ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

Alpin

E-Sigara Acemi
Daha az zararlı olduğu düşünüldüğü için tercih edilen elektronik sigaraların da bağımlılık yaptığı, kanser ve kalp rahatsızlıklarına yol açtığı biliniyor. Milyarlarca dolarlık bir pazar olan ABD'de ise elektronik sigaraların sınırlandırılması tartışılıyor. San Francisco kenti ülkede e-sigaraların satışının yasaklandığı ilk şehir olmaya hazırlanıyor. İşte ayrıntılar:
ABD Gıda ve İlaç Dairesi, beş elektronik sigara üreticisine, 60 gün içinde gençlerin ürünlerini kullanmasını önleyecek planları kuruluşa sunmaları talimatını verdi. FDA'ın kriterlerini karşılamayan şirketlere satış ve pazarlama uygulamalarını değiştirmeleri veya aromalı e-sigaralarının satışını durdurma emrini verebileceği bildirildi.
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), elektronik sigara şirketlerini, gençlerin giderek artan kullanımını azaltmazlarsa ürünlerini yasaklayacaklarını belirtti.

FDA Yöneticisi Scott Gottlieb, kuruluşun Washington'daki merkezinde yaptığı açıklamada, gençler arasında aromalı elektronik sigara kullanımının "bulaşıcı bir hastalığa" dönüştüğünü söyledi.

"Elektronik sigaraların ergenler arasında çok yaygın ve tehlikeli bir trend haline geldi. Gençlerin kullanımında artan ve tedirgin edici trend ve bağımlılığa giden yol son bulmalı" ifadesini kullanan Gottlieb, FDA'in "koca bir jenerasyonun" nikotin bağımlısı olmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Gottlieb, bu çerçevede yasa dışı elektronik sigara satışına karşı tarihteki en büyük girişimi başlattıklarını belirtirken, "Elektronik sigaraların 18 yaşından küçüklere satışını hedef alıyoruz. Elektronik sigara satan mağazalara yasa dışı satışları önlemek için 1100'den fazla mektup gönderdik. Reşit olmayanlara yönelik sınırlamaları ihlal ettikleri için 131 satıcıya para cezası verdik" diye konuştu.

5 FİRMAYA 60 GÜN SÜRE VERİLDİ

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada ise reşit olmayanlara yapılan satışları önlemenin haricinde adımlar atıldığı da bildirildi.

Buna göre, FDA yönetimi, Juul, Logic, British American Tobacco's Vuse, Altria's MarkTen ve Imperials Blue E-cigs adlı beş elektronik sigara üreticisine, 60 gün içinde gençlerin ürünlerini kullanmasını önleyecek planları kuruluşa sunmaları talimatını verdi.

Açıklamada, FDA'ın kriterlerini karşılamayan şirketlere satış ve pazarlama uygulamalarını değiştirmeleri veya aromalı e-sigaralarının satışını durdurma emrini verebileceği vurgulandı.

Bu süre içinde adı geçen şirketlerin pazarlama ve satış uygulamaları hakkında soruşturma başlatılacağı da kaydedildi.

FDA geçen sene de gençlerin elektronik sigara kullanımını azaltmak amacıyla eğitim kampanyası başlatmıştı. Kurumun tahminlerine göre, ABD'de 2 milyondan fazla orta ve lise öğrencisi elektronik sigara ürünlerini kullanıyor.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/dunya/abdde-...cilerine-yasak-tehdidi,p1nDvCvW7kyZoqgE6bPPaQ

Abilerim kardeşlerim, internette rastladığım bu konu çok dikkatimi çekti ve sizinle paylaşmak istedim. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Konu yanlış yere açıldıysa özür dilerim.

hammersmith

+ - × ÷
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Bildiğim kadarıyla aroma'nın özellikle tarçın ve mentol içerikli aromaların kesinlikle zararı var. İngilterede doktorlar bol su tüketilmesini öneriyorlar.
Nasıl ki 18 yaşından küçükler sigara içiyorlar her türlü önleme rağmen, elektronik sigaranın daha çekici olduğunu düşünürsek bunu da engellemek zor.
Türkiye de kaynak içerikli olsa bile yayınlanan tüm yazılar benim için hiç değerindedir, çünkü binlerce olay içerisinden sadece olumsuz olanları çıkarıp insanların gözüne sokuyorlar.
Ne yapsın millet tekrar sigaraya mı dönsün? Tabi dönerse iyi olur birileri için.

• Beğendim
Tepkiler: prensbattal

whaki

E-Sigara Kullanıcısı
60 gün içinde gençlerin ürünlerini kullanmasını önleyecek planları kuruluşa sunmaları talimatını verdi.

Gayet mantıklı.
Reklamlar hep özendirme üzerine kurulu çünkü. Rengarenk şişeler, afilli modlar, her çeşit aromalar.
Bunlarında reklamları o kadar güzel yapılıyor ki, insanlar birşey sanıyor.

akifkoyucu

E-sigara Meraklısı
Bence gayet yerinde bi karar olmuş. Bu aralar youtube da gençlerin vape kullanmasına ilişkin videolar dönmeye başladı. Vape onlarda bizim lisedeki sigara gibi olmuş durumda. Ortam için binlerce genç vape e başlamış.

AlienTR

Search assistant ©
Lütfen kendinizi yasalara uygun şekilde zehirleyip yok ediniz..

Böyle renkli menkli aromalı buhar ile insanları özendirmeniz yasak..

• Beğendim
Tepkiler: Frantikk

lrdvldmrt

E-Sigara Acemi
Daha az zararlı olduğu düşünüldüğü için tercih edilen elektronik sigaraların da bağımlılık yaptığı, kanser ve kalp rahatsızlıklarına yol açtığı biliniyor.
Bunlar için kaynak nedir?Esigaranın zararsız olmadığını hepimiz biliyoruzdur da bugüne kadar rastlamadım böyle bir bilgiye.Linkte de öyle birley yazmıyor.Ancak onun dışında FDA'nın bu kararına katılırım ben de.Gençleri özendirecek şekilde pazarlaması yapılıyor hem eaigaranın hem de likitlerinin.

hknaltdes

E-sigara Meraklısı
Ben amerika da bir siteden alışveriş yaptığım da site benden kimlikle beraber çekilmiş resmimi istemişti..bu arada 10 tane 100 lük likiti 30 dolara almıştım :)

Son düzenleme:

conan34

E-Sigara Tiryaki
ESF Tecrübeli
Web sitesi
www.anatomica.com.tr
Bunlar hep ilerde mahkeme açılmasın diye yapılan prosedürler . Gençler yada kim isterse bir şekilde bulurda kullanırda . Hep hikaye

Şevketinho

Sevketinho
Amerika’da yasak derse biz bu mereti anca Neptün’de içeriz artık.

Labirent

E-Sigara Tecrübeli
Eski bir haber, bizim medyaya yeni mi düşmüş diyecektim ki...
Linke tıklayınca zaten 2018 haberi olduğunu gördüm.

Haberi iyi okursanız elektronik sigaraya değil aromalı likitlere, janjanlı ambalajlara, ambalajlarda çocukların ilgisini çekecek, hoşuna gidecek çizgi karakterler vs ile ilgili yaptırım konuşuluyordu geçen sene. Haberin İngilizce orijinalini ben paylaşmıştım ve kısmen çevirmiştim forumda.

Edit: aromalı likitler ve aromalı kartuşlar diye düzelteyim.

• Beğendim
Tepkiler: prensbattal

RamBo007

E-Sigara Tecrübeli
bir şeyler yazacaktım ama arkadaşlar kafamdan geçenleri yazmış. en çok da "tercih edilen elektronik sigaraların da bağımlılık yaptığı, kanser ve kalp rahatsızlıklarına yol açtığı biliniyor." daki "biliniyor" a kitlendim hacı. kim biliyor, nasıl biliyor, nereden biliyor? bilenler bilmeyenlere anlatsın. :p

• Beğendim
Tepkiler: Odren

Kiklonsun

E-Sigara Acemi
18 yaş altına satışı engellemek güzel hareket özendirilmesini engellemekse bana saçma geliyor. sigaranın da reklamları yasaklandıktan orda burda içme yasığı geldikten sonra her sene kat ve kat sigara kullanım oranı arttı.

Dogu

E-Sigara Profesör
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Bunlar için kaynak nedir?Esigaranın zararsız olmadığını hepimiz biliyoruzdur da bugüne kadar rastlamadım böyle bir bilgiye.Linkte de öyle birley yazmıyor.Ancak onun dışında FDA'nın bu kararına katılırım ben de.Gençleri özendirecek şekilde pazarlaması yapılıyor hem eaigaranın hem de likitlerinin.

Kanser kısmını bilmem ama kalp krizi kısmı bünyeden bünyeye değişmekle beraber en büyük olasılık.

Malum özellikle yüksek nikotinin kalp krizine neden olduğu uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmış. Damar büzüştürmesi, tıkanıklığı vs vs gibi etkenlerden kaynaklı.

Ecigden başka ( içilmediği sürece) yüklü nikotini vucuda almak pek mümkün değildir. Anlık yüksek nikotin de kalp krizi ihtimalini arttırır.

lrdvldmrt

E-Sigara Acemi
Kanser kısmını bilmem ama kalp krizi kısmı bünyeden bünyeye değişmekle beraber en büyük olasılık.

Malum özellikle yüksek nikotinin kalp krizine neden olduğu uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmış. Damar büzüştürmesi, tıkanıklığı vs vs gibi etkenlerden kaynaklı.

Ecigden başka ( içilmediği sürece) yüklü nikotini vucuda almak pek mümkün değildir. Anlık yüksek nikotin de kalp krizi ihtimalini arttırır.
Bilgilendirme için teşekkür ederim :ThumbsUp.:

ShiftDel

E-Sigara Kullanıcısı
bir şeyler yazacaktım ama arkadaşlar kafamdan geçenleri yazmış. en çok da "tercih edilen elektronik sigaraların da bağımlılık yaptığı, kanser ve kalp rahatsızlıklarına yol açtığı biliniyor." daki "biliniyor" a kitlendim hacı. kim biliyor, nasıl biliyor, nereden biliyor? bilenler bilmeyenlere anlatsın. :p

Hocam nikotinin yaptığı biliniyor ve bu ürünler verilirken %90 nikotinli likitler satılıyor ve kullandırılıyor zaten orada tercih edilen denmesinin sebebi nikotinsiz şekilde de tüketilebilir fakat en çok tercih edilen şekli nikotinli kullanımıdır. Artık bırakın bu kim demiş ne demiş olaylarını. Ağızlara takılmış bir "evet biliyoruz zararlı ama o kadarda değil " diye hala da sürüp gidiyor. Azını çoğunu bilemem ama gayet ölümcül seviyede zarar veriyor. Eğer derseniz nikotinin zarar verdiğini nerden biliyoruz kim biliyor nasıl biliyor diye google a yazıp herhangi bir makaleyi okuyabilirsiniz. Eğer araştırmak istemezseniz de ingilizceniz varsa https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4363846/ buradan bakabilirsiniz. Verdiğim site de bir devlet sitesidir ve yapılan araştırmalar sonucu yazılmış bir yazıdır , tabii onlara da güveniniz yoksa yapacak bir şey yok. İyi buharlar dilerim :) .

miasma

Banlandı
Dikkat Tacirleri adlı kitapta okuduğuma göre 1930-40 larda sigaranın zararı ile ilgili tek bir şey yok, hatta özendiriliyordu. Sigaranın zararı uzun zaman sonra yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı, elektronik sigaranın da benzer bir yol izleyeceğini düşünüyorum. Zaten her ne bağımlılık yapıyor ve siz esir oluyorsanız mutlaka zararı vardır, nikotin de ölçülü kullanıldığında (ki neredeyse tüm sebzelerde nikotin var ama az ama çok) olumsuz etkisi çok az olacaktır. Yalnız ben de elektronik sigara ile ilgili özellikle memlekette çıkan yazıların kasti olduğunu düşünüyorum, hatta hastalık derecesinde bunları yazanların bu yazılar yada bilgilerin paylaşımı için para aldıklarını düşünüyorum. Bir de eninde sonunda sigaranın ve elektronik sigaranın meydana getireceği farkın çok ama çok büyük olduğunu düşünüyorum. Bize de görev düşüyor, insanlar sorduğunda özellikle genç kardeşlerimiz bu meretin zararlı olduğunu söylememiz lazım, sürekli sigarayla karşılaştırarak, bunda pek bir şey yok demek çok yanlış.

GERTAN72

E-Sigara Veteran
ESF Veteran
ESF Güru
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
  • Beğendim
Tepkiler: RamBo007

Solotürk26

E-sigara Meraklısı
Aslında haklılar bu meretin ileride ne sorunlar açacağını bilmiyoruz ilk kobaylar biziz bence. Ecig fazla dikkat çekici ve insanlar gerçekten keyif için içer oldu temel amacı sigarayı bırakmak isteyenler sigara ile beraber kullanıyor. Bu da piyasada olan likitlerin şekli kokusu ve tadından kaynaklı ha bir de tabi atomizer kısmını unutmayalım o tam bir muamma ve tabi sonrasında haddi aşan görüntüler oluştu. Yani anlayacağınız ecig e kimse tamamen temiz diyemez en az kötünün iyisidir diyebiliriz bağımlılık konusunda haklılar kendimden %100 şahit oldum ve türkiye de yasal olmadığı için milletin daha çok dikkatini çekiyor ve alma isteği daha çok yükseliyor.