Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Yeni Başlayanlar 2015!

7 Şubat 2016
Yeni Başlayanlar 2015!
 • inceleme
  Inceleyen: sihirlibuhar

  Zaman değişti, buhar alemi bence altın çağını yaşıyor...

  Neden?

  Çünkü artık inanın kılı kırk yarmaya filan gerek yok. İşte hangisi daha iyi, hangisi muhteşem vb. çokta kafa yormanın alemi kalmadı.

  Belli inşa yapıları artık piyasa teamülleri şekline dönüştü. Başarı göstermiş, kendini kanıtlamış pil/atomizer/likit vb. ekipman ve ihtiyaçların artık neredeyse tamamı vasat üstü durumda.

  İnanın daha bir kaç sene önce yeni başlamakta, emeklemekte, yürümekte başlı başına bir meseleydi. Hemen her şey kısıtlı ve deneme/yanılma şeklinde ilerliyordu.

  Şimdi durum değişti, o halde,

  Yeni başlıyor veya başlamışsanız rahat olun. Forum veya diğer kaynaklarda geçen bir çok terimin modeller, tanımlamalar, versiyonlar olduğunu unutmayın. Yani, içinde kaybolacağınız, birini kaçırırsanız cennetin anahtarını bulamayacağınız bir durum söz konusu değil.

  Başlangıç seti alın,

  Eskiden bu cümleyle işaret edilen, jenerik bir tanıma sahip "EGO" tip setler olurdu. Hala da kullanabilirsiniz, çünkü güncelde "EGO" tip tabir edilen setlerde anlamlı bir mesafe kaydetti. Bu noktada İnnokin İtaste VV'yi gayet rahatlıkla ve örnek olması bağlamında önerebilirim. Yine de eski tip, 2.nesil "EGO" setler kullanılacaksa Joyetech, Janty, Smok, Kangertech gibi markaları tercih etmeniz menfaatinizedir.

  *Ego tip setler güncel ve yaygın şekilde 2 parçadan oluşur PİL+ATOMİZER


  [​IMG]
  EGO tip pil

  [​IMG]
  Ego tip pil+clearomizer

  [​IMG]
  Ego tip değişken gerilimli pil+clearomizer

  Dahasını istiyorum,

  Buhar cihazlarında "dahası" kelimesini işin içine biraz daha sizin girmenizi gerektirir. Çünkü başlangıç setlerinde temel mantık "tak-çalıştır" şeklindedir. Ancak dahasında durum biraz farklıdır. Belirli tercihlerle farklı parçaları birleştirdiğiniz an dahasını arıyorsunuz demektir.

  Örneğin bir "EGO" tip set yerine, göreceli ekonomik modellere sahip İnnokin, Cloupor, Sigelei, Smok, Kanger, Aspire, Eleaf vb. markaların Box veya Tüp tip pil taşıyıcısı Modlarını tercih edebilirsiniz. Bu kendinden pilli veya harici Li-İon pille çalışan Modları seçmek veya kullanmak istemek için veteran olmanıza gerek yok.

  Veya yine göreceli kalite, tutarlılık bağlamında öne çıkan ancak fiyatsal olarak daha üstte konumlanan Provari, VaporShark, Hana, SX Mini, İnnokin, Cloupor, Sigelei, Smok, Kanger, Aspire, Eleaf vb. markaların Box veya Tüp pil taşıyıcılarını seçebilirsiniz. Aynı şekilde bu cihazları seçmek veya kullanmak için temel bilgilere sahip olmak, üreticinin ve kullanıcıların cihazla ilgili çalışma prensiplerine kulak kabartmak/okumak/ izlemek (Youtube) yeterli olacaktır.

  [​IMG]
  Değişken gerilim mod-kutu tip

  [​IMG]
  Değişken gerilim mod-kutu tip

  [​IMG]
  Değişken gerilim mod-tüp tip

  Dahası bitti mi?

  Bitmedi, pil taşıyıcımızı seçtikten sonra eğer seçtiğimiz model dahili pile sahip değilse pil almamız gerekmektedir. Buhar cihazlarının doğal olarak en önemli parçası pildir. Pil yoksa güç yoktur, güç yoksa buhar yoktur. Ancak kontrolsüz güçte güç değildir. Atomizerinize/Buharlaştırıcınıza güç verecek pilin ciddi manada kendisinin güçlü olması ise şarttır. Li-On, İMR tip yaygın talep gören pillerdir. Efest, AW, göreceli XTAR bire bir buhar cihazlarıyla anılan pil markaları olup, en meşhurları AW'dir. Aynı şekilde buhar cihazlarına yönelik bir üretim motivasyonuna sahip olmasa bile LG, SANYO, SONY, PANASONİC vb. pillerde tercih edilen Piller arasındadırlar. Lütfen mümkünse yukarıda zikredilen markaların dışında alım yapmayalım, yine mümkünse mutlaka bilinen satıcılardan alışveriş yapalım. Unutmayın özellikle pilde ciddi sahtecilikler, tüketiciyi yanıltma, aldatma davranışı mevcuttur.

  Eğer seçtiğimiz model dahili pile sahipse sadece uygun ortam ve şartlarda (Önerim sadece priz üzerinden) şarj etmeye dikkat edeceğiz.

  *Dahili pile sahip modeller için BKZ. Aspire, İnnokin, SMOK, Eleaf...
  *Harici pile sahip modeller için mutlaka Li-On pil şarj cihazı edininiz. Seçtiğiniz modelin USB üzerinden şarj özelliği olsa bile önerim şarj cihazı marifetiyle pilinizi şarj etmenizdir.
  *Li-On pilleri kesinlikle şarj cihazında bırakmayın. Kontrolünüz altında şarj edin.
  *Pil seçiminde bazı durumlarda pilin üst bölüm tipi önemlidir. (Buton uç klveya düz uç) Örneğin Provari düz uç pillerle çalışmamakla birlikte kullanılmaması önemle belirtilmektedir.
  *Pil seçiminde pilin ebatları da dikkatle seçilmelidir. Özellikle İMR tip olmayan pillerde ebatlar pil taşıyıcısına pilin konulmasında sıkıntılar yaratabilmektedir.

  [​IMG]
  Li-İon İMR tip pil

  Bu defa oldu mu?

  Olmadı. Pil taşıyıcısını hallettikten sonra tıpkı 2. nesil "EGO" setlerde olduğu gibi Atomizer/Buharlaştırıcı tercihi yapacağız. Bu noktada tamamen top sizde. Kullanım şekliniz, tarzınız, tavrınız, beğenileriniz seçiminizi şekillendirecektir.

  Geçmiş yıllardaki popüler kullanım şekillerini hatırlayalım: 1-CE 4-5-6 tarzı clearomizerler 2-Alt bobin sistem celaromizerler 3-Cartomizerler 4-Cartomizer+Tank kombinasyonları 5-Hazır doğrudan likit damlatmalı 306 tip veya melez 510 tip Atomizerler .Geçmiş yıllarda popüler diyorum, ancak yukarıda saymış olduğum tüm modeller şu anda rahatlıkla ve keyifle kullanılabilir.

  [​IMG]
  CE 4 tip

  [​IMG]
  510 tip doğrudan damlatmalı tip

  [​IMG]
  Alt bobin sistem tip (Evod tarz)

  [​IMG]
  Cartomizer

  *Yazmış olduğum modelleri isterseniz Google marifetiyle aratın lütfen, bu şekilde kafanızda tam olarak yer alacaklardır.

  *Yazmış modellerden Clearomizerler bobin değişimi veya sizin tarafınızdan yenilenebilir, diğer modeller kullan at tarzındadır.

  *CE4-5-6 / alt bobin tarzı clearomizerlerde Aspire, Kanger, İnnokin, Vision, Eleaf markaları tercih edilmelidir.

  *Cartomizer kullanımında LR tip tercih edilmelidir. Boge markası cartomizerlerle bütünleşmiş bir markadır. Mümkünse Boge alın diyorum, yoksa yine Kanger, Smok veya İnnokin alabilirsiniz.

  *Cartomizer/tank sistem kullanmak isterseniz tanklarda KİR FANİS efsane bir markadır. Türk üretici FAKİRS'in tank modelleri çok iyidir. Ekonomik ürün bağlamında ise SMOK DCT tip tanklar en yaygın olanıdır.

  [​IMG]
  Cartomizer Tank

  *306 veya melez 510 tip doğrudan likit damlatma tip atomizer kullanacaksanız 306 tipte Olympian markasını, 510 tipte ise çok bilinmese de Joyetech markasını bulursanız almanızı öneririm. Yine bu tip atomizerlerde Panarasi, HH357, Smok, Bauway, İkenvape bilinen markalardır.

  [​IMG]
  306 tip doğrudan damlatmalı atomizer

  Hoca amma geçmişten bahsettin...

  Haklısınız, konumuza dönelim. Güncel olarak yaygın kullanıma sahip Atomizerler RDA, RBA, RTA, Genesis şeklinde tanımlanmaktadırlar. Bunların en temel özelliği 2. nesil atomizerlerin bir kaç tık üzerinde performans ve kullanım konforuna sahip olmalarıdır. Yine yenilenebilir olmaları tıpkı likitte bulunan "evyap" özgürlüğüne benzer bir durumdur, tercih nedenidir.

  RDA tarzı Atomizerler geçmiş bahsinde geçen 306 tip atomizerlere öykünür. Kullanılan materyaller dışında ayrıldığı nokta 306 tip atomizerlerde cihaz ömrünü tamamladığında komple atılır, ancak RDA tip atomizerlerde sadece yine sizin tarafınızdan oluşturulmuş olan pamuk/mesh/silika+tel kombinasyonundan oluşan bobin atılır. Yani yeni bir bobin yapılarak cihaz kullanım açısından tamamen sıfırlanır. Bir likit tankına sahip olmaması nedeniyle kullanıcı sürekli olarak bobini likitle kendi besler. Bu durum bazı kullanıcılar için göreceli olarak dezavantaj olsa bile hızlı yenilenebilir oluşu, doğru kurulum ve doğru cihaz kombinasyonunda kullanıcıyı olağanüstü bir performans ve aroma hazzına ulaştırması ciddi şekilde tercih edilmesinin altında yatan nedendir.

  [​IMG]
  RDA tip atomizer

  RBA-RTA ve göreceli Genesis tarzı Atomizerler ise Clearomizerlere atıf yapar. Yine pamuk/mesh/silika+tel kombinasyonundan bir bobin yaparsınız, ancak RDA'nın tersine bu bobini siz değil likit tankı aracılığıyla cihaz kendisi likitle besler. 3-6 vb. ml kapasiteli tanklar kullanıcıya uzun süre kullanım konforu sağlamakla birlikte, RDA'nın verdiği özellikle aroma hazzı konusunda göreceli biraz daha fakirdir.

  [​IMG]
  RBA

  [​IMG]
  RBA

  [​IMG]
  RBA

  *Farklı likitlerin denenmesi noktasında RDA’lar mükemmel araçlardır.

  *Bobin yapımında yaygın olarak tercih edilen malzemeler silika (ip) ve ısıtma teli şeklindedir.

  *Isıtma tellerinde yaygın olarak tercih edilen ısıtma teli tipi Kanthal A1 ve Nicrome tip tellerdir.

  *Silika kullanımının yerine son zamanlarda Japon Organik Pamuk yaygınlaşmış olmakla birlikte partikül çapından kaynaklı ciddi handikaplar barındırmaktadır.
  *Kanthal ve Nicrome tellerin yerine son zamanlar Nikel ve Titanyum tip teller kullanılmakla birlikte metal salınım değerleri nedeniyle her ikisi de ciddi handikaplar barındırmaktadır.

  *Silika ve tellerin sarım öncesi pürmüzlenmesi yaygın bir ön hazırlık davranışı olmakla birlikte son zamanlarda bunun tam tersi de, yani pürmüzleme yapılmaması da sıklıkla tavsiye edilmektedir.

  *Bobin ohm değeri kullanmış olduğunuz telin kalınlığı/tipi ( örn. 30 mm/40 mm, örn. Kanthal, Nikel vb.) ve sarım anında teli silika üzerinde veya boşta kaç tur döndüğünüzle alakalıdır.

  *Tel sarımında son zamanlarda piyasada rahatlıkla bulunabilen Kuro Koiler vb. yardımcı ekipmanların edinilmesi faydanızadır.

  *Tel tiplerinin yanında biçim olarak yuvarlak tip tellerin yanında düz tip tellerde bulunmaktadır. Biçim nedeniyle silikada veya pamukta daha çok alana nüfuz etmesi nedeniyle göreceli olarak düz tip tellerin daha rantabl olduğu iddia edilebilmektedir.

  *Mesh kağıt şeklinde paslanmaz çelik tabakalardır. Yaygın şekilde Genesis tip atomizerlerde silika veya pamuk yerine kullanılır. Kullanım öncesi pürmüzlenmesi yaygın bir davranıştır.

  Hah tamam,

  Maalesef, pil taşıyıcımız, pilimiz ve atomizerimiz hazır amma velakin benzin yok Yani likitimiz yok. Tıpkı pil gibi likit konusu da buhar cihazlarının üzerinde ciddiyetle durulması gereken araçlarından biridir.

  Bir likitin oluşumunda temel malzemeler Propilen Glikol (PG), Bitkisel Gliserin (VG), Nikotin ve Aroma şeklindedir.

  *NİKOTİN ZEHİRLİ BİR MADDEDİR. TEK BAŞINA KULLANILAMAZ. LABORATUVAR ORTAMI DIŞINDA SEYRELTİLEMEZ, KARIŞTIRILAMAZ!!! NİKOTİN’İN SADECE DOĞRUDAN KULLANIMI DEĞİL, VÜCUDA TEMAS ETMESİ DE CİDDİ TEHLİKELİ VE SAKINCALIDIR!!! TEK BAŞINA KULLANIM, VÜCUDA TEMAS DIŞINDA YÜKSEK NİKOTİN DEĞERLERİ İHTİVA EDEN (örn. 36 MG, 42 MG vb) LİKİTLERİN KULLANIMIDA ZEHİRLENME VB. SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇABİLİR!!!

  Likitlerde baz olarak nitelendirilen PG veya VG yoğunluğunun yaygın şekilde dillendirilen farkı PG bazın “boğaza vurum” tabir edilen hissi daha çok vermesi, VG bazın ise “buhar yoğunluğu” konusunda PG baza göre daha önde oluşudur. Aynı şekilde VG bazın göreceli şekilde daha sağlıklı olduğu sıklıkla dile getirilmektedir. PG bazlı likit kullanımında bazı kullanıcılarda alerjik etkiler yaptığı, boğaz tahrişi oluştuğu karşılaşılan kullanıcı şikayetleri arasındadır.

  [​IMG]
  Likit

  Şimdi oldu mu?

  Aynen oldu, ister yeni başlayın, ister çevresinde şeref turu atın, doğru kombinasyonlarla her yol buhara çıkar. Ve bu buharın kalitesini kaliteli malzemeler, cihazlar ve en önemlisi kullanıcının ilgisi, alakası ve bilgiyi araması, bulması, uygulaması belirler…

  Hoşça bakın zatınıza, buharınız bol olsun!!!

  SihirliBuhar-2015
XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.