ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

Mr. Ocean

E-Sigara Profesör
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Katılım
29 Oca 2018
Mesaj
510
Tepkime puanı
5,774
Şehir
Bodrum
Değerli dostlar,

Nikotin tuzları (nic salts) son zamanlarda hem forumumuzda hem de dünya genelindeki buhar camiasında popülerlik kazanmaya başlayan, yeni bir ürün. Nikotin tuzlarının forumda toparlanmış ve artı-eksi yönlerini içeren bir başlık bulamadığımdan bu yazıyı ben kaleme alayım dedim. Amacım yolu foruma düşen herkesin bilgisini arttırmak ve kendilerine doğru yolu tayin etmelerinde bir nebze de olsa kolaylık sağlamak.

Vapingdaily.com sitesinde beni tatmin eden bir yazı okudum ve bu yazıyı sizler için çevirip derlemeye karar verdim.

Keyifli okumalar dilerim.

Nikotin Tuzları - Gelip geçici bir moda mı yoksa buharın geleceği mi?

Buhar endüstrisi, yeniliklerden nasibini almaktadır. Diğer her şeyde olduğu gibi, bazı yenilikler başarısız olurken bir çoğu endüstri içinde kendilerine yer bulmuş durumda. Sub-ohm ve yüksek güçte buharlamak halen oldukça popüler; hatta squonk cihazlar bile yeniden ortaya çıkmaya başladılar. Yine de, pazarlama hileleri ile gerçek yenilikler arasında ayrım yapmak bazen zordur. Burada, nikotin tuzlarından bahsediyoruz.

Her ne kadar nikotin tuzları (ya da kısaltıldığı gibi Nic Tuzları - Nic Salts) denilen bir şeyi buharlama kavramı biraz nahoş görünse de, durum oldukça gerçek. Bunun için JUUL 'a teşekkür ederiz - piyasaya sundukları pod cihazları, tartışmasız en güçlü likitler olan (50 mg nic içeriği gibi) nic tuzlarını popüler hale getirdi,


Nikotin tuzları tam olarak nedir?

Nicotine-Salts-Combo.png


Çoğu e-sigara (ve ateşli) kullanıcısı, yakın zaman evveline kadar nic tuzlarını duymamıştı. Ancak, bu oldukça uzun bir süreden beri etrafta bulunmadıkları anlamına gelmiyor. Aslında, nikotin tuzlarının bulunan tek doğal nikotin olduğu bile bir argüman olabilir.

Gördüğünüz gibi; tüketiciler olarak, sadece nikotin tuzları değil nikotinin kendisi hakkında da bilgisiziz. Size şaşırtıcı gelebilir, ancak tütün yaprakları sadece nikotin tuzu içerir. Saf, serbest baz nikotin içermez.

Tütün yapraklarında nikotin iki farklı şekilde bulunur: iki proton bağlı ve tek proton bağlı. Bunun anlamı; nikotin, bitkideki belirli asitlere çok daha kararlı bir molekül oluşturacak şekilde bağlanır. Bu bağlanma sonucu nikotin tuzu oluşur. Bağlanan aside göre, değişik tipte nic tuzları vardır (sitrik, malik, laktik vb.).

Bununla birlikte, bu tuzların hiçbiri, geleneksel ateşli sigaralarda veya bizim hali hazırda kullanmakta olduğumuz likitlerde mevcut değildir. Peki o zaman, sıradan nikotin nasıl elde edilir?


Serbest Baz Nic ile Nic Tuzları arasındaki farklar

Nicotine-freebase-VS-Nicotine-salt.png


Proton içermeyen serbest baz nikotin, 1960'larda tütün şirketleri tarafından icat edilmiştir. Aslında, sigarayı daha güçlü ve daha bağımlı hale getirmek için bu alanda araştırmalara öncülük eden Phillip Morris'di. Karışıma amonyak ekleyerek, tütünün gücünün artmasını sağladı. Eğer likitlerin içindeki nikotinin nereden geldiğini sorduysanız, cevabı hazır - tüm elektronik sigara endüstrisi; tütün endüstrisi (Big Tobacco) tarafından onlarca yıl evvel yapılmış olan araştırma ve keşifler üzerinden kendine pay sağlamaktadır.

Fakat, bütün bu zahmet neden?

Nikotin tuzları, organik olarak kararlı ve yaygın şekilde bulunabilir iken biyolojik olarak kullanılabilir değildir. Bunun anlamı; insan vücudu tarafından kolayca absorbe edilemezler ve bağımlılık yaratan özellikleri serbest baz nikotine göre çok düşüktür. Günümüzde, ateşli sigaralarda bulunan nikotinin tamamı protonlarından arındırılmış, serbest baz nikotindir. Serbest baz nikotinin biyoyararlanımı yüksektir. Ayrıca serbest baz nikotin yağda çözünebilir. Yani kan-beyin bariyerini kolayca geçerek nikotin tuzlarından çok daha etkili bir dopamin salınımını tetikler.

Kısacası, nikotin tuzları organik ve kolayca erişilebilir olsa da yeterince bağımlılık yapmıyorlardı. Bu yüzden tütün endüstrisi sigara içenlerin bağımlılığını arttırmak için milyonlarca dolar harcayarak serbest baz nikotin formülünü geliştirdi.

Madem durum bu, o zaman nikotin tuzları nasıl geri geliyor? Likit üreticileri, Phillip Morris’in geniş araştırma ekibinin dikkatinden kaçmış olan bir şey mi biliyor?


Neden Nikotin Tuzları tekrar hız kazanıyor?

Buhar dünyasındaki Nic tuzu çılgınlığı, 2015 yılında PAX (JUUL pod cihazlarının üreticisi) JUUL kapsüllerinde kullanılmak üzere yeni bir formül geliştirip patentini aldığında başladı. PAX, daha çok sigarayı bırakmak isteyen kişilere yönelik pazarlama yaptığı için temel bir sorunları vardı: Buharlamak, ateşli sigara içmeye benziyordu, ancak bir sigara yakmak gibi bir şey değildir. Hissiyat aynı değildi. Daha da önemlisi, alınan nikotin miktarı da ateşli sigaralara göre düşük kalmaktaydı.

Değişik nic içeriğine sahip likitler var fakat 24 mg üzerinde hazır likit bulmak oldukça zordur. Bunun nedeni, sebest baz nikotinin asidik olması ve dolayısıyla boğazda sert bir vurum yapmasıdır. Bu nedenle, 50 mg'lik bir likiti buharlamak neredeyse imkansızdır.

Mamafih, yeni JUUL pod cihazları 59 mg nic ile neredeyse pürüzsüz bir buharlama deneyimi sağlıyorlar. Buna ek olarak, pod cihazlarda kullanılan nic tuzları, ateşli sigarada bulunan serbest baz nikotine eşdeğer biyoyararlılığa sahiptir. Bu nasıl mümkün olabiliyor?

Cevap, PAX'in kendi özel nic tuzunu oluşturmak için kullandığı asit türünde yatmaktadır.

Farklı asitlerin nikotine bağlanabileceğini ve sonuçların her biri ile biraz farklı olabileceğini yukarıda belirtmiştik. PAX, patentli nic tuzunu oluşturmak için benzoik asit kullandı ve ortaya çıkan ürünün, serbest baz nikotinin biyoyararlanımı ile rekabet edip edemeyeceğini öğrenmek için yoğun testler yaptı.

Araştırmaları, formülün işe yaradığını doğruladı - hem kan plazmasında maksimum nikotin konsantrasyonu hem de bunu başarmak için gereken zaman ateşli sigaralarla çok yakındı.

Graphic.png


PAX, insan vücudu tarafından kolayca absorbe edilebilen stabil bir nic tuzu oluşturmakta başarılı oldu. Bu icadın şaşırtıcı başka bir ilginç yan etkisi daha ortaya çıktı. Benzoik asit ilavesi, buharın pH değerini düşürdü. Bu da daha pürüzsüz buharlama deneyimi ile sonuçlandı. Sonuç olarak PAX bir taşla iki kuş vurmuş oldu ve sert boğaz vurumu yaşamadan kullanılabilecek en güçlü likitlerden birini yarattı.


Nikotin Tuzları hangi tip cihazlarda kullanılır?

Nic Tuzları belli bir amaç için icat edilmiştir - küçük, taşınabilir cihazlardan güçlü bir nikotin alımı. JUUL gibi Pod sistemleri, bu likitler ile çok iyi çalışmaktadır. Lakin bu likitleri kullanmak için kesinlikle bir pod cihaz sahibi olmanız gerekmez. Herhangi bir düşük güçlü cihaz ve tank iş görecektir. Mesela hali hazırda kalem tipi bir cihaza ve eski bir M2L tankına sahipseniz, bu likitleri kullanabilirsiniz.

Yüksek güçlü cihazlara sahip olanlar da (bu noktada hepimiz değil miyiz?) çaresiz değildir. Mesela bir Alien 220 mod ve sub-ohm ato ile JUUL tipi likitlerin kullanımı tavsiye edilmez iken, başka bir yol elbette var. Daha düşük konsantrasyonlu nic tuzu (örneğin 18mg) içeren bir likit alıp kullanabilirsiniz. Zira nic tuzlarının boğaz vurumu, geleneksel likitlere göre oldukça düşüktür.


Nic Tuzlarının Negatif Etkileri:

1. Nic tuzları potansiyel olarak daha fazla bağımlılık yapıcıdır - Daha yüksek konsantrasyon nedeniyle, bu tuzlar geleneksel likitlerden daha fazla bağımlılık yapabilir. Bunun nedeni, daha kısa sürede kanda daha yüksek nikotin içeriğine yol açmaları ve nörokimyasal reaksiyonları daha hızlı tetiklemeleridir.

2. Benzoik asidin etkileri halen araştırılmaktadır - İnsanlar için yüksek derecede zehirli olmasa da, benzoik asit (Nic tuzu üretiminde kullanılan) hala endişe nedenidir. Bazı çalışmalar öksürüğü tetikleyici olduğunu, bazıları ise alerjik reaksiyonlara sebep olduğu yönünde bulgulara sahiptir. Şu an itibarı ile ciğere çekimiyle ilgili hiç bir veriye sahip değiliz. Bu durumun ileride değişeceğini umuyoruz.

3. Nic tuzlarının kavramsal zararlılığı - her zaman olduğu gibi, medya bu fırsatı "buharlamanın bağımlılığının arttırılması için konsantrasyonun yükseltildiği" şeklinde haberler yaparak kullanabilir. FDA’nın ateşli sigaralarda nikotin içeriğini azaltma konusundaki son duyurusuyla, bu senaryo tamamen göz ardı edilemez değildir.


Kimler Nic Tuzu kullanmayı düşünebilir?

Her zaman olduğu gibi, e-sigara endüstrisinde dolaşan her yeni ifadeye atlamak cazip geliyor. Bununla birlikte, nic tuzları herkese hitap etmiyor ve belirli bir hedef grup için yaratılmıştır.

Aşağıdaki durumlarda nikotin tuzlarını kullanmayı düşünebilirsiniz:

- Yüksek nic içerikli likit arayışı içerisinde iseniz ve geleneksel likitler sizi kesmiyorsa,

- Sub-ohm cihazınızda daha yumuşak bir içim ile yüksek nikotin almak istiyorsanız (18mg'a kadar nic tuzları içeren likitler kullanın)

- Fiyat odaklı bir evyapçı iseniz,

- Küçük bir cihaz kullanan ve gizli buharlama yapmak isteyen biri iseniz,

Bol buhar sevenler bu listenin dışında tutulmuştur. Nic tuzları ile yüksek güçte buharlama denenmemelidir. Geleneksel likitlere göre daha yumuşak bir içime sahip olmasına rağmen, yüksek güç ve yüksek nic bileşimi yüksek boğaz vurumundan nikotin zehirlenmesine varacak sonuçlara neden olabilir.


Nikotin Tuzları pazarda kalıcı mı?

Açık ki nic tuzları şu anda pazardaki bir açığı kapatıyorlar. Özellikle ateşliden kurtulmaya çalışan, başlangıç seviyesindeki kullanıcıları hedef alıyorlar. Peki geleneksel likitlerin yerine geçerler mi? Hiç sanmıyoruz. Bol buhar halen kullanıcılar için bir keyif ve bunu nic tuzları ile güvenli bir şekilde yapmak mümkün değil. Bununla birlikte, piyasadaki paylarını kesinlikle alacaklar ve biz 2018'de daha çok likit üreticisi göreceğimizi tahmin ediyoruz.


** Bu yazı, "El Kapitan" rumuzlu www.esfvape.com yazarı tarafından, https://vapingdaily.com/what-is-vaping/nicotine-salts/ linkindeki yazıdan bu siteye özel olarak çevrilmiş ve derlenmiştir. Çevirmenin izni olmadan alıntı yapılamaz, başka bir sitede veya mecrada kısmi olarak veya tamamı yayınlanamaz.
 

Archerdos

E-Sigara Tecrübeli
Katılım
7 Şub 2013
Mesaj
165
Tepkime puanı
138
Yaş
37
Şehir
Kütahya
troy v2 de turkbuhardan aldığım 50mg salt nbase denedim. 1,5mm çap 6 tur kanthal a1 32 ga ile 1,90 ohm sarım yaptım. 5,7,10,12,15 wattlarda denedim. Pamuk çok az kullandığım için troy da problem olmasa bile rta mtllerde likit kanalını doldurmayacağından sıkıntı olabilir. Beni öyle ahım şahım kesmedi. Yine saat başı içme isteğim devam etti.
 
  • Beğendim
Tepkiler: amigdala

Dr. Brown

Zamanda Yolcu
Katılım
16 Eyl 2016
Mesaj
72
Tepkime puanı
1,205
Şehir
Ankara
NicSelect'in web sitesinde, SelectSalt çeşitlerini gördüm ve aşırı merak ettim. Sizlerle de paylaşayım, belki deneme şansı olan vardır, belki de tedarikçileri darlarız da getirirler :) Bir sürü farklı salt çeşidi barındırıyor çünkü. Gerek Benzoik'le yaşadığım baş ağrısı problemleri nedeniyle olsun, gerek likite bıraktığı garip tat sebebiyle olsun, bu tarz bir hamleyi heyecanla bekliyorum tedarikçilerimizden.

NICSELECT VELVET SALT
NICOTINE LEVULINATE

Formüller için, araştırmalar, nikotin levulinatın, buharlaştırılmış nikotinin akciğerlere daha derin bir şekilde solunmasına izin verecek şekilde potansiyel olarak üst solunum yolunu hassaslaştırmaya etki edebileceğini göstermektedir. Bazı çalışmalar ayrıca, nikotin levulinatının, nikotinin, normalde nikotine yanıt vermeyen nöronlara bağlanmasını geliştirebileceğini ileri sürmektedir. Nikotin levulinat hafif asidiktir (pH 6.0 civarında)
Bezler için, nikotin levulinat, test panellerimizde, lezzet üzerinde hiç veya minimum bir etkiye sahip olmadığı halde, pürüzsüzlük ve nikotin çarpması için en iyi dengeyi sağladığı için büyük beğeni topladı.

NICSELECT SMOOTH SALT
NICOTINE BENZOATE (Bu bizim bildiğimiz Salt-B)

Formüller için, nikotin benzoat nikotinin tadını azaltıyor veya nötralize ediyor gibi görünüyor ve neredeyse nötr bir pH (pH 6,5 civarında) ile boğazda kolay ve yumuşak bir vuruşla sonuçlanıyor.
Li ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmalarda, nikotin benzoatın tadında en iyi özelliklere sahip olduğu, boğaz tahrişinin azaldığı ve nikotin stabilitesinin korunmasının e-sıvılar için ana ve tercih edilen tuzlardan biri haline geldiği gösterilmiştir. Lavabolarda nikotin benzoat, nikotin tuzlu buzz'ını yaratmaya yardım eden ilk tuzlardan biriydi. Test panellerimiz hızlı ve kayda değer bir nikotin vuruşu sunarken vape uygulamasının en yumuşak olduğunu belirtti

NICSELECT RUSH SALT
NICOTINE DITARTRATE (Eğer anlatıldığı gibiyse, mükemmel bir şey bu.)

Formülörler için, Nikotin ditartrat tuzu, dünya genelinde sigara bırakma ürünlerinde yaygın olarak ticarileştirilmektedir ve yıllarca süren kullanım ve araştırmalarla desteklenen, günümüzde e-sıvılarda bulunan en popüler tuzlardan biridir.
Nikotin ditartrat, buharlaştırıldığında, ürün yelpazemizdeki en hızlı alım ve nikotin çarpması (hücum) ile her tür sıvı ve tat kombinasyonları ile formülasyon için popüler bir seçim haline geldiğinde, neredeyse nötr bir tada sahiptir. Nikotin ditartrat hafif asidiktir (pH 6.2 civarında). Çocuk bezleri için nikotin ditartrat son derece pürüzsüzdür ancak nikotin akıntısı ile doludur. Test panellerimiz, nikotin alımını ve hitini “sigaraya benzeyen” en hızlı ve en güçlü ve en yakın olduğunu belirtti.

NICSELECT CHILL SALT
NICOTINE SALICYLATE (Bu bizim bildiğimiz Salt-S)

Formülatörler için, nikotin salisilat, salisilik asidin meyvelerde, sebzelerde, bitkilerde, baharatlarda, kuruyemişlerde ve çaylarda yaygın olarak bulunan asit tuzlarından daha doğal olduğu kabul edildiğinden artan bir pazar payına sahiptir. Nikotin levulinat ve nikotin benzoat gibi düşük pH, gelişmiş ve daha yumuşak bir buharlanma deneyimi sağlar. Nikotin salisilat biraz daha asidiktir (pH 4.8 civarında). Gazeteler için. Test panelimiz nikotin salisilatın vape'e “serinlik” vermesiyle pürüzsüz olduğunu buldu. Lezzet değişikliklerinin çok az veya hiç olmadığı ve nikotin iletiminin sert bir boğaz darbesi olmadan henüz güçlü olduğu bildirildi.

NICSELECT SILVER SALT
NICOTINE LACTATE (En tırtı da bu sanırım :D Eskiden likit demlerdik, bununla artık likit mayalarız)

Formülatörler için nikotin laktat, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinde ve insan vücudunda doğal olarak bulunan başka bir doğal asit çözeltisi sağlar. Nikotin laktat daha asidik tuzlardan biridir, ancak bu vape deneyimini olumsuz etkilemez (pH 4.0 civarında). Testçilerimiz, nikotin laktatın düşük sıcaklıklarda orta dereceli bir nikotin iletimi ile ancak güçlü bir boğaz vuruşu olmadan vape'ye hoş geldiğini bildirdi. İlginç bir şekilde, nikotin laktatın
, e-sıvılarda nikotin tadını yumuşattığı görülmüştür, nikotin laktatın, bazı lezzetleri yumuşatmakta veya hafifletmek için göründüğü gibi, daha yüksek konsantrasyonlarda ilave edilmesi gereken bazı tatlar bildirilmiştir.

Çevirileri Google abi yaptı, orijinal yazılara https://nicselect.com/products-and-applications/ adresinden ulaşabilirsiniz. Nicotine Ditartrate eğer yurda bir şekilde gelirse (Salt-D deriz muhtemelen), salt likite bakış açısı değişir. Premium likitlerde de bu tuzun kullanıldığı iması yapılmış açıklamada. Yerli likit niye doyurmuyor'un cevabı da olabilir Salt-D.
 

herotix

E-sigara Meraklısı
Katılım
25 Eki 2017
Mesaj
0
Tepkime puanı
0
Yaş
29
Şehir
ankara
salt nic likitler iyi fakat %50 vg %50pg oranı bana sıkıntı yapıyor. pg'nin %30dan fazla olduğu likitler beni öksürtüyor. Nord cihazımda (varsa) %70 %30 oranlı bir salt likit kullanabilir miyim sizce?
 

Son mesajlar