ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

MhmtOztrk

E-sigara Meraklısı
Hocam çeviri konusunda sizi tebrik ederim. Sonuna kadar okudum. Aslında bizim ülkedeki durumu görünce içim acıdı. Tartışmaya kapalı hale getirdiler bu vape olayını. Halbuki Pensilvanya da yapılan gibi buna da %40-50 oranında vergi koyup satmak daha olası gibi geliyor.Yine Amerika bu vape zararlı olabilir ama insanlar bunu kullanmakla zararlarını göze almış olurlar diyerek bile satışa onay veriyor o kadar ambargo uygulamasına rağmen.. Valla biz görebilecek miyiz acaba o günleri ? Yoksa yasaklı ülkemin yasaklı buharcıları olarak devam mı edicez ?

Mkorkmaz

E-Sigara Acemi
Yazıyı sonuna kadar okudum azimle ***** mermeri deler hesabı bizimde birşeyler için çaba göstermemiz gerekiyor yoksa daha cok kargolar normale dondumu donmedimi tartısırız :/

Kordiseps

E-sigara Meraklısı
sigaranın kullanımına ve satışına, ticaretine, tamamen yasaklanmasına yönelik hiçbir şaşalı çalışma yokken, sigaradan kat be kat daha zararsız olduğu hiç bir bilimsel çalışmaya gerek kalmadan mantıken dahi alenen ortadayken, neden sigaradan daha zararsız bir şey bu denli yasaklanmaya çalışılıyor? madem sigara kadar zararlı içme özgürlüğü ateşliye varken buna neden yok ben bunu içmek istiyorum sigara raflarına bunları da koyun, herkes sigara kartelleri, vergi getirisi, paraya yönelik düşünüyor lakin asıl sebep bence bunlar değil, ateşli geleneksel sigara yaşadığımız bu dünyanın en gelişmiş ''nüfus kontrol'' araçlarından, silahlarından biri bence. Çok film izlemişsin sen kardeş diyebilirsiniz bana ama sigaraya bağlı ölümleri göz önüne alırsak bu araç fevkalade çalışmaktadır ve böylesine etkili bir nüfus kontrol aracını kaybetmek istemiyorlar, olay bence paranın ötesinde. sigara kartellerinden ziyade dünya isimli bu büyük işletmenin patronlarında bitiyor. philip morris gibi bir tütün devinin bile bu işe el atması bunun bir kanıtı niteliğinde benim için. illaki aklınıza gelmiştir fakat gelmedi ise birde bu yönden düşünün derim. kafalarımıza kurşun sıkarak, denetimi yüksek ilaç ve gıda sektörüyle bunu yapamayacaklarından hem paramızı alıp bizi uzun vadede kendi kendimizi öldürttükleri bu nüfus kontrol silahını kaybetmek istemiyorlar fakat bu sektör büyüyor ve sigaranın daha az zararlı versiyonu olarak ateşlinin yerini alıyor olması bu alternatifi philip morris gibi firmaların ürettiği likitleri soluyarak ikinci bir nüfus kontrol mekanizması haline getirebilir. imlam iyi değildir fakat düşüncelerimi aktarmak istedim yazım hatalarım için özür dilerim. temiz buharımızın kirletilmemesi dileğiyle.

Dumanov61

E-sigara Meraklısı
Çeviri için çok teşekkürler . Gerçekten mücadele edilmesi gereken bir durum bizim içinde . İleride bu yasaklar sıklaştığı için belki likit bile bulamayabiliriz . Özellikle kazıkçı tedarikçiler şuan 50 dolarlık ürünü 100+ dolar bazında satabiliyor ülkemizde maalesef talepte çok . Normal sigaradan daha az zararlı olduğu kanıtlanmış . Ayrıca tercih meselesi,zevk meselesi ben bundan hoşnut oluyorum koy picoları 150-250 lira arası resmi satışa bak peynir ekmek gibi gitmiyor mu . Hem ülke ekonomisi hem daha az zarar için gerçekten mücadele etmeliyiz .

Teşekkürler.

CEren

E-sigara Meraklısı
Öncelikle belirteyim, yeni bir buharcı olarak bu mücadeleden hiç haberim yoktu. Tercüme bu bakımdan benim için çok yararlı oldu.
Ateşliyi terk ederken bildiğim sadece, "e-sigara da sağlığa zararlıymış" söylemi idi.
Bu yazı konuyu daha iyi kavramamı sağladı.
Büyük uluslararası sektörlere (Tütün ve ilaç) karşı yine büyük bir sektör oluşuyor. Bu değişimde devletler, vergi gelirleri ve lobiler nedeniyle ilk gruba destek oluyor.
Bizim durumumuz ise çok zararlı olduğundan emin olduğumuz için ateşliden kurtulup elektrikliye sığınmak.
Bütün temin zorluklarına rağmen bizim tercih ettiğimiz taraf güçleniyor.
Bunu yasal hale getirmek için mücadele öngörülüyor.
Yasallıktan amacımız ne?
Araç gerece ve sağlığa en az zararlı likitlere kolayca ve ucuz ulaşmak.
Bu mümkün mü?
Hem mümkün, hem de değil.
Düzen egemenleri, çok büyük gelir kaynaklarından, devletler vergi gelirlerinden kolay vazgeçmez.
Phillip Morris örneğinde olduğu gibi, küresel sermeye bunun için hazırlanıyordur.
Onlar devreye girdiğinde ise hiç bir şeyin sağlıklı ve ucuz olmasını beklemeyin.
Biz mücadele ederiz, onlar kazanır. Adı üzerinde: Düzen.
O zaman ne yapılmalı?
Ata Mod'un önerisi doğru.
Onlara en azından Türk tüketicileri olarak mod+atomizer, pamuk, tel, aroma+likit bağımlılığından kurtulmalıyız.
Bu da kaçak mal getirerek,merdiven altı imalatla olmaz.
Kooperatif şeklinde mi olur, şirketle mi olur, mutlaka büyük sermeye gerekli.
Vergi gelirinde artış ve sağlık giderlerinde azalma pazarlığı ile devlet de buna yanaşır.
Ülke olarak 1960'larda elektroniğe yönelmeyi kaçırdık.
Şimdi dumanlı fırsatını en azından kendi insanımız için kaçırmayalım.
Tütün üreticisi konusunun günümüzde hiç önemi kalmadı.
Tütüncü kotayla üretim yapıyor ve en iyi tütünü sigara fabrikalarına kilosu birkaç liradan satabiliyor.

• Beğendim
Tepkiler: KUMAHER

KUMAHER

E-Sigara Acemi
Ancak diğer taraftan bir vakıf çatısı altında birleşerek uluslararası gruplarla bağlantı kurabilir ve faaliyetlerimizden onları haberdar edebiliriz.. Toplantılarına katılabilir ve yalniz kalmaktan kurtuluruz..forumda herkesin korktuğu derdest ederler mevzusu kolay iş olmaktan çıkar
Sizi @ATA mods projeniz başlığı altında tanıdım ve müthiş mücadeleci kişiliğinize hayran kaldım. İlgi ile takip edecek, becerebilirsem gelişmelere katkı sağlamaya çalışacağım.

engincskn

E-sigara Meraklısı
Hocam ellerine sağlık, faydalı bi çalışma olmuş..

KUMAHER

E-Sigara Acemi
Dünya'da dediğiniz gibi güzel çalışmalar yapılıyor. Türkiye'de çalışma yapmadan tahmin ile bir şeyler karalanıyor. Şöyle bir sıkıntı var Türkiye'de mesela Hurriyet Gazetesinden bir köşe yazarı yarın köşesinde şöyle dese "@ridenrock'un Rus ajanı olduğu iddiaa edildi" bakın bu sizi Rus Ajanı yapar; ama köşe yazarını şuçlu duruma düşürmez. Mahmekeye verseniz köşe yazarı sadece ben iddia ettim diyor. Bu benim başıma geldi oradan biliyorum. Sonuç olarak Türkiye'de 40.000 TL'ye çok sağlam kalemler satın alabilirsiniz. Yurtdışında aynı olay olduğu zaman köşe yazarının gazetecilik hayatı bitiyor. İşte aramızdaki fark bu.
En kolay yol ağlamaksa eğer bu yoruma; çaresizliğimize ve zavallılığımıza gelin, beraber ağlayalım. :(

KUMAHER

E-Sigara Acemi
sigaranın kullanımına ve satışına, ticaretine, tamamen yasaklanmasına yönelik hiçbir şaşalı çalışma yokken, sigaradan kat be kat daha zararsız olduğu hiç bir bilimsel çalışmaya gerek kalmadan mantıken dahi alenen ortadayken, neden sigaradan daha zararsız bir şey bu denli yasaklanmaya çalışılıyor? madem sigara kadar zararlı içme özgürlüğü ateşliye varken buna neden yok ben bunu içmek istiyorum sigara raflarına bunları da koyun, herkes sigara kartelleri, vergi getirisi, paraya yönelik düşünüyor lakin asıl sebep bence bunlar değil, ateşli geleneksel sigara yaşadığımız bu dünyanın en gelişmiş ''nüfus kontrol'' araçlarından, silahlarından biri bence. Çok film izlemişsin sen kardeş diyebilirsiniz bana ama sigaraya bağlı ölümleri göz önüne alırsak bu araç fevkalade çalışmaktadır ve böylesine etkili bir nüfus kontrol aracını kaybetmek istemiyorlar, olay bence paranın ötesinde. sigara kartellerinden ziyade dünya isimli bu büyük işletmenin patronlarında bitiyor. philip morris gibi bir tütün devinin bile bu işe el atması bunun bir kanıtı niteliğinde benim için. illaki aklınıza gelmiştir fakat gelmedi ise birde bu yönden düşünün derim. kafalarımıza kurşun sıkarak, denetimi yüksek ilaç ve gıda sektörüyle bunu yapamayacaklarından hem paramızı alıp bizi uzun vadede kendi kendimizi öldürttükleri bu nüfus kontrol silahını kaybetmek istemiyorlar fakat bu sektör büyüyor ve sigaranın daha az zararlı versiyonu olarak ateşlinin yerini alıyor olması bu alternatifi philip morris gibi firmaların ürettiği likitleri soluyarak ikinci bir nüfus kontrol mekanizması haline getirebilir. imlam iyi değildir fakat düşüncelerimi aktarmak istedim yazım hatalarım için özür dilerim. temiz buharımızın kirletilmemesi dileğiyle.
İmlan da, vurguların da gayet yerli yerinde ve hedef alınanları ciddi yerlerinden vuruyorsun. İşin en berbat tarafı; bunu düşünen beynin ile yapıyorsun ve bu günümüz Türkiyesinde çook tehlikeli.
Y A P M A...!
Deli misin? ;)

CroNiK

E-Sigara Acemi
Sonuna kadar okudum emek ve çeviri için teşekkür ederim. Türkiyede tamamen yasal olması bir hayli zaman alacak gibi şahsi fikrim bu yönde.

Madmax

E-sigara Meraklısı
Mesele kimin neye ihtiyacı var, Devletimizin geçim kaynağı sigara, alkol, petrol
sigara içiminin azalması demek devletin ekonomik krize girmesine neden olabilir.

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakanhtp

E-sigara Meraklısı
Çeviriniz için teşekkürler, sonuna kadar okudum. Forumun diğer konularından çok sağlık kısmında oldukça vakit geçiriyorum. Bu site olmasa bu kadar bilgiyi nereden bulurdum bilmiyorum. Size ve burada bilgi paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Son mesajlar