Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

''Ağzım Kurudu, Tat Alamıyorum vs" E-sigara Sağlık

8 Şubat 2016
''Ağzım Kurudu, Tat Alamıyorum vs" E-sigara Sağlık
 • inceleme
  Inceleyen: morfindrama

  Yeni başlayan veya başlayacak olan arkadaşlara ithafendir ;

  Arkadaşlar Merhaba.Yeni başlayan arkadaşlarda sürekli aynı korku ve tepkiler meydana geliyor.Bununla ilgili birşeyler yazmak istedim. Asrın vebası sigara illetinden kurtulmak için girmiş olduğunuz bu yolda her güzel şeyin cefası olacağı gibi elektronik sigaranın da '' bünyenize bağlı olarak '' tabiri caizse yan etkileri olucaktır.

  Bunların başında :

  1- Ağız Kuruluğu :

  İster çok için ister az için ağız kuruluğu elektronik sigaranın en büyük yan etkisidir. Bünyesinde bulundurduğu bileşen sayesinde oluşan bu kuruluk ilk başlarda rahatsız edebilir. Ancak sürekli sıvı tüketerek ki ''Su'' en iyisidir bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Zaten suyu normal zaman içerisinde de bol tüketmek gerekir. Elektronik sigara kullanırken bunu 2 katına çıkarmanız hem sağlığınız hemde bu problemi ortadan kaldırmak için birebirdir.

  2- Tat Alamama :

  Bakın bence başladığınız bu yolda sizi belli bir süre sonra vazgeçmenizi düşündürecek en büyük etken budur. Arkadaşlar elektronik sigara herşeyde olduğu gibi kullanımı abartıldıkça bir süre sonra tat alamamanıza sebep olur. Bu tat alamama öyle bir noktaya gelir ki yediğiniz yemeğin, içtiğiniz çayın tadını alamazsınız. O yüzden elektronik sigarayı eskilerin tabiriyle '' emzik gibi ağızdan düşürmeme '' yapmayınız. E-sigaranın en büyük psikolojik olayı normal sigarada sigara bitince söndürdüğünüzde kendinize dur diyebilmeniz.Ancak e-sigarada şarj ve likit bitimi sigara kadar kısa olmayacağı için sürekli bünye bilinçaltında bitirme hissiyle hareket edecektir. Bu yüzden buna lütfen ama lütfen dikkat edin. Bu tat alamama duygusu sizi bir süre sonra normal sigaraya döndürebilir. Farklı aromalar deneyerek ağız tadınızda oynamalar yapabilirsiniz ancak yinede bu daha çok likit tüketiminize neden olacağından tek tür bir likit ile zaman geçirerek hem çabuk sıkılmaz , hemde az likit tüketmiş olursunuz.

  3- Dil Altı / Üstü Ağrı Sızı :

  Likit denilen sıvılar dile temas ettiği zaman dil üzerinde uyuşukluk , noktasal buruşmalar ve hatta dil altındaki damarlarda ağrı ve şişme yaratabilir.Likit buhar olarak tüketildiği süre zararsızdır. Sıvı halde temasında yaşanacak bu tarz olaylarda panik yapmanıza gerek yok ve bunun tek ilacı eczanelerde bulabileceğiniz gargara ' dır. Tuzlu su da iyi gelmekte ancak gargara çok kısa sürede tertemiz bitirir olayı :)

  4- Vücutta Oluşabilecek Sivilce / Yara vs. :

  Bu olay yine kişiden kişiye farklılık göstersede bunun geneli sigarayı bırakmanızla alakalıdır. Vücut yıllardır alıştığı sigaradan ayrılmasına karşılık verdiği tepkidir. Hatta sigarayı bırakan çoğu kişide hastalıklar meydana gelir. Yine doktorların çoğu bu hastalıkların yeni olmadığını , sigaranın vücudu uyuşturduğundan dolayı bizim hissedemediğimizi söylerler. Yani vücutta oluşabilecek reaksiyonlar tamamen toksinlerin vücuttan atılmasıyla ilgili bir durumdur.

  5- Diş Eti Kanaması / Diş Sararmaları :

  Evet dişlerinize gerekenden 2 kat özen göstermelisiniz. Çünkü yine bakıldığından sigara bırakanların çoğunda diş eti kanaması gözükür. Buda yine sigara dumanındaki oluşan sıcaklığın zamanla diş etlerini germesi ve sigara bıraktıktan sonra diş etlerin normale dönmesinden dolayı oluşacak diş eti kanamaları yine düzgün bir bakımla zaman içersinde düzelecektir. E-Sigara sigara kadar olmasada dişlerinizi sarartabilir ancak güzel olanı kalıcı değildir. Dişler önemli buna dikkat etmelisiniz.

  6- Aromalı Likitler :

  Maalesef bu işte en çok zarar görebilme tehlikesi olan organımız böbrekler. Aroma tüketimini mümkün mertebe az tutun. Fazla aroma böbrekleri yorar. Yok ben illa aroma seviyorum derseniz de su su su su ... Tek ilacı SU dur. Ve dikkat edin gereğinde fazla aromalı / aromasız likit tüketiminizde vücudunuz size ilk sinyali böbrekleriniz ve karın bölgenizde ağrılar ile yapar.


  7- Diş Eti Çekilmesi :

  Diş eti kanamaları tarzı sorunlarla bağlantılı yaşanan diş eti çekilmeleri aslında sigarayı bırakmanızla diş etlerinizin normale dönmesi esnasında yaşanan bir yan etki. Diş etleri çekilmekten ziyade normale dönmeye başladığından dolayı bu sorun gündeme gelebilir.Maalesef tam anlamıyla eski haline dönmesi biraz zor olsada en azından sorun olmaktan çıkabilecek düzeydedir. Ancak forumdaki bir arkadaşında başına gelen olayıda örnek dava gösterirsek , Sub-Ohm gibi düşük ohm larda ürünler kullanırsanız diş etleriniz düzelmeye çalışırken daha kötüye gidebilir. Düzelme süresi uzar.Hatta düzelmekten ziyade yanlış etkilenebilir.O yüzden ağız sağlığınız hatta ciğerleriniz için bile düşük ohm 'lu ürünler kullanmamaya yada sürekli kullanmamaya özen gösterin.

  8- Nefes Darlığı :

  Nikotinin yüksek mg'lı likitler , günlük yüksek ml likit tüketimi maalesef ve maalesef nefes darlığı yapmakta. Son 2 aydır 3 ve 6 mg 'a düşürmüş durumdayım ben.Ve bariz bir şekilde nefeslerde açılma var.Çok garip bir yandan sağlığınıza kavuşurken bir yandan sigara içtiğiniz dönemlerden daha fazla nefes darlığı hissedebilirsiniz.Düşük mg daha az likit tüketimi bu sorunu büyük ölçüde düzeltecektir.


  Arkadaşlar dediğim gibi insan bünye ve kimyasına göre yan etkiler artar gider. Ancak belli başlı yaşanacak olaylar bunlardır. Lütfen hemen pes etmeyin. Unutmayın ki ;

  '' Yeryüzündeki en hain dost sigaradır. Onun kadar hiçbir şey zararlı olamaz. '' İyi forumlar.
XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.