ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

Dentos

E-Sigara Acemi
Merhaba dostlar, abilerim. İlk olarak bu forumu oluşturan ve bu noktaya gelmesinde katkısı olan herkese teşekkür ederim, Atlas ve Tugcan abilerime de şu ana kadarki yardımları için de ayrıyetten teşekkür ederim. :)

Bundan 3 ay kadar önce, e-sigara'yı internette, orada burada görerek heves ettim. 4 sene boyunca sigara içmiş bir öğrenci kardeşinizim. Bir şey almadan önce aşırı araştırma yapan biriyim, nedir, ne değildir, içinde ne vardır, farkı nedir, ne sonuçları olur vs. 1 ay boyunca Türkçe bir kaynak aramak aklıma gelmediğinden, hep ingilizce kaynaklardan, Youtube reviewlarından ve bunun gibi bir çok platformda araştırma yaptım. 15-20 gün süren, her gün saatlerce yaptığım araştırmalar sonucu E-sigara'nın beni kurtaracağına karar verdim ve ilk adımı attım.

Karar: Artık e-sigara almaya karar vermiş, beni sigaradan kurtaracağından emin olarak bir adım atmıştım. Ancak terimler, markalar vs. hiç bir bilgim yoktu. Başladım model araştırmaya. Düşük maliyetli olsun diye düşünmedim hiç, 1 ay boyunca zaten kafamda "Elektronik bu, pahalıdır" diye düşünerek kenara koyduğum, öncesinden de biriktirmiş olduğum bir miktar param vardı. Bu sayede fiyatını pek düşünmeden, direk beğendiğimi alacaktım. Box Mod'lar itici geliyordu, boru tipi mod olmalıydı. İnternette araştırmalar yaptım ve VaporFi Rebel II diye bir cihaz buldum. Boyutunu Youtube'de bir videoda görünceye kadar farketmemiştim, çok büyük olduğundan eledim. Yine başa döndüm ve bir çok model geçtikten sonra ProVari'ye denk geldim. İnternet sitesine girdim, P3 modeli tam bana göre diye düşündüm ve müşteri hizmetlerine mail attım. Uzun süren konuşmalar sonucunda karar kıldım. Gümrük sorununu ise sonradan öğrendim. Nerden alırım, nasıl yaparım diye düşünürken ProVape sitesinde Atlas üstadımızın adını gördüm, e-mail attım ve beni foruma yönlendirdi. Sağolsun, o kadar çok uğraştırdım ki onu da eminim bıktırmışımdır da. :) En sonunda sayesinde bir P3 aldım, üzerine Kabuki atomizer, Coiller, piller vs. herşeyim tamamlandı. Söz verildiği gibi, 28. günde elimdeydi.

Başlangıç: Bir kafeye tek başıma oturdum, kargo kutusunu açtım ve internetten izlediğim kadarıyla başladım kurcalamaya. Ters doldurmuşum tankı, ağzıma en az 2ml likit geldi nereye tüküreceğimi şaşırdım. :) Uğraştım durdum, bu süre zarfında Tugcan abim de sağolsun her sorumu, gelmeden önce de geldikten sonra da sabahın bilmemkaçına kadar hiç bıkmadan yanıtladı. Elimden düşürmedim, likitler aldım, denedim. Tatlı likitleri sevmediğimi farkettim, günler geçtikçe artık her likitten sıkılmaya başladığımı anlayınca Tugcan abinin verdiği nBase'yi denedim. Hoşuma gitti, aralıksız içebiliyordum ve bıkmıyordum. Böylece arada bir likit doldurup içsem de, genel olarak haftanın 6 günü saf nBase içmeye karar verdim. Hem masraflardan kurtuldum, hem de bıkmadan içebiliyordum. Kişisel tercih tabiki, sırf bunu dedim diye de hemen 1 litre almayın, çoğu kişi sevmiyormuş okuduğuma göre. Kız arkadaşıma da hediye olarak bir Radius aldım, ne kadar model gösterdiysem beğenmemişti ama bunu nedense çok beğendi. O da, 3 haftadır bu işin için de ve tek bir ateşli bile yakmadık. En güzeli de, ev kokmuyor artık. :)

1 ay sonu: Bir kaç gün önce 1 ayı doldurdum. İlk günlerde canım ateşli yakmak istese de, kendimi tuttum. Şimdilerde, son 3 haftadır 1 dal bile istemedi canım. Şu ana kadar içmemiştim de. Şimdi arkadaşım evde içerken birden denemek istedim, ver bi dal bakayım dedim. Aldım, yaktım, unutmuşum içmeyi, çekiyorum da çekiyorum boğazım yandı ilk fırtta. :) Sonra dank etti tabi. 2-3 fırt derken, tiksindim. Ağzıma katran doldu sanki, bi tabaka var gibi bir hisse kapıldım. Üflüyorum, duman da çıkmıyor, kafayı yedim. Söndürdüm hemen, aldım canım P3'ümü, çektim bi puff, nBase olduğundan ateşlinin leş tadı hala ağzımda, bunun da tadını bozdu. Bir kez daha küfür ettim ateşliye, lanet edip küllüğü kenara bıraktım. Bir daha da içeceğimi sanmıyorum, hatta eminim.

Özet: Araştırmanızı yapın, kendinize uygun modeli bulun. Öncelikle aldığınız şeyi sevin. Hoşunuza giden bir marka model alın ve bir süre devam edin en azından. İlk günlerde canınız ateşli çekecektir tahminimce, içmeyin, sıkın kendinizi. Size yardımcı olabilecek birini bulun, o kadar yardımı oluyor ki. Yanınıza da bir arkadaş alın sizinle birlikte bırakacak, yanınızda bir e-sigara içen daha olduğu zaman çok rahat hissediyorsunuz sokakta içerken(Artık takmasam da). E-sigara candır, gerisi heyecandır. :)

Şimdi bir çok arkadaşım ateşliyi bıraktı ve e-sigaraya döndü veya dönme aşamasında. İnşallah yeni başlayan herkes de kurtulur bu meretten, gerçekten farkı hissediyorum ve mutluyum. İlk başta ne kadar masraf yapsam da, her gün verdiğim 11TL'nin çöpe gitmesindense, bir kere e-sigara aldım ve rahatım. Forum ahalisine öğrendiğim herşey için, bana öğrettikleri herşey için de teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar.

AlperTunga

E-sigara Meraklısı
Hocam merhabalar, çok güzel yazmışsınız blog okurcasına okudum. Ben ise maalesef uyku öncesi sigara alışkanlığım yüzünden ateşliye hala veda etmiş değilim.. Tatlı likitlerden ben de pek haz etmiyorum. Likit yerine Nbase fikri cazip geliyor bir süredir. Acaba hangi marka nbase kullanıyorsunuz pg vg ağırlığı nedir ?

utkucanc

E-Sigara Tiryaki
ESF Tecrübeli
Web sitesi
cansizcan.blogspot.com.tr
Valla hocam bende bu işte çok yeniyim çok güzel yazmışsınız hepsini okudum. Bende sizin gibi yıllarca ateşli kullandım ve bundan yaklaşık 3-4 ay önce esigarayla tanıştım. Alsam almasam kararsız kaldın araştırdım. Türkiyede ki haberlerde yazılarda o kadar kötülemişlerdiki ne yapacam bilemedim. Hatta ve hatta bi ara ********** mu araştırıyorum ben dedim. Yabancı kaynaklara yöneldim ve fark ettim ki Türkiye deki sigara lobisi avrupadan esinlenmiş olacak ki resmen esigaradan korkmuş ve öyle bir saldırmış ki Türkiyemde resmen bir puffla ölürsün moduna getirmiş :D instagram da bir sayfa gördüm bir kaç soru sordum tatmin edici bir bilgi vermedi. Araştırdım forumu buldum üye olmadım yazıları okudumda okudum. Geçtiğimiz haftalarda bir konu gözüme ilişti esigaraya başlayıp sigarayı bırakanların yazılarını okudum ve dayanamayıp üye oldum üye. Üye olur olmaz forumda bilene sor kısmında online gördüğüm ilk kişiye mesaj attım teşekkürlerimi ve selamlarımı iletiyorum @nadas00 a :) ve elime geçtiği gün ki ayın 12 si şu 4 günde bir dal bile sigara içmedim. Ben normalde kampçıyım afyonda frig vadisine çadır attım aleti aldıktan sonra normalde en çok sigara içilen zaman olmasına rağmen powerbank sayesinde esigarasız kalmadım ve keyifli bir sigarasız kamp geçirdim :)

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğendim
Tepkiler: AlperTunga