ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

c.utkucan

İzmir Vaporu
ESF Tecrübeli
Yetişkinlerin sigaradan uzaklaşmasının faydalarının, ergenlik çağındaki gençlerin elektronik sigara kullanmaya alışmasından daha önemli olduğunu değerlendiren FDA, ilk kez bir elektronik sigaranın satışına destek verdi.

RJ Reynolds'ın Vuse markasına ait üç elektronik sigara FDA'dan onay aldı.

upload_2021-10-13_23-37-26.jpeg
Onaylanan ürünlerin gençler arasında popüler olan tatlı aromalı değil, tütün aromalı ürünler olduğu vurgulandı.
upload_2021-10-13_23-38-35.png
FDA, yaptığı açıklamada, bu ürünlerin daha önce sigara içmeyen kişiler arasında yaygın biçimde kullanıldığının saptanması durumunda onayın geri çekilebileceğini kaydetti.
ABD'de elektronik sigaraların satışı 2016'dan beri FDA onayına tabi olmakla birlikte kurum, piyasadaki elektronik sigaraları incelediği süre boyunca satışlarına izin vermemişti.
Geçen ay satıştaki ürünlerin yüzde 93'ünün incelendiğini ve 946 bin ürünün reddedildiğini açıklayan FDA, reddedilen ürünlerin satışını yasa dışı ilan etmişti.
images

alfa20

E-Sigara Acemi
Esigaranın geleceğini çok merak ediyordum. Bu haber.çok şeyi aydınlatıp bazı tahminleri de haklı çıkarıyor.
fda abd de söz sahibi olan bir kurum olsa da pratikte dünya sağlık sisttemini domine eder. Bu yüzden bu haber önemli. Bu haber, esigaranın sigaranın yerini alıp, dev markalarca market benzinlikler vs de satışının yapılacağının en önemli göstergesi.

Natgho

E-sigara Meraklısı
Web sitesi
sezerbozkir.com
Esigaranın geleceğini çok merak ediyordum. Bu haber.çok şeyi aydınlatıp bazı tahminleri de haklı çıkarıyor.
fda abd de söz sahibi olan bir kurum olsa da pratikte dünya sağlık sisttemini domine eder. Bu yüzden bu haber önemli. Bu haber, esigaranın sigaranın yerini alıp, dev markalarca market benzinlikler vs de satışının yapılacağının en önemli göstergesi.
Esigara yeni birşey değil artık. 2003 yılından beri üretimi gerçekleşen 2010 yılından beri yaygın bir üründen bahsediyoruz. 10 sene sonunda yaşayacağı ilk pik dönemini yaşadı. Artık y kuşağı sokakta görünce "bu nedir?" diye sormuyor, herkes biliyor ki elektronik olarak buhar çıkarmaya yarayan bir alet bu. Bundan daha fazla yaygınlaşabileceğini sanmıyorum. Şu an mesela pod mod çıktı, iqos çıktı, aynı bilgisayarlar gibi e-cig'de evrimleşmeye devam ediyor, stabil bir boyut ve kullanım şekline doğru evrimleşmeye devam edecek. Vergi kaygısı gütmeyen ülkeler çoktan serbest bıraktılar, hatta hiç yasaklamadılar bile (kaynak).

Bu noktada ilerleyen yıllarda Türkiye özelinde ne olur?
Standardizasyon gelir diye düşünüyorum. Dünün çocukları bu günün gençleri, yarının çalışanları/yöneticileri oldu/olacak, dolayısıyla buharlayan ekip genişledikçe ticari kurumlar bu pastadan daha rahat pay alıp, vergilendiredebilmek için yasallaştırma konusunda ülkelere baskı kurup, şu an merdivenaltı üretilen likitler/aromalar ve diğer maddelerin kontrol altına alınması için hamlelerde bulunur. Bu vesileyle TPDK bünyesine dahil edilir ya da bir alt kurum tarafından denetlenir ve sağlık tehditi azaltılır diye düşünüyorum.

c2r

E-sigara Meraklısı
Lobici p******kler yine yapacağını yaptı, ben kesin Juul'u onaylarlar ve gençler arasında tekrar yaygınlaşır, böylece "bakın bu mereti gençler kullanıyor, aromaları yasakladığımız gibi başka kısımlarını da regüle edelim" argümanı ile gelirler diyordum ama cüzdanlarına baktılar gibi bu sefer sadece.

Olumlu bir haber olduğunu düşünmüyorum, bu süreçte bilindik birçok firmanın talebi reddedildi. Merkezi bir güç yardımı ile tek bir firmanın marketi monopolize etmesi hoş değil. Bize bir etkisinin olacağını sanmıyorum. Oligarşi lanet şey, regülasyonları görmezden gelmek tek çözüm. Kendi sağlığım, kendi kararım.

Şeffaf

E-sigara Meraklısı
Güzel bir başlangıç. önemli bir adım atıldı.

Tepetaklak gönderildi