• Platin Uyelik Hakkinda!!

Tüm üyelerimizin dikkatine!. Platin üyelik sistemini devre dışı bıraktık. İkinci el bölümünde satışlarınızı üyelik almadan gerçekleştirebilirsiniz. 3 ay ve daha uzun süredir forumda üye olanlar stoksuz sıfır ya da ikinci el ürünlerini satmak amacı ile bir ay içinde 2 adet ilan açabilirler.

Forumda herhangi bir urununu stoksuz olarak satisa cikartan uye bu urunu forum disinda hicbir mecrada satisa koyamaz. Forum ikinci el bolumunde satista olan bir urunun forum disina satilmasi ve magduriyet yaratılması durumunda uye 3 ay satis forumlarina girememe ve 1 hafta forumdan uzaklastirma cezasi alir. Ayni olayin tekrar etmesi durumunda yaptirim iki kati sure ile uygulanir.
ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol
Durum
Yanıtlara kapalı.

Mr. Ocean

E-Sigara Profesör
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Değerli Arkadaşlar,

Bu incelememin konusu, Sirius Mods Vega Rda.

Yazı oldukça uzun. Sakin bir zamanınızda, elektronik sigaranız ve çay/ kahveniz yanınızda, fonda dinlendirici bir müzik eşliğinde keyifle okumanızı ümit ederim.

20191218_221020.jpg

1. Giriş:

Ülkemizin önde gelen modörlerinden Sirius Mods, hemen hiç kimseye duyurmadan geliştirip imal ettiği rda’sını sosyal medyada ilk paylaştığı anda bir çoğumuz heyecanlandık. Yakın zaman evvel piyasaya çıkan atomizer, tek bobinli olarak hem DL hem de MTL kullanım imkanı sunan, hibrit bir ürün. Ürün, modörün hem ilk rda’sı hem de DL içim sunan ilk ürünü.

İncelememe konu atomizer, @engin bey tarafından bana yakın zaman evvel (ürün piyasaya sürüldükten sonra) gönderilmiştir. Kendisi ile şahsi bir tanışıklığım yok. Bana yolladığı mesajda objektif duruşuma atıf yapmış. Bende hem üreticinin hem de siz okuyucu ve kullanıcıların alıştığı ve beklediği gibi objektif ve bağımsız bir inceleme yapmaya özen gösterdim.

Ürün Özellikleri:
  • Çap: 22 mm
  • Yükseklik: Kullanılan opsiyona göre 25-37 mm arasında değişken
  • Metal Malzemeler: AISI 304 Paslanmaz Çelik (SS)
  • İç kep: PEI
  • Siyah dış kep ve ağızlıklar: POM
  • İzolatörler PEEK

Kutu İçeriği:

Kutu içeriğindeki parçaları tek tek listeleyeceğim. Detayına aşağıdaki bölümlerde değineceğim.
  • 1 x Metal Dış kep
  • 1 x Siyah POM Dış kep
  • 1 x PEI İç Kep
  • 1 x Metal MTL Üst kep
  • 1 x Siyah POM MTL Üst kep
  • 2 x POM MTL Ağızlık (Birisi Helix kitteki tip, diğeri kısa düz tip)
  • 3 x DL Ağızlık (Dar, orta ve geniş)
  • 2 x Pozitif kutup İzolatörü PEEK (Birisi havuzsuz diğeri havuzlu)
  • 1 x Negatif kutup
  • 2 x Pozitif kutup (Ø 2,5 mm MTL ve Ø 3 mm DL)
  • 2 x MTL pozitif pin (İkisi de BF, birisi 3 yıldız diğeri 7 yıldız şeklinde)
  • 2 x DL pozitif pin (Birisi BF, diğeri kör (damlatma için))
  • 4 x Alyan başlı kutup vidası (İkisi yedek)
  • 2 x PEEK 510 izolatörü (Biri yedek)
  • 1 x Taban
  • 2 x Alyan anahtar
  • 1 x Kullanıcı kitabı
  • Yedek o-ringler

20191217_140506.jpg
Kutu içerisinden çıkan atomizer parçaları (Yedek o-ringler hariç)

2. İlk İzlenim:

Ürün oldukça dolu bir kutu içeriği ile geliyor. Kutunun dış malzemesi lacivert, içerisinde de mavi simler var. İç sünger çok özenli kesilmiş. Her bir parçanın tam olarak yerleştiği ve sıkı şekilde durduğu bölmeleri var. Kutudan pamuk ve hazır birkaç bobin çıkmıyor. Alyan anahtarlar mevcut.

Kullanıcı kitabının ön kısmında İngilizce dilinde kullanım detayları, arka yüzünde ise İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde genel uyarılar mevcut. Bu kısım yurt dışında mecburi olabilir. Kitapçığın baskıları ufak, okumasında biraz zorlandım. Üreticinin kendi internet sitesinde tam boy halinde kitapçık mevcut. Oradan incelemek daha rahat geldi bana. Ufak tefek imla hataları ve bazı zor anlaşılabilir kısımlar dışında iyi hazırlanmış bir kitapçık diyebilirim. Yerli satıcının internet sitesinde Türkçe kitapçık da mevcut.

Gelelim atomizerle ilgili ilk izlenimlerime.

Ürün fotoğraflarını gördüğüm anda, bu Rda’nın benim şu ana kadar gördüğüm en yaratıcı ve yenilikçi Rda olduğunu yazdım. Elime aldığımda bu durum perçinlendi. Ufacık tefecik bir hissiyat verdi bana elime aldığımda. Daha büyük olacağını düşünmüştüm nedense. Rda denilen basit sistemin ısınma gibi bazı genel sorunlarına çözüm bulunmuş. Alttan hava beslemesi sağlanmış ve genel olarak tasarımında çok yaratıcı bir yaklaşım sergilenmiş. Üzerinde çok çalışıldığını hissettiren bir ürün. Bugüne kadar üretilmiş, haleflerine benzeyen bilmem kaçıncı Rda değil. Bu atomizer ülkemizde üretildiği için de ayrıca gurur duydum. Bu topraklarda her konuda çok yaratıcı insanlar yaşıyor gerçekten.

20191218_225504.jpg
Sirius Mods Vega Rda’nın piyasada bilindik başka bir Rda ile yan yana boyutları.

Ürün ve tüm parçaları çok temiz bir halde çıktılar kutudan. Makine yağı, çapak vb. yoktu. Atoyu tamamen dağıtıp temizlik işlemini yaptım yine de.

Gelelim toleranslara. Dişler iyi açılmış, işçilik iyi. Sıkışan, zorlanan veya gevşek oturan hiçbir parça yok. Parçalar birleştirilince hatlar birbirleri ile uyumlu şekilde oturuyor. Parçalarda kaçıklık yok. İşleme ve torna izi yok. Ürüne özenilmiş olduğu izlenimim, kutu açılışından ato parçalarını birleştirmemin sonuna kadar korundu. Detaylara ve kullanıcının tecrübe edeceklerine önem verilmiş.

Bir Rda’ya göre kutudan çok fazla parça çıkıyor. Hemen her tip kullanıcının kozmetik beğenisine hitap edebilecek bir görüntü yakalamak olası gibi.

3. Mtl Kullanımı
3.1. Genel MTL Kullanım Notlarım

Atoyu MTL içimde kullanmak için kullanılabilecek parça ve opsiyonları anlaşılabilir bir şekilde yazmaya çalışayım.

Taban parçasını elimize aldık.

Negatif kutbumuz zaten bir tane. Onu da aldık. Tabana oturttuk. Dikkat edilecek husus, kutbun boşluksuz oturduğu tarafa denk gelmesi. Pozitif kutbumuz da MTL için 2,5 mm hava besleme deliğine sahip olan parça. Onu da aldık.

Bu aşamadan sonra pozitif izolatör seçimi var. Kutudan iki farklı tipte pozitif izolatör çıkıyor. Bu izolatörlerin ikisi de squonk (bf) kullanım için. Kutudan özel olarak damlatma (dripper) tipi için kullanılabilecek bir izolatör çıkmıyor. Bu konu önemli zira bazı yorumlarda izolatörlerden birisinin damlatmalı (dripper) kullanım için olduğuna dair yorumlar gördüm. Bu yorumlar doğru değil.

Peki izolatörler arasında ne fark var? İzolatörlerden birisinde likit üst yanlardan pamuk havuzunu besliyor. Pamuk havuzu görece oldukça dar. Diğer izolatörde ise likit atonun tabanından besleme yapıyor. Pamuk havuzu ise görece daha geniş. İzolatörlerin kıymet-i harbiyelerine bir alttaki bölümde değineceğim.

İzolatörü seçtik. Şimdi sırada 510 pinini seçmek var. Mtl kullanım için ürün kutusundan birisi 3 yıldız, diğeri 7 yıldız, Spica Pro’dan alışık olduğumuz tipte, iki adet 510 pini çıkıyor. Pinlerin ikisinde de likit besleme kanalı mevcut. 3 yıldız pin ile hava beslemesi mtl tipte iken 7 yıldız pinde mdtl tipte.

Sıkılığa bu noktada değineyim. Zira herkesin çokça merak ettiği bir konu. Atonun hava beslemesi açık ve 3lü yıldız pin takılı iken Spica Pro 7li pin, iki hava deliği açık haldeki sıkılığı ile veya Kayfun Prime en dar hava deliği ile çok benzer bir sıkılığı var.

Hava ayarı yapılamıyor mu peki? Yani daha sıkı oluyor mu ürün? Evet oluyor. Tam kapalı iken doğru nokta bulunabilir ise çok minimal (içilemeyecek derecede) hava kaçaklı bir ato haline bile dönüşebiliyor. Hava giriş delikleri çok küçük açık kalacak şekle getirildiğinde sıkı içim severleri tatmin edecek bir ayara da geliyor. Lakin bu konumda ato, hava ayarı açık haline göre daha fazla ısınıyor ve aroma bir miktar olumsuz yönde etkileniyor. Ayrıca bu şekilde ato daha sesli bir hale geliyor. Bir de hava ayarını yapmak pek kolay değil. Sıkılık beni tatmin etti.

Kuruluma geri dönelim.

Taban kısmını topladık. Pei iç kep’i oturttuk. Devamında çelik veya pom malzemeden iki dış kepten birini keyfimize göre seçiyoruz.

Sırada üst kep seçimi var. Kutudan mtl için biri çelik diğeri POM iki üst kep çıkıyor aslında. Fakat DL için düşünülmüş iki üst kep de ayrıca kullanılabiliyor. Bu keplerden birisi 810 ağızlığa sahip ve mtl ağızlık takılırsa arada set yapıyor. Diğeri ise genişçe 510 ağızlığa sahip. Mtl drip tipler 510 ağızlığa sahip olan DL üst kepe atonun hatlarını bozmadan oturuyorlar. Bu halde atonun boyu bir miktar uzuyor (37mm). Bu uzunluk ürünün kitabında belirtilmemiş. Hiç denenmemiş olabilir. Bu şekilde boğaz vurumu olumlu yönde fark yapıyor. Ben hepsini denedim ama şahsi kullanımıma en çok uyan bu seçenek oldu. Bu şekildeki kurulumu üretici dahil hiç kimsede görmediğimden üzerinde durarak yazma gereği hissettim.

Son olarak kutudan çıkan iki drip tipten birisini seçerek atoyu kurmuş oluyoruz.

boy.jpg
Solda: Standart Mtl kuruluma bir örnek. Sağda: İçi geniş 510 DL üst kep ile yapılmış bir kurulum. Boy uzuyor.

3.2. Squonk Mtl Kullanımı

Kutudan iki adet pozitif izolatör çıkıyor ve ikisi de squonk (bf) kullanım için demiştim. Şimdi aralarındaki farkları biraz daha detaylandıralım.

İlk izolatörümüzde likit, pamuğun üst yanlarından pamuk havuzunu besliyor. Pamuk havuzu ise görece dar. Bu izolatör, pamuğun çok daha hızlı beslenmesini sağlıyor. Havuzu da küçük. Yani cepte vb. atonun akıtma ihtimali ortadan kaldırılmış. Likiti bas, pamuğu hemen besle, birkaç fırt çek, akıtmadan kokutmadan, havuzlarda likit kalmadan çantaya-cebe at, hayatına devam et izolatörü bu. Amma da uzun ismi varmış. Bu izolatör kullanıldığında basılan fazla likit şişeye geri dönmüyor. Fazlaca besleme olursa atonun hava beslemesi likit doluyor ve ato gurulduyor. Hava beslemesi şekli sayesinde fazla besleme yapılsa da moda akıtma yapmıyor. Yani aşırı zorlanırsa, içi komple likit dolarsa akıtır da normal bir kullanıcı o noktaya getirmez herhalde.

Bu izolatörde kapasite küçük olduğu için sürekli ufak ufak squonk yapma ihtiyacı hissediyor insan. Dry hit yeme ile guruldama arasındaki ince çizgide geziniliyor. Heyecan seven watt modu kullanıcıları, hareket halindeki kullanıcılar veya TC mod kullananlar için daha tercih edilesi.

Diğer izolatörümüz tabandan besleme yapan izolatör. Bu izolatörde havuzlar genişçe. Likit taban kısmından havuza besleniyor. Basılan likit fazlası şişeye geri dönüyor. Fazla besleme yapmak daha zor. Hareket halinde olmayan squonk kullanıcıları için daha uygun bir tip gibi geldi bana. Heyecanı pek sevmeyenler de bu izolatörle daha stressiz bir kullanım deneyimleyebilirler.

Bir süre sonra insanın eli alışıyor zaten çekim – tüketim ve pamuk kuruması döngülerine. Her iki izolatörle de mutlu olunabilir.

İzolatör.jpg
Solda: Dar havuzlu ve üst yanlardan besleme yapan izolatör. Likit kanalları oklar ile işaretlenmiş. Sağda: Tabandan besleme yapan izolatör. Her iki izolatörde de likit beslemesi açık.

20191218_221803.jpg
Dar havuzlu izolatör squonk işlemi sırasında okla gösterilen deliklerden besleme yapıyor.

2 izolatör.jpg
482380bb2d9.jpeg

Geniş havuzlu ve tabandan besleme yapan izolatör ile squonk işlemi. Likit şişesindeki baskı kaldırılınca havuzdaki likit şişeye geri dönüş yapıyor.

3.3. Damlatma (Dripper) Mtl Kullanımı

Mevcut kutu içeriği ile ve herhangi bir modifikasyon yapmadan damlatma (dripper) şeklinde MTL içim etkin bir şekilde yapılamıyor. Her şeyden önce 510 pindeki besleme deliğini kapatmak mümkün değil.

Havuzu dar olan izolatör, diğer izolatöre göre bir miktar daha az sızdırır nitelikte. Ama adı üzerinde dar havuzlu olduğu için çok az likit kapasitesi sunuyor ve bu sebeple damlatarak kullanıma pek uygun değil. Diğer izolatör ise damlatılan likiti 510’dan modun damar yoluna direkt enjekte ediyor.

Bir diğer konu, atonun üst kep diye adlandırdığım kısmını açmak pek kolay değil. Burası açılabilse bile kenarlara likit damlatmak zor. Atoyu eğerek likit damlatmak gerek. Yani üst kısmı tamamen açıp güverteyi görünür kılmadan damlatma yapmak pek olası gözükmedi bana.

Mtl pinlerdeki besleme delikleri kürdan vb. bir şeyle kapatılabilir. Bu şekilde geniş havuzlu izolatör ile biraz zahmetli de olsa damlatmalı olarak kullanılabilir. Tabi bu, pek az kullanıcının gitmek isteyeceği bir yol.

Son olarak Spica Pro’nun pinlerinin uyup uymadığı en azından benim için merak konusu idi. Belki bu sayede kör pin sorunu çözülebilir diye düşünmüştüm. Lakin maalesef Spica Pro pinleri Vega ile uyumsuz.

2552826372c.jpeg

Vega 510 pini ortada, Spica Pro pinleri her iki yanda. Pinler birbirleri ile uyumsuz.

3.4. MTL Yorumlarım

Mtl tipi içim için esas olarak squonk mod üzerinde kullanılması için tasarlanmış bir ato. Damlatmalı (dripper) olarak kullanım ancak çok hevesli buharcılar için mümkün.

Aroması gerçekten çok iyi. Tütün/ pastane ayırmadan çok keyifli bir aroması var. Buhar miktarı ve doygunluğu oldukça tatmin edici. Vurum, bir rda’ya göre gayet iyi. Rta ile kıyaslandığında orta seviyede bir boğaz vurumu olduğunu söyleyebilirim.

Hava ayarı MTL için kolay yapılabilir değil. Sıkı içim sevenleri tatmin edecek hava ayarı yapmak zahmetli, bu ayarda atoda sevimsiz bir hava sesi var. Dış kep üzerinde geniş deliklerin karşıtlarında yan yana birkaç tane 0,8 mm veya altı delik olsa veya Mtl için özel hava delikli kep olsa sıkı seven mtlciler için daha kullanışlı olabilirdi diye düşünüyorum. Tabi bu durumda ultem iç kep ile dış kep arasında hava sızdırmazlık ne derece sağlanabilir onu bilemiyorum.

Güvertesi çok geniş. 4,5 - 5mm çapında tel bile bağlanabilir. 2,5 – 3mm bobin bağlandığında bu durum sebebiyle bobin bacaklarında bir enerji kaybı oluşuyor. Her zaman sardığınız tur sayısında direnç bir miktar yüksek çıkarsa şaşırmayın. Bacak boyu sebebiyledir.

Tel vidaları harika. Mantar başlı, kaliteli ve alyan ile çevrilebilen tipte. Birçok Rda’da kullanılan küçük alyan başlı ve bir süre sonra kafaları sıyrılan tiplerden değil. Vida yanlarında tel bariyerleri var. Güvertede çalışmak, tellemek ve pamuklamak çok basit. Vidalarda dikkat edilecek tek husus, çok yüklenmemek. Alyanın kısa tarafını vida başına sokup uzun kolla fark etmeden fazla güç uygulayabilir ve vida dişlerini sıyırabilirsiniz. Aman dikkat.

20191217_144653.jpg
4fecafd85f2.jpeg

Standart bir 2.5mm iç çaplı, ayrık sarım bobin ile Mtl kurulum. Güverte rahat çalışmaya imkan verecek genişliğe sahip.

Ato MTL kullanımda hava ayarı tam açık halde iken serin kalıyor. Ayar kısıldığı zaman ısınma olumsuz yönde etkileniyor. Yoğun zincir çekimlerde atonun üst kısmı, yanlarına göre daha çok ısınıyor ama rahatsız edici değil. Özellikle boyunlu üst kep ile herhangi bir rahatsızlık hissetmeden kullanılabilir.

Buhar sıcaklığı, atonun boyu hesaba katıldığında beklenmedik derecede iyi. Ilık, ılık-sıcak arası bir buharı var. Bu boyutta bir üründe daha sıcak buhar beklerdim. Bu yönden bana göre iyi.

4. DL Kullanımı
4.1. Genel DL Kullanım Notlarım

Atoyu DL içimde kullanmak için kullanılabilecek parça ve opsiyonları da yazayım.

Taban parçasını elimize aldık.

Negatif kutbumuz zaten bir tane. Onu da aldık. Tabana yine doğru yönde oturttuk. Pozitif kutbumuz da DL için 3 mm hava besleme deliğine sahip olan parça. Onu da aldık.

Bu aşamadan sonra yine pozitif izolatör seçimi var. Mtl kurulum için kullanılan aynı izolatörlerden birisini seçiyoruz. İzolatörü seçtikten sonra eğer squonk mod ile kullanılacak ise squonk DL 510 pinini, eğer damlatmalı kullanacak isek kör 510 pinini seçiyoruz.

Tıpkı MTL kurulumdaki gibi taban kısmını topladıktan sonra Pei iç kep’i oturtup çelik veya pom malzemeden iki dış kepten birini keyfimize göre seçiyoruz.

DL kullanımda hava ayarı MTL’ye göre daha hissedilir şekilde yapılabiliyor. DL içimde hava tam açık halde iken bile bir sıkılık var. Bu benim çok sevdiğim ve DL’de aradığım bir durum. Kısıtlı hava besleme, yükselen aroma olarak kullanıcıya geri dönüyor.

Sırada üst kep seçimi var.

Kutudan DL için kullanılmak üzere üç tipte üst kep çıkıyor. Bunlardan birisi 810 tipi ağızlık, birisi içi geniş 510 tipi ve diğeri içi dar 510 tipi. Yine bir diğer opsiyon, içi geniş 510 üst kepe kutudan çıkan küt 510 ağızlığı takmak. Bu şekilde yine atonun boyu uzuyor ve sıcak buhardan bir miktar uzaklaşılıyor.

2540678d90c.jpeg

3 mm çaplı fused clapton tel ile yapılmış DL tipi bir kurulum.

20191218_224338.jpg
DL kullanım için kutudan çıkan üç farklı üst kep var. Ortadaki kep 510 drip tiplerin takılmasına müsait.

4.2. Squonk DL Kullanımı

İzolatörler ve besleme tipleriyle ilgili olarak Bölüm 3.2’de yazdıklarımı tekrar etmek istemiyorum.

Sadece şu durumu belirtmek isterim; DL kullanımda küçük havuzlu izolatör kullanımı daha da heyecanlı bir hal alıyor. Bobin iç çapı genişlediğinde, kullanılan pamuk sanki bir Rta pamuklar gibi pamuk havuzlarını tamamen dolduruyor Özellikle büyük ve clapton vb. türevi teller kullanan kullanıcılar acaba dry hiti ikinci çekişte mi yoksa üçüncü çekişte mi yerim düşüncesi eşliğinde maceradan maceraya koşabilir. Şaka bir yana bu izolatörde pamuğun beslemesi çok hızlı gerçekleşiyor. Birkaç fırtta bir squonk yapmak keyifli ve akıcı bir kullanım sunuyor. Zaten birkaç dry hit sonrası insan alışıyor. Bir musibet bin nasihatten iyidir atasözünün can bulduğu bir durum. Hareket halinde olup squonk kullananlar bu izolatöre alışırlarsa çok kullanışlı olabilir o cenah için. Düz kullanıcı için ise pek tercih edilesi olmayabilir.

Alttan besleme yapan, geniş havuzlu izolatörle yine bir miktar daha stressiz bir kullanımı var. Tabi pamuğun beslenmesi diğer izolatördeki kadar hızlı gerçekleşmiyor ama geniş havuz, squonk aralarında daha fazla çekim yapılabilmesine imkan sağlıyor. Bu izolatör ile aşırı besleme yapmak da daha güç.

4.3. Damlatma (Dripper) DL Kullanımı

Kutudan, atoyu DL içimde damlatmalı (dripper) olarak kullanmaya müsaade edecek kör 510 pini çıkıyor.

Damlatmalı DL kullanımda geniş havuzlu izolatörü kullanmak daha mantıklı.

Özellikle 810 ağızlık takılı iken, ato eğilerek buradan damlatma yapılabilir. DL kurulumda üst kepi açmak MTL kurulumdakine göre daha rahat çünkü bu seçenekte üst keplerde boyun olduğundan ele geliyor. Yine ato eğilerek likit damlatılabilir.

Tabi yine tasarımı gereği damlatmalı DL kullanımın da çok rahat olacağını söyleyemem. Sonuçta 22mm, kısa ve likit kapasitesi ufak bir atoya bakıyoruz.

4.4. DL Yorumlarım

DL içim için de squonk tipi kullanım, atonun ana kullanım şekli. Biraz zahmet çekerek de olsa ato parçalarında modifikasyon yapmadan damlatmalı kullanım da bu kurulumda mümkün.

Tek bobinli bir Rda’ya göre aroması yine oldukça iyi. Meyve ve pastane denemelerimde aromadan çok keyif aldım.

Kısıtlı hava beslemesi özellikle tek bobinli DL kullanımda benim çok sevdiğim bir şekil. 510 tip bir ağızlıkla birleştiğinde gerçekten keyifli bir kullanımı oldu.

Geniş güverte, hemen her türlü fantezi sarıma müsaade ediyor. Tel vidaları fantezi DL tellerde bile gayet iyi çalışıyor.

Ato, bu tip ve boyutta bir Rda’ya göre beklendiği kadar ısınmıyor gerçekten. Bir Rta serinliği beklenmese de beni memnun etti.

Özellikle boyunlu üst kep ve üzerine de kutudaki 510 ağızlığı koyduğumda hem sıcak buhardan uzaklaştım hem de içimi bana tam uygun bir durum yakaladım.

Gelelim en can alıcı yere. DL kullanımda purge, yani ateşlemeye ilk basışta üfleme yapıp telin ısınmasını sağlamak ve sonra çekmek hemen her kullanıcının yaptığı bir şey. Bu atoda purge yaptığınızda hava girişlerinden çıkan sıcak buhar yüzünüze – çenenize üfleniyor. Son derece rahatsız edici bir durum. Büyük bir olumsuzluk olarak not düşüyorum. Purge yaptığımda çıkan buharı yüzüme vuran Rda olarak Dead Rabbit’i hatırladım. Kullanmış olanlar neden bahsettiğimi anlayacaklardır.

Beğendiklerim:
  • Dolu kutu içeriği ve bol kozmetik seçenekler
  • İşçilik ve toleranslar
  • Özenli üretim ve son kullanıcıya temiz teslimat
  • Yüksek aroma (MTL ve DL içim fark etmeksizin)
  • Buhar miktarı ve doygunluğu (MTL için)
  • Tel vidaları
  • Serin kalan tasarım
  • Mobil squonk kullanıcısı için efektif besleme yapan izolatör tasarımı
  • Geniş ve her türlü sarıma imkan veren güverte

Beğenmediklerim:
  • Kutu içeriğinde kör MTL pin(ler) bulunmaması
  • MTL hava ayarı
  • Damlatma (Dripper) kullanım zorlukları
  • DL içimde purge yapıldığında yüze vuran sıcak buhar

5. Son Söz ve Yorumlarım:

Genel anlamda Rdalar, tanklı atomizerlere (Rta) göre görece daha sıcak buhara sahip, aroma performansları ile ön plana çıkan ürünler. İster MTL ister DL olsun bu durum böyle.

DL içimde aroma genel beklenti iken MTL dünyası bambaşka. Vurum, buhar doygunluğu, ateşli hissiyatı gibi beklentiler kimi kullanıcılar için aromanın önüne geçiyor. Tam da bu sebeple DL RDA, bu tipe gönül veren kullanıcıların beklentilerine çoğu zaman cevap verebilirken MTL RDA’lar, kullanıcı grubundaki aroma sevdalılarına yönelik daha çok.

Vega’nın mutlu edeceği kullanıcılar, bu beklentilere sahip kimseler olacaktır.

Bu ato kimlere hitap eder?

Squonk MTL kullanıcısı ve aroma önceliği olan kişiler için piyasadaki en iyi ürünlerden birisi. Aroması gerçekten çok iyi. Yüksek aromanın yanında iyi bir buhar doygunluğu ve üzmeyecek boğaz vurumu da vaat ediyor. Bu arayıştaki squonk hiç denememiş kullanıcılara squonk mod aldırır. Gayet mutlu da eder.

Serin buhar ve yüksek vurum arayan; önceliği aroma olmayan kullanıcıların aradıklarını bulabilmeleri biraz zor.

Squonk DL kullanan, çift değil de tek bobin Rda meraklısı, bol buhar (cloud chaser) değil de aroma sevdalısı kişileri mutlu edebilir. Purge yaparken yüze vuran sıcak buhar benim için çok rahatsız edici bir durum. Bu sebeple DL kullanımda tercih edeceğim bir ürün değil. Lakin bunu önemsemeden benzer özelliğe sahip Rda’lar kullanan kişiler de çokça mevcut.

Bana soracak olursanız özellikle Mtl kullanımdan mutlu oldum. Gündüz vurum peşinde koşan, boğaz zımparası kullanan birisiyim. Akşam yemek sonrasında ise aroma arıyorum. Squonk işi akşam kullanımımda bana son derece keyif verdi. İnceleme yapabilmek için ürünü gün içerisinde de kullandım. Dar havuzlu izolatör ile akıtma ihtimali de bertaraf edilmiş. Mobil olduğum zamanlarda beni üzmedi, akıtmadı. Genelde TC mod kullandığım için dry hit gibi heyecanlar da pek yaşamadım. Bana squonk mod aldıracak bir ürün oldu nihayetinde.

Vega, benim tecrübemin yettiği ve gördüğüm en yenilikçi, birçok güzel fikri bir araya getirmiş bir Rda. Hem DL hem de MTL kullanım imkanı sunan, hibrit bir ürün olması hasebiyle tek bir içim şekline odaklanmamış. Bu sebeple her bir içim şeklinde dikkat çeken zayıflıkları mevcut. Tek bir içim şekline odaklanma yolu tercih edilse idi ortaya çok daha dikkat çekici bir ürün çıkabileceğini düşünmekteyim.

Yine hibrit bir ürün olması ve kutu içeriğinde fazla sayıda aksesuar olması sebebiyle toplum genelinde ulaşılabilirliği olumsuz yönde etkilenmiş. Tasarım itibarı ile çok çeşitli aksesuar kullanımına imkan veren bir ürün. Aklıma tüm parçaların Ultem’den yapıldığı aksesuarlar geliyor mesela. Mtl ve Dl tipi hava beslemeli dış kepler ayrılabilir. Bu sayede temel sorunlar çözülebilir. Daha az kutu içeriği ile ve bir içim şekline odaklanarak daha genel bir kitleye, daha tatmin edici sonuçlarla ulaşılabilir. Modör, bol çeşitli aksesuar seçenekleri ile kullanıcıların atoyu kişiselleştirebilmesine imkan sağlayabilir. Bu sayede kullanıcı zaman içerisinde atodan sıkılmaz. Modör daha uzun zamana yayılan gelir kazanma imkanı yaratır ve sonuçta atoyu zamana daha dayanır hale getirebilir. Umarım bu paragrafta yazdıklarım fazla ileri gitmek olarak düşünülmez. Zira beni, yerli üreticilerin dünya çapında başarılı olmaları kadar mutlu eden ve gururlandıran başka bir durum yok.

20191217_150453-01.jpeg

Yazdıklarım, elimdeki atomizere ait ve tamamen benim düşüncelerimdir. Başka kullanıcıların farklı deneyimleri olabilir. Satın almadan evvel benim yorumlarımdan yola çıkmamanızı; kendi araştırma, okuma ve değerlendirmelerinizi yapmanızı salık veririm.

Objektifliğime güvenerek bana bu atoyu incelemem için gönderen @engin bey’e, squonk modunu gözünü kırpmadan bir de bana özel kapak imal edip gönderen @onepuffman e ve inceleme yazısını sabırla okuyan siz güzel insanlara teşekkür ederim. Umarım değerlendirmem herkes için aydınlatıcı olmuştur.

Sürç-i lisan ettimse affola.

Selamlar, sevgiler.

Son düzenleme:

Berkpayat

E-sigara Meraklısı
Ellerinize sağlık. Çok açıklayıcı, bir çok soruya cevap veren bir inceleme olmuş. Spica’ların ikisine de sahibim. Sadece helix kit almamıştım. Zira bu ürünü de alamayacağım. Sqounk mod sahibi değilim, bu yüzden de almak manasız. TekrArdan teşekkür ederim, emeklerinize sağlık.

Cemocam

E-Sigara Acemi
Emeğinize sağlık. Okadar açıklayıcı ve objektif olmuş ki tebrik ederim. Belki ilerde incelemelerinizi videolar ile gerçekleştirirsiniz bu çok güzel olurdu. Teşekkürler üstad.

c.utkucan

İzmir Vaporu
ESF Tecrübeli
Kaptan incelemen şiir gibi, resimlerin tablo gibi olmuş. (Oooo, Oppo'mu o, kamerası çok iyi yaw.:ROFLMAO.::ROFLMAO.::ROFLMAO.:)
Eline, yüreğine sağlık.:ThumbsUp.:

Serest

Part-time Shaolin Şovalyesi
sirius mods fan boy olarak :) fiyatı dolayısıyla bu sefer içim gitse de pas geçeceğim.
bu arada süper inceleme olmuş kaptan:clapping:

öğrenen adam

E-Sigara Kullanıcısı
Yeni bir inceleme yazınızı, yine keyifle okudum. Elinize, emeğinize sağlık.

supinoza

E-Sigara Kullanıcısı
arkadaşlar ürünü yeni öğrendim. hem bu güzel inceleme yazısını okudum, (elleriniz dert görmesin) hem videoları izledim. ancak şu an sitesinde fiyat bilgisi verilmemiş.
çıkış fiyatı ne idi bu ürünün acaba.

nanometre

E-Sigara Kullanıcısı
Arkadaşlar sqounk mod mtl tecrübesi olanların fikrini almak isterim. Pek sıcak buhar sevmiyorum. likit sıçratma, fokurdama gibi huyları var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

c.utkucan

İzmir Vaporu
ESF Tecrübeli
Arkadaşlar sqounk mod mtl tecrübesi olanların fikrini almak isterim. Pek sıcak buhar sevmiyorum. likit sıçratma, fokurdama gibi huyları var mı? Paylaşırsanız sevinirim.
Kanatimce sen mtl de sqounk kullanımını sevmezsin. Çünkü sqounk mod ile mtl kullanabileceğin Ammit RDA ve Cutulhu RDA gibi keyifli atomizerler dahi RTA dan alacağın keyfi vermiyor. Ben dahil çevremde kim kullandıysa bir süre sonra bıraktı. MTL de sqounk olayı çok gerekli değil bence.

• Beğendim
Tepkiler: nanometre

Mr. Ocean

E-Sigara Profesör
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Sıçratma ve fokurdama sarımla alakalı bana göre. Bu atoda hiç yaşamadım. Buhar ılık-sıcak bittabi özellikle rta ile kıyasta.

@c.utkucan abi sana katılmıyorum. Özellikle aroma keyfi inanılmaz. Ayrıca çok basit bir sistem olduğu için biraz bıkkınlık vb. yaşayanlar içinde ideal. Uzun zamandır yaptığım en iyi alışverişin squonk mod olduğunu düşünüyorum. Çok keyifle kullanmaya devam ediyorum.
Çinli rdalar değilde Fev ve Caiman gibi rdalar ile vurum işi de çözülüyor. Takipteyim.

Durum
Yanıtlara kapalı.