Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik sigara hakkında bilmeniz gerekenler

'Elektronik Sigara Nedir? Nasıl Kullanılır?' forumunda kodk tarafından 8 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

Elektronik sigara hakkında bilmeniz gerekenler 5 5 2votes
5/5, 2 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (2)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. kodk

kodk
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    242
    Ratings:
    +327 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico + Dvarw = 42
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    29.12.2012
    Konuya yeni olanlara yardımcı olması için bugüne kadar edindiğim bilgileri kısaca biraraya getirdim. Eksik/hatalı kısımları iletirseniz sevinirim.

E-Sigara?

Gliserin, gıda aroması ve sıvı nikotin karışımından oluşan likidin ısıtılıp buharlaştırılmasıyla sigaraya yakın tüttürme deneyimi sağlar. Normal sigara gibi üstünüzü başınızı kokutmaz, ellerde veya dişlerde leke yapmaz, etrafınızdakileri/yan masadakileri rahatsız etmez.

Zararlı mı?

Şu an somut bir şey yok ortada ama muhtemelen vardır bir şekilde zararı. Yine de normal sigarayla aynı olduğuna inanmadığım bu zarar en azından sadece kendinize olacaktır çünkü çıkan buhar çabucak dağılıp koku yapmadığı gibi, içeriğinde de zararlı madde tespit edilememiştir. Özellikle tütün firmaları tarafından zararlarını ortaya çıkarmak için araştırmalar yapılmaktadır. "Kullanım kolaylığı sebebiyle nikotin kullanımını arttırıyor!" varsayımı dışında şu ana kadar bulabildikleri tek şey pilin oluşturduğu manyetik alanın kansere sebep olabileceği; cebinizde taşıdığınız telefon, günde en az 1 kere haberleri izlediğiniz televizyon veya apartman köşelerinde fink atan baz istasyonları gibi.

Elbette en güzeli sigaraya hiç bulaşmamış olmak, ancak bir şekilde bulaşılmışsa elektronik olana geçmek daha mantıklıdır bence. Kısa süre önce başlamış olmama rağmen nefes ve uyku düzenimde ciddi düzelmeler olmaya başladı bile. Normal sigara ise aklımın ucundan bile geçmiyor, hatta kargo gelmeden önce sardığım sigara hala duruyor sarılmış bir şekilde. Yenilik hevesi de değil ayrıca bu. Bir sonraki siparişimde de nikotin miktarını bir alt seviyeye indireceğim. Elektronik sigaraya geçtikten sonra normal sigaranın o berbat kokusuna ve eziyetine geri dönmek isteyebileceğinizi hiç sanmıyorum.

Atomizer, Kartuş, Cartomizer, Clearomizer?

Elektronik sigara üç kısımdan oluşur. Enerjiyi sağlayan pil, pilden aldığı enerjiyle likidi ısıtıp buharlaştırmaya yarayan atomizer ve atomizere likit sağlayan kartuş.

Pil

Bağlantı noktaları bazı markalarda değişiklik gösterse de piyasada bulunan çoğu ürün 510/eGo standartlarındadır. Çeşitli adaptörler ile uyumluluk sağlanabilmektedir. Standart eGo piller 3.3 volt değerindedir. Ayarlanabilir voltajlı sistemlerle bu değer kullanılacak atomizerin direncine göre 3.3-6.0 volt arasında değiştirilebilmektedir. Ucuz, kalitesiz ve korumasız ürünlerde patlamaya varacak sorunlar olabileceği için orijinal kullanmakta fayda var.

Atomizer -> http://www.ecigarettevapor.net/medi...b33525d08d6e5fb8d27136e95/c/v/cvap0230_06.jpg

Genelde 2.0-2.4ohm arası kullanılmakta olup, daha düşük dirençli modelleriyle standart eGo pillerde daha yoğun buhar ve aroma elde edilebilir. Düşük dirençli modellerin ömrü daha kısadır ve yüksek voltaj uygulanırsa kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca pili daha kısa sürede tüketirler.

Kartuş -> http://cdn1.bigcommerce.com/server4.../eGo_T_A_cart__88257.1334328462.1280.1280.jpg

Yaygın olarak kullanılan eGo serisindeki sistemdir. eGo-T modelinde atomizer üst gövdeyle birleşik olduğu için ömrü bitince tüm üst gövdeyi yeniden almak gerekir. eGo-C modelinde ise atomizer ayrılabilir şekildedir, sadece bu kısmı değiştirmek yeterlidir. Daha ucuz olmasının yanında dilenirse daha yoğun buhar ve aroma için düşük dirençli çeşitleri de kullanmak mümkündür. Son iyileştirmelerle kartuşla atomizerin birleştiği kısımda meydana gelen sızdırma olayı büyük ölçüde azaltılmıştır. Ayrıca kartuşu çıkarıp takarken pil kısmını yukarı kaldırmak da sızmayı engellemektedir.

Cartomizer -> http://store.teslair.com/images/thumbs/0000173_300.jpeg

Atomizerle birleşik olan kartuşlara cartomizer denmektedir. Genelde pille beraber normal sigara boyutlarında olurlar. Atomizerin etrafı sıvı emici bir malzemeyle kaplıdır, atomizer ısınınca etrafındaki bu malzemede bulunan likidi buharlaştırır. Normalde kullan/at şeklinde üretilmiş olsalar da 2-3 sefere kadar tekrar doldurmak mümkündür. Ayrıca ufak boyutlardaki pillerle beraber kullanıldıkları için fazla buhar üretemezler, aromanın tadı da pek anlaşılmaz. Görünüm olarak normal sigaraya benzese de içim zevki fazla değildir.

Clearomizer -> http://img.fw1.biz/origin/63043/ce4-clearomizer.jpg

Tank içine yerleştirilmiş atomizere sahip sistemlere clearomizer denmektedir. Likit tankın içinde bulunan fitiller vasıtasıyla atomizere taşınır ve atomizer ısınınca fitilde bulunan bu likidi buharlaştırır. Ayrıca kullanılacak atomizerin direnci, konumu ve pilin voltajı sizin kontrolünüzde olduğu için kendinize en uygun ayarı yapabilirsiniz.

Düşük dirençli atomizerler ile daha yoğun buhar ve aroma elde edersiniz ancak daha fazla enerji kullanıldığı için pil daha kısa sürede tükenir. Ayrıca atomizerin ömrü de daha kısadır. Fazla voltaj uygulandığında ise tamamen kullanılmaz hale gelebilir.

Direnç seviyesi arttıkça voltajı da buna uygun şekilde yükseltmek gerekir yoksa buhar üretimi az olacaktır. Bunun için de mod denilen yüksek kapasiteli piller kullanılmaktadır. 6 volta kadar çıkabilen voltaj değeri belli bir voltajda sabit olabildiği gibi istenilen değerin ayarlanabildiği modlar da mevcuttur.

Yine bu tanklı sistemlerde atomizerin konumu üst veya alt olarak seçilebilir. Bottom coil olarak adlandırılan sistemde atomizer tankın altında bulunur. Çıkan buhar, ağıza ulaşma süresi arttığı için daha ılık olur. Fitilleri de neredeyse görünmeyecek kadar kısadır ancak sürekli likidin içinde olduğu için diğer sistemdeki gibi kuruma ve yakma problemi yaşanmaz. Atomizeri yukarıda olan sistemde arada bir çalkalama yaparak fitillerin ıslak kalmasını sağlamak gerekir. Uzun fitilli olan modeller ile bu sorun da büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

Atomizerle tank bütünleşik (CE4) olabildiği gibi eGo-C serisindeki gibi atomizerin değişebildiği (CE6) modeller de mevcuttur. CE5, CE9 gibi modellerde fitil yoktur, likit gövde üzerindeki deliklerden atomizere ulaşır, cartomizer gibi bir yapısı var sanırım, artısı eksisi nedir bir bilgim yok.

Likit

Gliserin, gıda aroması ve dilenirse nikotin karışımından oluşur. Gliserin PG ve VG olmak üzere iki çeşitlidir. Genelde ikisi belirli oranlarda karıştırılarak kullanılır. PG ile daha fazla aroma, VG ile daha fazla buhar elde edilir. Yüksek PG oranlı likitlerde throat-hit denilen boğaz vurumu hissi daha tatmin edicidir ancak ağızda kuruluğa sebep olmaktadır.

Nikotin oranı 0mg ile 36mg arası değişmektedir. 24-36mg likitler genelde seyrelterek daha düşük oranlarda kullanmak için uygundur.

Genelde 10-30ml arası şişelerde çeşitli aroma ve nikotin değerleriyle hazır olarak satılır. Daha büyük gramajlarda da hazır olarak alınabileceği gibi sadece gliserin veya gliserin+nikotin alınarak istenen oranda aroma eklenerek de kullanılabilir.

Temizlik, Bakım?

Pillerin bağlantı noktalarında birikebilecek likit kalıntılarını kuru veya alkole batırılmış pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz, su kullanmayın. Atomizer, kartuş ve clearomizerları haftada bir ılık suyla yıkamak yeterli. İyice kuruduktan sonra normal kullanmaya devam edebilirsiniz. Çok az veya tatsız tuzsuz bir buhar geliyorsa ya vadesi dolmuştur yenilemek gerekir ya da iyice kurumamıştır biraz daha beklemek gerekir. Dry-burn denen teknikle atomizeri likit doldurmadan önce boş olarak 5-6 kere çalıştırarak reziztans üzerindeki kalıntıları da temizleyebilirsiniz. Konuyla ilgili aşağıda verdiğim şekilde videolar mevcut.

eGo-C atomizer temizliği: eGo-C Unboxing, Assembly and Cleaning - YouTube

Clearomizer temizliği: How To Clean Your Clearomizer - YouTube

Nereden temin edilir?

HeavenGifts Best electronic cigarettes_ecigarettes_eliquids_ejuices - Heaven Gifts

İlk siparişimi buradan verdim, Joyetech yetkili satıcısı, ürünler orijinal. Sürekli olarak kullanılabilecek %5 indirim kuponu mevcut: Cvpforum. Yılbaşı indirimleriyle fiyatlar oldukça uygundu, şu anda da piyasa ortalamasında sayılır. Paketleri 30$lık oyuncak veya yedek parça olarak beyan ediyorlar. İlk siparişim EMS ile 10 günde kapıma geldi. İkinci siparişimi normal bildirimli posta ile vermiştim, 18 günde elime ulaştı.

Buradan sipariş verecek olursanız Register Heaven Gifts adresinden üye olursanız sevinirim.

FlavourArt Flavourart. La sartoria degli aromi

İtalyan menşeili likit firması, gayet başarılı aromaları mevcut. ?u an taleplere yetişemedikleri için ürünleri kargoya geç veriyorlar ancak fiyatları uygun. Aceleniz yoksa ToscanaMall yerine buradan sipariş verin.

Buradaki 10ml'lik sıvılar sade veya aromalı Heaven Juice ile karıştırılarak kullanılacak konsantre aromalardır. Tek başına kullanılmaz. Örneğin konsantre 10ml çilek alıp vanilyalı Heaven Juice ile dilediğiniz oranda karıştırabilirsiniz.

Heaven Juice USP EP E liquid: Firmanın belirlediği belirli orandaki aromalardan birini seçebilirsiniz.
    Heaven Juice MIX and TAKE: Sunulan seçeneklerle, kendi seçeceğiniz maksimum 4 adet aromayı yine kendi belirleyeceğiniz oranlarda ekleyebilirsiniz.

Her ikisi için de 0mg-18mg arasında nikotin seçimi, 50ml ve 100ml olarak da miktar seçimi yapılabilir. Ayrıca 24-36mg nikotin için Do It Yourself altındaki For Dillutions versiyonları mevcuttur.

ToscanaMall Electronic cigarette and Eliquid - Toscana Mall

İlk siparişin heyecanı ve FlavourArt'ın kendisindeki yoğunluk sebebiyle likitleri de buradan sipariş ettim, ilk ve son siparişim oldu. 14 günde ulaştı elime, Maxx Blend ve RY4 diye bal aromalı Cowboy Blend'i doldurup yollamışlar. Son kullanma tarihleri de 7 ay sonrası ki normal raf ömrü 2 sene deniyor likitlerin. 2-3 kişi daha aynı sorunlardan bahsetti. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye etmiyorum, bilgi olsun diye paylaştım sadece.

BargainVapour Freedom to Vape

Biansi Imist, Vivi Nova gibi ürünler için tercih edilebilir gibi duruyor. Ayrıca Hangsen likitler için de denenebilir. Sipariş verenlerden olumsuz bir yorum denk gelmedi. 7-10 gün arası bir teslimat süresi var gözüküyor.

HealthCabin Healthcabin Electronic Cigarettes - Wholesale and Retail

Nedir, ne değildir pek bilgim yok. Fiyatlarına bakılırsa Joyetech'ler orijinal. Bilgi geldikçe güncelleyeceğim.

DX DealExtreme - Cool Gadgets at the Right Price - DX Free Shipping Worldwide

Daha önce buradan ufak tefek ürünler alıyordum, elektronik sigara için de ilk buraya bakıp 10$lık bi ürün sipariş etmiştim. 38 gün sonra ulaştı elime. Yanında bulaşık deterjanından bozma bi likit yollamışlar, hala genzimde tadı. Pilin de bağlantı noktası koptu cartomizeri takarken, çöpe yolladım zarfıyla beraber hepsini. Bu da bilgi amaçlı, uzak durun e-sigara için.

BIC BuyInCoins.com - Shopping with Unbeatable Price, Just Buy in Coins

DX benzeri ucuza ürünler temin edilebilir bir yer, ancak pek kaliteli değiller muhtemelen bunlar da. Teslim süresi konusunda bir bilgim yok.

Yerli Siteler

Henüz iyiymiş fiyatlar diyebildiğim bir site denk gelmedi. Çoğunda markası belli olmayan eGo serisi ürünler orijinallerinin fiyatına; Kiwi, Natura gibi markalar ise 2-3 katı fiyatlara satılıyor. Likitler de aynı şekilde pahalı. Masraflı oluyordur ülkeye sokmak elbette ama bu fiyata sattıracak kadar masraflı mı oluyor bilmiyorum, cevap vermedi henüz hiçbiri bu konuya. 30 gün beklersiniz/bozulursa fellik fellik muhatap ararsınız diye yurtdışı siparişlere laf atıyorlar sadece.

Tavsiye?

Şu an Joyetech eRoll kullanıyorum, ufak olduğu için dışarıda iyi oluyor (resimlerde biraz iri gözüküyor ancak normal sigara boyutlarında, buna rağmen pili 3.7 volt olduğu için buhar ve aroma tatmin edici oranda), 10-15 nefes alıp kutusuna koyuyorum, şarjına devam ediyor bir sonraki kullanıma kadar. Kutusu tek şarjla sigarayı 4-5 kere filan tam şarj edebiliyor ama tankı ufak olduğu için 40-50 nefeste yeniden likit doldurmak gerekiyor. Hani çok eziyetli bir iş değil ama evdeyken pil sorunu da olmasın diye USB beslemeli eGo-C 2 Upgrade (bunlarda normale ek olarak değişken voltaj seçeneği var ama Twist gibi sabit değil, şarj durumuna göre 3.6-4.15 volt arası değişiyor, USB'ye bağlayıp kullanınca 4 volt alınır sanırım sürekli ki okuduğum kadarıyla 2.2-2.5ohm atomizerler için en verimli voltaj bu) batarya, bottom coil clearomizer ve eRoll ile clearomizer için düşük dirençli atomizer siparişi verdim, gelince daha detaylı bilgi vereceğim.

Joyetech logo eGo-C 2 Upgrade 650mAh USB battery/USB passthrough - Joye eGo-C spare parts Heaven Gifts

5pc eGo 3.0ml MT BCC (Metal Bottom Coil Changeable) Clear cartomizer/Clearomizer - 510/eGo Cartomizer Heaven Gifts

5pc Coil Unit for Tabac/MT BCC (Bottom Coil Changeable) Clear cartomizer/Clearomizer - 510/eGo Cartomizer Heaven Gifts

5pc Joyetech logo eGo-C/eCab atomizer heads! Cone shape/Type A - Joye eGo-C spare parts Heaven Gifts

Collapse Signature Expand Signature
    • Beğendim Beğendim x 9
    • Faydalı Faydalı x 1
    • Samimi Samimi x 1
  2. akg58

akg58
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    21
    Ratings:
    +35 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Joyetech e-Roll
    08.02.2013
    Süper açıklayıcı olmuş özellikle yeni başlayacak acemiler için. Elinize sağlık.

3. ayhanst

ayhanst
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    121
    Ratings:
    +254 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    dragx+Aegis-Dogy-Gus
    05.12.2012
    acıklamalar süper birde şunu belirteyim ne alırsanız alın atamizer kafası yedeginiz 5-10 tane olsun yoksa sıkıntı yaşarsınız.
    örnegin şöyle bir cihazdan 2 adet alın atomizerinden 20 sipariş verim
    Product search_E-home Onlie SHOP - Powered by ECShop

• Beğendim Beğendim x 1
  4. HAYDAR

HAYDAR
    Expand Collapse
    Forum Abisi
    Forum Abisi

Alınan Beğeniler:
    10,515
    Ratings:
    +15,438 / 60
    Kullandiginiz Cihaz:
    VTC mini KS ato
    15.10.2012
    açıklama 10 numara 5 yıldız...

5. Murat61

Murat61
    Expand Collapse
    Misafir

Ratings:
    +0 / 0
    Gerçekten süper bi açıklama olmuş. Keşke aylar önce bu konuyu günlerce araştırmak yerine böyle bir mesaja denk gelseydim vakit kazanmış olurdum.

Bende bi ek yapayım marka ve satın alma konusunda reklam statüsüne girmiyo demek ki. En azınadan ben öyle algıladım.
    Ben elips-c kullanıyorum gayette memnunum. İlk önce ce 4 kullanıyodum (türk sitelerinden alıyodum) arkadaş bana hediye olarak getirdi elips erasmusla italyadan dönerken. ?imdi Yunanistandan getirtiyorum bir haftaya elimde oluyo.

Tabiki de alırken güzel ve mantıklı bir paket oluşturmanız lazım en az 3 4 ay hiç bir şeye ihtiyacınız olmayacak şekilde. Likit atomizer başlığı ve tank yedeklerini iyi yapmalısınız. Yoksa tekrar kargo süresi ve parası en kötüsüde bu süreçte normal sigaraya dönme ihtimali.

6. Esfvapor

Esfvapor
    Expand Collapse
    Administrator
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    997
    Ratings:
    +1,483 / 22
    Kodk nickli arkadaşımızın yazısını Wikipedia Elektronik Sigara maddesine eklettik..:) Kullanıcılar açısından çok faydalı olduğuna inandığım bu yazı için kendisine teşekkür ederim..

Elektronik sigara - Vikipedi

7. sbuxny

sbuxny
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +1 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    ego one / ego-c / eRoll
    14.02.2013
    acil cevap verirseniz sevinirim arkadaşlar,

bu resimde kartuştaki kırmızıyla yuvarlak içine aldığım kısım çıkıyor mu, yoksa likiti ordaki deliğin içinden mi dolduruyoruz?

ben o delikten damlatmaya çalışıyorum ama akıyor, likitimin yarısı boşa gidiyor.

8. mamçakoğlu

mamçakoğlu
    Expand Collapse
    İstihbarat Uzmanı

Alınan Beğeniler:
    215
    Ratings:
    +661 / 12
    30.12.2012
    evet o kısım çıkıyor.

9. sbuxny

sbuxny
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +1 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    ego one / ego-c / eRoll
    14.02.2013
    elimle denedim dişimle denedim olmadı. bi alet edevat lazım demek ki. teşekkürler.

10. mamçakoğlu

mamçakoğlu
    Expand Collapse
    İstihbarat Uzmanı

Alınan Beğeniler:
    215
    Ratings:
    +661 / 12
    30.12.2012
  11. sbuxny

sbuxny
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +1 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    ego one / ego-c / eRoll
    14.02.2013
    kodk arkadaşımızın paylaştığı videodaki atomizer temizliği biraz gözümü korkuttu açıkçası. sadece ılık suyla yıkamamız gerektiğini yazmışsınız ama videoda kadın dry-burn tekniğiyle temizliyor sanırım. onun da nasıl yapıldığını anlamadım zaten :|
    haftada bir ılık suyla temizlik, ayda bir dry burn temizliği midir formülü nedir? bir de atomizerları ne kadar zaman sonra değiştirmek gerekiyor?

12. sbuxny

sbuxny
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +1 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    ego one / ego-c / eRoll
    14.02.2013
    gayet basit bi şekilde eliyle çıkardı evet, ama ben yapamadım. tekrar dişimle deneyip çıkardım iz kaldı, umarım daha sonradan akma sızma yapmaz verdiğim minik hasarlar :)

13. kodk

kodk
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    242
    Ratings:
    +327 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico + Dvarw = 42
    29.12.2012
    Bu forumu hayata geçirmeye emek veren herkese teşekkür ederim ben de, burası olmasa oturup da yazmazdım o kadar şeyi muhtemelen =)

14. kodk

kodk
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    242
    Ratings:
    +327 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico + Dvarw = 42
    29.12.2012
    Temizlik ve değişim zamanı kullandığın likite ve kullanım yoğunluğuna göre değişir. Zamanı gelince anlarsın zaten emin ol, ya sen ya sigara aksırıp tıksırmaya başlarsınız. Temizlik için haftada bir ılık su yeterli oluyor bana, 2 atomizeri dönüşümlü olarak kullanıyorum. Kullandığımı yıkayıp kurumaya bırakıyorum, o esnada da diğeriyle devam ediyorum. Dry-burn de denedim meraktan, faydası oldu mu bir şeylere bilemiyorum, tanklı cartomizerla tanıştıktan sonra sadece yemek sonrası kullanıyorum çünkü E-Roll'u artık.

Dolum için de sivri uçlu şişeler var, E-Roll'da kapak sabit olduğu için onlardan kullanıyorum ben. Veya geniş uçlu toner dolum enjektörleriyle de halledebilirsin kapakla uğraşmadan.

• Yaratıcı Yaratıcı x 1
  15. eserseri

eserseri
    Expand Collapse
    Misafir

Ratings:
    +0 / 0
    HASAN BOZKURT, ANKARA, AA
    Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, nikotin içeriği ve bağımlılık açısından elektronik sigaranın normal sigaradan farklı olmadığını vurguladı.

Akdur, "Sigarayı bırakmaya etkisi ispatlanmadı. Bu nedenle sigara bırakma aracı gibi sunulması yanlış." dedi. Sağlık Bakanlığı Ulusal Tütün Kontrol Komitesi üyesi de olan Recep Akdur, Sağlık Bakanlığı'nca elektronik sigara ve kartuşların yasaklanmasının yerinde ve sevindirici olduğunu dile getirdi. Bağımlılık açısından bakıldığında, elektronik sigaranın nikotin alışkanlığı olanların ihtiyaç duyduğu günlük nikotini almalarına fırsat tanıdığını kaydeden Akdur, böylece tiryakilerin nikotin bağımlılığının devam ettiğini belirtti. Akdur, "e-sigara, bağımlılara çekinmeden ve daha yüksek dozda nikotin alma fırsatı tanıdığı için alınan günlük nikotin dozunun artmasına ve bağımlılığın daha da kuvvetlenmesine neden olma tehlikesini de taşıyor." dedi.

Elektronik sigaranın, nikotinin zararları açısından bakıldığında normal sigaralar kadar tehlikeli olduğunu vurgulayan Akdur, bu sigarayla alınan nikotinin neden olduğu hastalıklar açısındanda hiçbir farkı olmadığının altını çizdi. Akdur, "e-sigarayla alınan nikotin de kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyona neden olmaktadır." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanmasını isterken, e-sigara kullanımı devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, elektronik sigaranın yeni bir düzenlemenin ardından satışının yapılacağını açıkladı. Sanayi Bakanlığı ise elektronik sigarayı Türkiye'ye getiren firmaların sertifikasyonlarını incelediğini belirtti. Belirsizlik ortamını dikkate alan uzmanlar, vatandaşa 'elektronik sigara kullanımına ara verin' çağrısında bulunuyor. Elektronik sigaranın mucidi, patent sahibi ve tek yetkili satıcısı RUYAN'ın Türkiye temsilcisi Selahattin Aygüler, "Böyle bir karar bize tebliğ edilmedi. Sanırım bu karar taklitler için alınmış bir karar." dedi.

e-sigara güvenli değil

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, güvenilirliği ve sigarayı bıraktırma konusundaki bilimselliği yeterli görülmediği için elektronik sigaraların yasaklandığını söyledi. Bu ürünlerin kimi zaman 'haşere ilacı' olarak ithal edildiğine dikkat çeken Akdağ, ilgili bilim adamlarının da bu konuda resmi bir tavsiyede bulunmadığına dikkat çekti. TBMM Genel Kurulu'nda sigaranın kapalı mekanlarda yasaklanmasına ilişkin hazırlanan kanun tasarısının görüşmelerinde konuşan Akdağ, sigarayı bırakmaya yönelik nikotin sakızları ve nikotin bantları gibi ürünlerin bakanlık tarafından denetlendiğini ancak elektronik sigaranın bu işleme tabi tutulmadığını belirttti. Akdağ, "?imdiye kadar bu ürünler Sağlık Bakanlığından izin alınmadan, ülkemize girişleri farklı şekilde olmuş. Haşere ilaçları adı altında bile ülkeye girdiğini tespit ettik. Bu ürünlerin güvenilirliği ve sigarayı bıraktırma konusundaki bilimselliği yeterli görülmediği için bakanlığımız böyle bir karar alıyor" diye konuştu. Bu arada, Sağlık Bakanlığı, elektronik sigara ile ilgili yasaklama talebinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygun bulunmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Ankara, Zaman

16. Gökhan Budak

Gökhan Budak
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ratings:
    +0 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    evic
    en az 3 kere okudum bu konuyu,okudukça ve inceledikçe daha çok taşlar yerine oturuyor kafamda teşekkürler.

17. WooHoo

WooHoo
    Expand Collapse
    Buğra Öztürk

Alınan Beğeniler:
    7
    Ratings:
    +16 / 0
    2.03.2013
    Arkadaşlar benim kullanımla ilgili bir sorum olacak , yaklasik 8 gun oldu e - sigara kullanmaya baslayali , likitlerimden falan cok memnunum bir sıkıntım yok ancak ; benim 4. ya da 5. gunumde atomizerim yandı ve icilemez hale geldi , aldigim yere gittim degistirdim , 2 gun oldu onu da takali , şu an onu da icemiyorum cikarttim baktim goruntusunde bir yanik yok ama sivilarim ayni oldugu halde cok kotu boyle yanik kokulu geniz yakici bir tat geliyo. Acaba bu durum benim saticimin mallarindan mi yoksa benden mi kaynaklaniyor ? Yanlis yaptigim bisey mi var ? Tanktaki sivi 3/1 e indiginde hemen gene dolduruyorum ipler kurur falan belki diye , 2 gunde bir cikartip her yerini siliyorum kurutup temizleyip tekrar takiyorum. Sorun ne bendeki onu anlayamadim , bu durumu yasayip da cozmus olan ya da sadece dinledigi kadariyla problem su diyebilecek arkadaslar varsa yardimlarini bekliyorum. Simdiden tesekkurler.
    Bir de su fitilsiz atomizerleri deneyen oldu mu ? Benim deneme firsatim oldu ama henuz 1-2 gun oldu , uzun vadede sorun cikartiyor mu ya da bir dezavantaji var mi ?

18. HSN

HSN
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    36
    Ratings:
    +47 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    ego c6
    Arkadaşlar bir yerde okudum hoşuma gitti paylaşmak istedim. Faydalı bir yazı olmuş bence... :cool:

Merhabalar herkese.

Öncelikle ben Sağlık sektöründe çalışıyorum Laborant olarak. İşimiz gücümüz biokimyasal analiz ve incelemelerdir bunu belirtmek isterim.
    Okuduğum sayfalarda gördüğüm ve anladığım şudur ki 2 tür E-Sigaracı var .

-Sigarayı bırakmak için kullanan
    -Sigaranın zararlarından kurtulmak için kullananlar.

Dünya üzerinde hiç bir ilaç ve ürün size sigarayı bıraktıramaz bunu bi bilelim öncelikle. 20 30 arkadaşın sayfaya girip Zyban champix pohpohu yaptığını gördüğüm için bunu yazayım dedim. İradeniz haricinde destek ürünleri sigarayı size bıraktırmaz adı üstünde sadece destekler buna reseptörlerinizi kapatmak dahildir o da bi destektir. E sigarada ise sigara bırakmak üzerine zerre destek yoktur. Ama apayrı bir durumu var e-sigaranın,,'' nikotin ''. üstelik en kolay kana karışma yolundan veriyor size bu nikotini eh adı üstünde elektronik sigara zaten. Zararı yokmu,, var,, özellikle eski sürüm cihazlardaki silikatlı iplerle yapılmışları kullanıyorsanız epey var hemde. İplerin ısıya dayanması için kullanılan kimyasallar 20 30 yıl kullanımda akciğer kanseri yapar kesin. ama 1 2 ayda değil !! Peki yararı varmı ? Tütün sarmıyor ve normal paket sigara kullanıyorsanız evet yararı var, günümüz sigara teknolojilerinde tütünü ne tür kimyasallarla karıştırdıklarını bilen yok, içinde *** olduğuna dair dedikodular bile çıkmıştı 7 8 sene önce :) Herşeyden önce karbonmonokist çekmeden nikotin alıyorsunuz. Sigaradaki katran, gliserol'ün yaklaşık 30 kat daha homojen hali olduğu için katranda daha az almışsınız demektir. Sigarada ölümcül olan aslında bu iki etmendir primer de. Diğer kimyasallar 30 40 senelik kullanımlarda ölümcül olurlar ama zaten o süre zarfında katran ve K.monoksit ciğerlerinizi harab etmiştir. E.sigaralar da bu konuda evet sağlıklıdır ama sigaradan daha sağlıklıdır sadece bunu unutmamakta fayda vardır.

?uan medya üzerinde devlet eliyle anormal bir baskıcı reklam kampanyası başlatıldı e-sigaraya karşı. Evet FDA ve EHO/WHO tarafından onaylı bir ürün değildir ama sigaranın kendiside FDA ve WHO/EHO tarafından bizzat yasaktır :) Paradox ta burda zaten :) FDA ya itibar eden ülkemiz yöneticileri sigarayı elbetteki vergi kazancından ötürü yasaklayamamakta ve alternatifi olarak iç piyasaya girmiş olan rakibinden vergi alamadığı içinde kaka/pis göstermeye çalışmaktadır.

Peki ne almalı neyi kullanmalı :

İster Çin ister EU olsun cihazların pil kalitesi ve inhalasyon bölmesinin üretim yapısı aynıdır. Bakın cihazlar aynı kalitededir demiyorum, inhalasyon yani yakım yerinin yapısı aynıdır. ( son 2 yıllık üretilen cihazlarda ) ve ömürleri sık bir içici için 1 aydır. 2 - 6 ay arası dayanabilen atomizer/prumizer larda var elbette. ona görede fiyatları var.

Cihazları 45 TL'den başlayıp 300 350 TL'ye kadar çıkabilir. Bu fark yapımda kullanılan parçaların kalitesiyle doğru orantılı olarak yükselir/azalır. Ben epey bir cihaz denedim, c4 ten delirium'a kadar geniş bir varyete kullandım. Atomizer ve Cleromizer arasında duman olarak farkı LİKİT farkı olarak gördüm. Promizer için ayrı bir parantez açarsak inhalasyon bölmesi en kuvvetli olan seçenek olduğuna karar verdim. C4 ve C6 araında büyük bir fark varken C9 nedense biraz sıkıntılı ve yetersiz ( ki son sürüm ) C6 ya göre.

Likit işi apayrı bir dünya. işte burda ÇİN menşeeli ürünler biraz sıkıntılı olabilir gibime geliyor. ki DKNG ve Vg kullanılan ülkemizde ayro partilerden aldığınız VG DK ler bile birbirinden apayrı tat ve tok lukta olaibliyor. Tamamen deneme ve tecrübe ederek ve birde satıcıya güvenerek alabileceğiniz çeşitler bu likit işi. Likitlerin içinde gliserol var, yaklaşık 300mg gliserol buharını ciğerlerinize direkt çekerseniz nefes alamaz hale gelirsiniz. Ama elbetteki e-sigaralarda bu oran 0,02 mg seviyesinde gündelik kullanımda. Likitin nikotin miktarı size kalmış, kısa sürede çok yüksek nikotin zehirlenmeye yol açar elbette ama öldürmez korkmayın. 24mg nikotin içeren likit her 100 mgdaki miktarıdır. 1 paket sigarada 1mg civarında nikotin vardır. buda sigara başına 0,5mg nikotin yapar. 2mg lık likitte yaklaşık 0,2 mg nikotin vardır. Ama gliserol dumanı tütün dumanından daha tok olduğu için tokluk hissi normal sigaradan daha fazla gelir.

Ben C4 kullanarak başlamıştım bu olaya, günde 2 paket sigara içen biriyim, sigarayı bırakmak için değil sigaranın zararlı kimyasallarından mümkün mertebe uzak durmak için başladım, sigara içmeyi bırakmak gibi bir düşüncem ve isteğim olmadığı için. C6 ile devam ettim ve oldukça başarılı buldum. C9 hayal kırıklığı yarattı, delirium markası ile deneme yaptım ( c9 yapısında olmasıa rağmen ) ego serisinden başarılı buldum. şuan sanıyorum türkiyede sadece bende olduğunu düşündüğüm ( gümrükten geçiren başkalarıda varmı bilmiyorum açıkçası ) bir cihazla devam ediyorum bu sürecime, JANTY NEO kullanıyorum, likit olarak ta Ne dk ne VG de bulamadığım tatları bana veren NATURA ile devam ediyorum ve üretimine de diğer markalardan biraz daha güvendiğim için bunu kullanıyorum

Son söz. Evet Sigara sağlığa kesinlikle ölümcül derecede zararlı, bırakmak elbette en güzeli ama bırakmak istemeyenlere yada yapamayanlara alternatif olarak ( bırakmak için akupunkturu deneyen varlıklar olarak ) piyasada nikotin alımının mümkün mertebe en direkt ve en sağlıklı yolu olarak şimdilik dünya üzerinde ve elimizde bu sistem var, ne nikotin bandı ne sakızları bu kadar başarılı olamaz.

iyi bir yazı olmuştur umudu ile herkese sağlıklı günler dilerim :)

• Beğendim Beğendim x 5
  19. frtdgs

frtdgs
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +7 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    ce6---ego-t
    08.03.2013
    özellikle nikotinle ilgili bilgilerin çoğu yanlış.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

bu kısımlar

1 paket sigarada değil bir dal sigaradaki olacak.nikotin miktarı hep karıştırılır,üretici firmalar 1 adet için paket üzerine nikotin değeri yazar.bir tek sigarada
    neresini düzeltelim ki her taraftan yanlış,hem 1 paket sigarada 1 mg nikotin var diyor sonra bir tek sigarada 0.5 mg diyor

20. HSN

HSN
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    36
    Ratings:
    +47 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    ego c6
    Neyse kardeş sonuca bakmak lazım :D Arkadaş karıştırmış olabilirde, Bende merak ediyorum aslında doğrusunu. Bir sigarada tam olarak kaç mg nikotin alınır, Ve ben esigara ile ne kadar nikotin alıyorum, Mesela 24 mg kullanınca, Her yudumda kaç mg alıyorum, Ama bunu bilemiyorum boyuna içip duruyorum. Ne sıklıkta içmem gerekiyor vsvs.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.