• Platin Uyelik Hakkinda!!

Tüm üyelerimizin dikkatine!. Platin üyelik sistemini devre dışı bıraktık. İkinci el bölümünde satışlarınızı üyelik almadan gerçekleştirebilirsiniz. 3 ay ve daha uzun süredir forumda üye olanlar stoksuz sıfır ya da ikinci el ürünlerini satmak amacı ile bir ay içinde 2 adet ilan açabilirler.

Forumda herhangi bir urununu stoksuz olarak satisa cikartan uye bu urunu forum disinda hicbir mecrada satisa koyamaz. Forum ikinci el bolumunde satista olan bir urunun forum disina satilmasi ve magduriyet yaratılması durumunda uye 3 ay satis forumlarina girememe ve 1 hafta forumdan uzaklastirma cezasi alir. Ayni olayin tekrar etmesi durumunda yaptirim iki kati sure ile uygulanir.
ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

holofcuk

Boş Adam
Pod sistemler bu sıralar iyice popüler olmaya başladı. Neredeyse her gün yeni bir pod sistemi görmeye başladım forumlarda. Merak ettim, alayım diye ilanları gezer olmuştum son bir iki haftadır. Gözüme takılan en mantıklı sistem minifit olmuştu ve forumda görünce bir adet tedarik ettim. Şu ana kadar görebildiğim en kolay sarılabilen kartuşa sahip.
370 mAh pil kapasitesine sahip. Daha bugün elime geçtiği için ne kadar süre gider bilemiyorum :)
18650 pil boyunda küçücük kompakt bir sistem kendisi. Yada başka bir ölçüyle, Kayfun v4 kadar. Ağırlısı 18650 pilin 1/3ü kadar sanırım.

Pod düğme ile çalışıyor. Podların büyük çoğunluğu nefes ile ateşleme yaparken bu arkadaşa üşendikleri için buton koymuşlar sanırım. :) Tabi elektronik açıdan en güvenilir olan buton kullanmak. Hava akış, basınç sensörleri veya sıcaklık sensörleri(sıcaklıkla değeri değişen herhangi bir şey olabilir, ptc ntc gibi) kullanıldığı için kalibrasyonu bir zaman sonra bozulabilir, sistem ateşleme yapmaz yada sürekli ateşler. Buton bu gibi sıkıntıların önüne geçiyor. (Likit teması gibi kullanıcı hatalarını dışarıda tutarak söylüyorum.)

Üzerinde 3 adet led var. Ateşleme yaparken yanıyor.
Butona basıldığında 3kere yanıp sönerse kartuşta bir kısa devre veya açık devre (izin verilen ohm değerinden yüksek bir sarım) olduğunu gösteriyor.
2 kere yanıp sönerse kartuşu düzgün oturmamış yada takmayı unutmuşun :)
3 led sürekli yanıyorsa pil %70-%100 arasında bir dolulukta.
2 led sürekli yanıyorsa pil %30-%70 arasında bir dolulukta.
tek led sürekli yanıyorsa pil %30'un altında.
3 led 4 kere yanıp sönüyorsa artık beni şarj et mesajını vermiş oluyor.

r1QdJB.jpg

Kartuşu çok küçük, işaret parmağımın en son boğumu kadar :) :) :) 1.5 ml kapasiteye sahip, içine kullandıkları coil 1.6 ohm.

Tabi gelir gelmez kartuşu söktüm baktım içerisinde nasıl bir tel kullanmışlar diye. nr-r-nr tel ile sarım yapmışlar. Yeni bir sarım yapmayacağım için geri birleştirdim. Birleştirmeden önce sarım kaç mm diye bakmak aklıma gelmedi. Kartuş öldükten sonra yeniden ayağa kaldırırken aşamaları buradan paylaşırım. Sarımını italyan bir abimiz yapmış, youtube'a koymuş. Bu linkten izleyebilirsiniz.

Justfog'un sitesinde minifit için sabit olarak 3.4 V çıkış gerilimi verdiğini belirtmişler.
Çok da düşünmeden pratik bir deney düzeneği kurup bir kaç ölçüm yaptım. Ölçümdeki amacım poda yeni sarım yaptığımızda orjinal kartuştaki gibi 1.6 ohm dan farklı bir sarım yapabilir miyiz? bunu öğrenebilmek. Bir de modun yük altındaki gerilim düşümünü gözlemlemek.

VDVyMq.jpg

Resimde görülen sarı ve beyaz krodiller ile modu 1.5 ohmluk taş dirence bağladım. Normalde 3.4 V ile 1,5 ohm bağladığımda 7.7W gibi bir güç elde etmem gerekirdi. 1.5 ohm 5 W lık taş direnç bağladım. İlla ki bir gerilim düşümü görecektim. Beklediğim gibi de oldu. Osiloskop ile hem çıkış geriliminin büyüklüğüne hem de şekline baktım.
lZ7zWl.jpg

Ateşlemenin 100 ms'lik bir görüntüsü. Sabit bir gerilim yerine PWM mantığında bir ateşleme yapmışlar. Bu kadar küçük bir sistemde çok mantıklı bir yaklaşım zaten :) sadece merakımı giderdim bu bilgiyle. 1 Pk-Pk - 2.28 V, bu değere dikkat edin. Tepeden tepeye (alt tepe ile üst tepe) gerilim farkı 2.28 V. Yükümüz 1.5 ohm, bence bu yük değeri için gerilim düşümü çok çok fazla. 3.4 V beklerken ~2.3V gördük. Kayıp 1.1 V, bu gerilim düşümü ile aldığımız güç 3,5W. Kayıp gerilimde 1.1 V, güçte 4W :)

Yükün değerini yavaş yavaş yükselttim, 2.2 ohmluk bir taş direnc bağladım.
nl7GW1.jpg

Gördüğümüz pk-pk gerilim 2,66 V, gerilim düşümü 0,8 V. Normalde 3,4 V 2.2ohm ile alacağımız güç 5.2W. Gerçekte aldığımız güç 3.2 W :)

Daha sonra 3.3 ve 4.3 ohm ile aynı şeyleri tekrardan denedim.

vPEopO.jpg

3.3 ohm için 2.6 W

1Eyng1.jpg

4.3 ohm için 2.3 W

Önemli Not: Tabiki bu ölçümlerde hesapladığım gerilim düşümleri birebir gerçek düşümler değil. Yüksüz olarak çıkış gerilimini göremediğim için ölçme hatalarını hesaplayamadım. Bu yüzden ölçülen gerilim düşümleri ve güç kayıplarındaki hatalar yüksektir. Daha doğru düzgün bir düzenek ile tam gerçek değerlere ulaşılabilir.
Daha boş ve geniş bir zamanım olur ve üşenmez isem, ölçüm hatalarını minimize edip tam olarak ne kadar güç alabileceğimizi görebilecek bir deney düzeneği hazırlayacağım.

Bu ölçümlerden ulaşağımız ve işimize en çok yarayacak bilgi 4.3 ohm a kadar güvenle, rahatla bir sarım yapabiliriz.
Teknik ıvır zıvırları geçip kullanıma gelirsek;
Podu Dinner Lady - Lemon Tart 50 mg ile deniyorum. Boğaz vurumu hiç yok bu likitte. Bu kadar soft bir içim için 50 mg çok yüksek bir değer. Salisilat tuzu ile hazırlandığı için çok soft bir içimi var sanırım. Doyuruculuğu yerinde. Çay-kahve arasına çıktığımda yaklaşık 2-3 saniyelik 10 puff yeterli geldi bana.
Umduğum bir mtl içimi bulamadım şu an kullandığım likit ile. Okuduğum bir posta göre tedarikçilerimizden birisi halonun salt likitlerini getirtiyormuş :love.::love.::love.:
Benzoat tuzu ile hazırlanmış likit ile güzel bir içim alacağımı umut ediyorum.

Oldukça gevşek bir içimi var. Kısıtlı ciğer çekimi yapılabiliyor :) 2 adet hava deliği var butonun hemen üstünde. Bunlardan birisi parmakla kapatınca oldukça güzel bir sıkılık elde ediyorum. Kürdan gibi sert olmayan ve sıkıntı yaratmayacak bir şey ile kapatılıp, gündelik kullanım gerçekleştirebilir.

Sonuç olarak, çok ufak ve güzel bir sistem. Benim hoşuma gitti bu hali ile. Çok uzattım, karıştırdığım ve daldan dala atladığım kısımlar için af diliyorum ve yazımı bitiriyorum :).

adige16

E-sigara Meraklısı
Hocam minifit elimde 3 adet var. Ateşliyi bırakmak için geçiş amaçlı salt likitle kullandım. Sigarayı bıraktırdı ancak salt bana dokundu. Şu anda mtl içim yapıyorum. Saltı bıraktım ama nikotin değerim sek nbase 18 mg., 36 mg dan düşerek gidiyorum. Öncelikle amacını belirlemelisin.Ateşli alışkanlığından vazgeçerek hepsini bırakmak istiyorsan pilli ve 510 dönüştürücü takılabilen pod alman. Masrafın daha az olur ve amacına daha çabuk ulaşırsın.

• Beğendim
Tepkiler: beginner97

beginner97

E-sigara Meraklısı
Hocam minifit elimde 3 adet var. Ateşliyi bırakmak için geçiş amaçlı salt likitle kullandım. Sigarayı bıraktırdı ancak salt bana dokundu. Şu anda mtl içim yapıyorum. Saltı bıraktım ama nikotin değerim sek nbase 18 mg., 36 mg dan düşerek gidiyorum. Öncelikle amacını belirlemelisin.Ateşli alışkanlığından vazgeçerek hepsini bırakmak istiyorsan pilli ve 510 dönüştürücü takılabilen pod alman. Masrafın daha az olur ve amacına daha çabuk ulaşırsın.
Çok teşekkürler yanıtınız için. Amacım şu an için ateşli sigara yerine bir pod cihazı koymak yani nikotini bu cihazla almak diyebilirim. Ben de aromasız likitle kullanmayı planlıyorum. Bunun yanında da bahsettiğim gibi pratik ve mümkün olduğunca az problem çıkaran bir cihaz olmasını istemekteyim (örneğin caliburn g-g2 cihazlarıyla ilgili yorumlara baktığımda kartuşun kırılması, likit akıtması gibi sorunlardan bahsedenler vardı). İncelediğim cihazlar arasında Minifit/max ve c601 bana oldukça kullanışlı, pratik ve basit olması sebebiyle pek arıza çıkarmayacak bir cihaz izlenimi verdi. Sizce almalı mıyım ve de bu cihazla normal likit kullanılabilir mi? İyi akşamlar dilerim.

Son düzenleme:

adige16

E-sigara Meraklısı
Normal likit kullanılabilir ancak minifit 3 tanesi bende 1 günü ancak çıkartıyor. Tuş kilidi var ancak koruması yok. Uzun vadede düşünüyorsanız dediğiniz cihazlar yerine maliyeti biraz daha yükseltip dediğim pilli pod cihazlara yönelmek. Ya da forumda ikinci el cihazlar sıfırına göre daha uygun. Deneyerek istediğiniz podu bulmak. ( İlk minifitimi forumdan sıfır alıp diğer 2 sini yarı fiyatına forumdan ikinci el aldım.)

• Beğendim
Tepkiler: beginner97

hattas

E-sigara Meraklısı
selamlar 15 gün önce minifit aldım üstündeki kartuşta tat kaybı yaşayınca 3 lü kartuş aldım fakat yanık tadı geliyor ve kartuş takıp çıkarırken zorlanıyorum biraz büyük sahte sanırım ama tedarikci alete likit sızmıştır ürün orjinal diyor. Bu sorunu yaşayan var mı ve alete likit kaçtıysa ne yapmam gerekir.

Not: kartuşları ben yakmadım kullanmadan önce likit koyup bekledim.

poco

E-sigara Meraklısı
Arkadaslar 1 ay once minifit aldim, su anda cihaz tusuna bastigimda isiklar iki kez yanip sonuyor. Yani kartus oturmuyor. Cihazi sokup kartusu pillere denk getirdigimde atesleme yapiyor fakat ne yaptiysam cihazi tekrar toplayip kartusu taktigimda yine ayni hatayi aliyorum. Cihazdan umidimi kesip ustten biraz trasladim belki kartus biraz daha asagi gider ve oturur diye ama nafile. Ayni sorunu yasayip cozebilen var mi?

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adige16

E-sigara Meraklısı
Hocam sarı pinlerinizin yayı bozulmuş. Temassızlık o yüzden. Atıl bir tane bulup değiştirmek. Bildiğim kadarıyla o pinler bulunmuyordu.

nightking1974

E-sigara Meraklısı
Merhabalar Better Than ile Minifit arasında kaldım farkları nelerdir acaba?
Selamlar ikisini de kullanıyorum minifit düğmeli 1.6 ohm kartuşları better than nefes sensörlü 1.0 ohm kartuşlu better than daha sıkı fokurdama yapmıyor ama kartuş ömrü daha kısa yanık tadı gelmeden 20 ml likit bitiremedim :(

YamukAdam

E-sigara Meraklısı
İki aydır kullanıyorum.Bir sorun çıkarmadı.Bence kartuşuda dikkatli kullanılırsa uzunda dayanıyor.Genel olarak tatmin edici bir alet.Fiyat performans cihazı diyebilirim.Başlangıç için doğru ve ekonomik bir seçim olur.Zaten görünüşü ve pratikliğiyle herkes de olması gereken sevimli bir cihaz olduğunu yazmıştım:)
Hocam sizde de tuşta eski basma hissiyatı azaldı mı? Ben 1 kere yere düşürmüştüm ondan sonra daha az sert basmaya başladı.

renalkolik

E-sigara Meraklısı
Çok enteresan ama bir günde bunun pamuğunu yakabilen bir tek benim sanırım.
60/40 24 mg nik. Sanırım yeterli gelmedi. Baya bir asıldım dün. Bugün yanık kokusu geliyor.

• Beğendim
Tepkiler: YamukAdam

cabrio

E-sigara Meraklısı
minifit s ve minifit arasında karşılaştırma yapabilecek biri var mı?
bir de bu ürünler için tavsiyeniz nelerdir? iş yerinde 3 arkadaşım bu ürünü sigarayı bırakmak için almak istiyor..

UrekMaZino

E-sigara Meraklısı
Yeni bir minifit aldım ilk dolumu yaptım 20 dk bekledim ama içiyorum hic tat alamıyorum bu normal midir acaba ? Aroma verimi 0 mı bu cihazın ?