ESF' ye Hosgeldiniz.
Forumdan daha fazla faydalanabilmek icin uye olunuz.
Kayıt Ol

Mevlevi

E-Sigara Tecrübeli
Konunun ilk sayfaları oldukça dikkat çekici bir solukta okudum. Konuyu takip edelim.

Anton

Mareşal
ESF Profesör
ESF Tecrübeli
Maalesef, insanoğlu olarak bilim insanı gibi titrlara sahip olsak da bu her şeyi bilebildiğimiz anlamına gelmiyor. Özellikle başlığın ilk sayfalarında konuşulanlar tamamen insani bakış açısından eksik. Bununla neyi mi kastediyorum peki?

Bugün elektronik sigaraya yönelmiş olan insanların sanıyorum ki kayda değer bir kısmı (forum kullanıcı kitlesini baz alırsak en azından) bir şekilde ateşli sigaradan soğumuş, onun zararlarını yaşamış, ülkemizde getirdiği maddi yükü kaldıramamış bir kitle. Kısacası ateşli sigaradan bir kaçış yolu olarak elektronik sigarayı tercih etmiş bir kitle. Ve yine bu kitle, elektronik sigaranın, teorik olarak ateşli sigaradan daha az zararlı olduğunu düşünüyor. Keza bende bu tanıma birebir uymaktayım. Sigaradan kurtulmak istedim, motivasyonum bunu salt şekilde yapmamı engelledi ve elektronik sigara ile ikame ederek kendisinden kurtulmayı başardım. Bu süreçte elektronik sigara kullanımı ile birlikte görünür sağlığımdaki iyileşmeleri fark etmem ve de oldukça keyif alabilmem hasebiyle elektronik sigarayı kullanmaya devam etmeye başladım. Ne mutlu ki elektronik sigaramı evde bıraktığım zaman ateşli sigaramı yanıma almamış gibi olmuyor, tripten tribe girmiyorum. Onsuz da olabildiğinin farkındayım. Falan, filan...

Uzattım, özür dilerim, kısacası demeye çalıştığım şey şu: Buradaki insanların çoğu elektronik sigarayla ilgili yapılan çılgınca ve yer yer paranoyakça eleştirilerin karşısında "yağmurdan kaçarken doluya tutulduklarını" hissetmekteler. Hal böyleyken bu eleştirileri getirenlere ne demelerini beklersiniz?

Kendisinin bilim insanı olduğunu, kimya mühendisi olduğunu iddia eden -ki ben şahsım adına bu beyanlara çok da güvendiğimi söyleyemeyeceğim- @0zZ çeşit çeşit yöntemlerle doğru olduğunu düşündüğünü şeyleri anlattığını ifade etmiş. Peki şunu soruyorum, üslubu bu mudur? Yeri bu gibi başlık altları mıdır?

En nihayetinde sorulan bir kaç makul soru karşısında da "ben de şu cihazları kullanıyorum, belli şartlarda kullanıldığında daha az zararlı olabileceğini düşünüyorum ancak bilimsel done sunamam"a gelmiş durum. Peki bu en başında neden belirtilmiyor da kitle ilk etapta tamamen paranoyaya sürükleniyor?

Bunu bir tarafa koyuyorum, dedim ya yukarıda "yağmurdan kaçarken doluya tutulmak" diye. Bu kadar eleştirinin ve yer yer kötülemenin daha öncesinde bu kitleyi bilinçlendirme yoluna gitsek de ondan sonra yerinde zamanında bu eleştirileri yapsak, uyarıları yapsak yahut bu bilinçlendirme yolunda bu uyarıları usulünce versek?

Mesela insanlara desek ki:

"Elektronik sigara, ateşli sigaralara göre daha az zararlı kabul edilse de yine de zararlı olabileceğini unutmamalıyız."
"Mod'unuzun çıkabildiği watt değeri 220 olsa da siz bunu kullanmak zorunda değilsiniz."
"Hazır coil'inizin üstünde 65 watt'ta en iyi içimi sağlar dese de siz ona uymak zorunda değilsiniz, daha düşük seviyelerde damak tadınıza daha uygun bir watt değeri yakalamanız mümkün."
"Önünüze gelen her aromayı boca etmeyin, deli gibi aromalı likitler tüketmek zorunda değilsiniz."
"Nbase aldığınız yerlere kullandıkları malzemeyi açıkça söylemelerini şart koşun, ne içtiğinizin her daim farkında olmaya çalışın."
"Kullandığınız teller ne idüğü belirsiz Çin malı teller olmasın, garip sarımlı Clapton'lar yerine ne olduğunu bildiğiniz düz telleri tercih etmeye bakın. Clapton yapacaksanız da kendiniz bu bildiğiniz tellerle sarmayı öğrenin."

Ve bunların nedenlerini açıklasak, daha iyi geri dönüşler almaz mıyız yahut daha bir kaale alınmaz mıyız? Değil mi?

İnsanlara bir şeyleri anlatmaya çalışırken, onların hissiyatlarını geri plana atar da sadece bilimsel gerçeklerden yola çıkarak bir şeyleri empoze etmeye hatta dikte etmeye çalışırsanız, kaale alınmazsınız. Siz kendi savınızla ilgili elimde bilimsel done yok derken, X bir kişinin sağlığıyla ilgili yaşadığı pozitif değişimleri aktarıp elektronik sigara kullanımını olumlu bulmasına saygı duymazsanız, siz de saygı görmezsiniz.

Elektronik sigara şu an bu kitle için güvenilir bir limandır ve hemen herkes, farz edelim ki 10 yıl sonra, bu durumun aksi ispatlanırsa hatalı davrandığını kabul edecek ve bu sefer de ondan kurtulmak için çaba sarf edecektir.

Daha bilinçli kesim ise zaten okumaya, araştırmaya meyilli insanlardan oluştuğundan daha "makul" kaynaklardan bilgi edinip içim tecrübesini buna göre yönlendirmeye devam edecektir.

• Beğendim
Tepkiler: SERVET 33

coskunismail

E-Sigara Tiryaki
ESF Tecrübeli
Hocam sürekli evyap yapıyordum 80/20 değerlerinde
Evyap candır. Tabi oranlar kişiye göre değişiyor. Kimi 10/90, kimi 20/80, kimi 25/75 gibi. Kimi de 0/100 yani full VG kullanıyor. Kişi kendini bilmeli, ona göre kendine uygun evyap yapmalıdır.

haqim

E-sigara Meraklısı
Tam 20 sene günde 1,5 - 2 paket ateşli kullandım.
Sabah kahvaltısını bile paldır küldür yapıyordum ateşliyi bir an önce içmek için.
Ateşli Kullanırken:
Yemek yeme alışkanlığı: Kediye yetecek kadar işte. Yemeklerden tat almama.
Bağımlılık: Her daim yanım da ateşli bulundurma. Sürekli ateşli içme isteği.
Kilo: 62
Kondüsyon: 300 metre yürüyüş de pert.
Güç: Kediden biraz hallice.
Sağlık: Halsizlik, bitkinlik, 3-4 ayda bir grip ,nezle vb. üst -alt solunum yolları hastalıkları. Pis ağız kokusu vb.
Sonuç: Aşağıdaki resimdeki 2 sene önceki halim.

Buharlarken:
2 Sene oldu buharlamaya başlayalı ateşliden miğdem bulanıyor artık.
Yemek yeme alışkanlığı: 1 Kuzuyu yerim. Yemeklerden müthiş tat alma.
Bağımlılık: Modlarım masada durur, dışarıya çıkarken çok nadir yanıma alırım MTL buharlarım, nadiren ciğer buharlarım. Evyap likit kullanırım, PG %25'i geçmem, nic. 0,6 yı kesinlikle geçmem. Buharlama ihtiyacı çok duymam genelde keyif için buharlarım.
Kilo: 86
Kondüsyon: Yaklaşık 8 km koşu, düzenli spor .
Güç: Ayıya dalarım:)
Sağlık: 1,5 senedir hafif grip bile olmadım, ağız kokusu gitti. Halzsizlik, bitkinlik bitti.
Sonuç: Aşağıdaki resimdeki şimdiki halim. Alın işte 22 senelik bizzat yaşanmış sonuç. Kim ne derse desin ateşli insanı zavallı yapıyor. Buharlının zararı varmıdır? illaki vardır fakat ateşlinin yanında devede kulak kalır. Bizzat tecrübemdir. Buharlıdan zarar görürürm diye panik yapan arkadaşlar benim durumum bu. Tabi ateşliyi hiç kullanmamış olup da buharlamak da yanlış kanımca. Buharlama da asıl olan ateşliden kurtulmak olmalı kesinlikle.

Son düzenleme:

0zZ

E-sigara Meraklısı
@AntonKrowley

Yazıyı hangi sıra okuduğunuzu veya hangi bakış açısı ile okuduğunuzu bilmem imkansız.

İçerik olarak, yönelttiğiniz hiç bir savı savunmadığım gibi ,yazdığınız yazı ile aynı platforma çıkan betimelemeler kullandım.Bilim adamı konusuna gelince, neye güvenip,güvenmediğiniz sizi bağlayan bir unsurdur. (Özelden yazarsanız iş yerimi ve açık adresimi veririm mesai saatleri içerisinde ziyaretime gelebilirsiniz,Tabi bu durum mutlaka güven/güvenmeme unsurları içeriyorsa ve öyle bir ihtiyaç içerisinde iseniz geçerli,ki öyle olduğunuz düşünmüyorum)

Duygusal zekaya sahip değilim,sağ lob kullanmıyorum ya da çok az :) öyle olsa idim şu an ki mesleğimi icra edemez olurdum.

E sigaraya gelince daha ilk yazımda bile 13 küsür senedir aktif olarak içtiğimi belirtiyorum zaten her seferinde.

Teknik tabirleri de başka arkadaşlar gündeme getirdi, ben kendi fikirlerimi belirttim.(her seferinde kişisel fikirlerim olduğunu ve bilimsel anlamda ispatı olmadığını yazdım)

İnsan psikolojisi ne gelince, benim işim değil.Çok iyi olmadığım bir konu,bir konu da iyi değilsem onu konusunda iyi olan bilim insanlarına bırakırım. Bu konu da sizin gibi ; insan duygusal zekasına hakim,topluluk bilincini sözsel ifade ile birleştirebilen arkadaşlara bırakmak daha doğru olur.

Expert seviyesinde bilgili olduğum bir konu dışında da, maksat sadece muhabbet bile olsa hiç kimseye bilgi vermem, veremem. Gerek meslek etiği, gerekse ahlaklı bir insan olmaya çalışmanın verdiği vicdan ,buna müsade etmez.

Kimseyi kırmak ya da yerme amacı ile yola çıkmadım,öyle bile gözüküyorsa bu kelimeleri yeteri kadar yumuşatamayıp,daha insani boyutta yazamadığımdandır, Ötesi bir amacı kati suretle yoktur.

stasi

E-sigara Meraklısı
Gözlemlediğim kadarıyla e-sigaranın normalinden daha tehlikeli yönü, oto kontrol mekanizmasını aşması. Tamamen zararsız değil düşüncesi olsa bile, içmemeye yönelik, normal sigara bağımlılığında olduğu gibi tabiri caizse; bir "lanet olsun" reaksiyonu geliştirilmiyor. Bağımlılık seviyesi de, aromatik olması sebebiyle de, çok çok yüksek.

Yani normalinde yeri gelir, tiksinip yarıdayken o sigara atılır. Ancak bunda tiksinme eşiği yok. Veya karar alınıp, günde 3-4 e indirilebilir. Ancak bunda 30 puf gibi bir sınır koymak, tatlılığı sebebiyle psikolojik olarak oldukça zordur. Her çekişte beyne giden sinyal, vanilyalı pastanınkiyle aynıdır. Bu sebeple buhara karşı oluşan, "zararlı ama daha az" şeklindeki cılız direnç, beyne giden vanilya, kavun sinyalleriyle kolayca peçelenmiş olur.

İşin özü, koca bir karanlık gördüm ve vazgeçtim. Yan etkiler sayfasını çok geç okudum.Yaşanan ağız ve diş problemleri kritik seviyede. Çoğu kişi sigara bırakıldığı için vücut toparlıyor kendini falan demiş ancak katılmıyorum. Kendim dahil çevremde bırakıp, bu tür sorunlar yaşayan görmedim. Biraz zorlama oluyor. Sağlık söz konusu olduğunda, bir ürünün tek referans noktası, daha beteri olamaz. Sigaradan daha az zararlı olduğu kesinliği de yok. 70 yıllık kaya gibi sigara tiryakilerini örnek gösterip, zararsız demek ne kadar doğruysa; öksürük bitti sigaradan daha az zararlı demek o kadar doğru.

Ozz isimli üyenin dediği anlaşılmamış. Sigaranın kullanım yöntemi bellidir. Tütün belli bir derecede yanar ve belli kimyasallar ortaya çıkar. Ancak e-sigarada sayısız kombinasyon ve ürün kalitesi sıkıntısı var. Hangisi üzerinden çalışma yürütülecek? Deneme yanılmayla vücuduma en az zararlı likiti veya kombinasyonu ararken, karşılaşabileceğim sorunlar yerine; bildiğim şeytanı günde 4-5 e düşürmeye karar verdim. Zaten uzun zamandır bu şekildeydi. E-sigaranın bu cazibesi, kokuları, çeşitliliği vs. bana daha sinsi geldi.

shitlembik

E-Sigara Acemi
Gözlemlediğim kadarıyla e-sigaranın normalinden daha tehlikeli yönü, oto kontrol mekanizmasını aşması. Tamamen zararsız değil düşüncesi olsa bile, içmemeye yönelik, normal sigara bağımlılığında olduğu gibi tabiri caizse; bir "lanet olsun" reaksiyonu geliştirilmiyor. Bağımlılık seviyesi de, aromatik olması sebebiyle de, çok çok yüksek.

Yani normalinde yeri gelir, tiksinip yarıdayken o sigara atılır. Ancak bunda tiksinme eşiği yok. Veya karar alınıp, günde 3-4 e indirilebilir. Ancak bunda 30 puf gibi bir sınır koymak, tatlılığı sebebiyle psikolojik olarak oldukça zordur. Her çekişte beyne giden sinyal, vanilyalı pastanınkiyle aynıdır. Bu sebeple buhara karşı oluşan, "zararlı ama daha az" şeklindeki cılız direnç, beyne giden vanilya, kavun sinyalleriyle kolayca peçelenmiş olur.

İşin özü, koca bir karanlık gördüm ve vazgeçtim. Yan etkiler sayfasını çok geç okudum.Yaşanan ağız ve diş problemleri kritik seviyede. Çoğu kişi sigara bırakıldığı için vücut toparlıyor kendini falan demiş ancak katılmıyorum. Kendim dahil çevremde bırakıp, bu tür sorunlar yaşayan görmedim. Biraz zorlama oluyor. Sağlık söz konusu olduğunda, bir ürünün tek referans noktası, daha beteri olamaz. Sigaradan daha az zararlı olduğu kesinliği de yok. 70 yıllık kaya gibi sigara tiryakilerini örnek gösterip, zararsız demek ne kadar doğruysa; öksürük bitti sigaradan daha az zararlı demek o kadar doğru.

Ozz isimli üyenin dediği anlaşılmamış. Sigaranın kullanım yöntemi bellidir. Tütün belli bir derecede yanar ve belli kimyasallar ortaya çıkar. Ancak e-sigarada sayısız kombinasyon ve ürün kalitesi sıkıntısı var. Hangisi üzerinden çalışma yürütülecek? Deneme yanılmayla vücuduma en az zararlı likiti veya kombinasyonu ararken, karşılaşabileceğim sorunlar yerine; bildiğim şeytanı günde 4-5 e düşürmeye karar verdim. Zaten uzun zamandır bu şekildeydi. E-sigaranın bu cazibesi, kokuları, çeşitliliği vs. bana daha sinsi geldi.

Sen philip morris'in paralı adamlarından mısın ?

• Beğendim
Tepkiler: haqim

Vapoman

E-Sigara Tecrübeli
Buharlama olayındaki psikolojik bağımlılık benim de dikkatimi çekti. Üst üste 3-4 tane sigara içince midem bulanırdı bikaç saat içemezdim ama bu cihazı sabahtan akşama kadar çekiyorum bıkmıyorum. Ortaya karışık ciğer haşlama yapıcaz sonunda:)

jjemm

E-sigara Meraklısı
Azda olsa haklılık payları var. Çocuklar ve gençler için e sigara çok cazip ve ozenilecek bir durum. Biz bu olaya içimizdeki pisliği atmak ve sigaraya nazaran daha temiz bir yolla dumanı bırakmak için girdik. Nikotinsizde olsa buharda olsa kesinlikle önerilecek birşey değil. Tamam ülkemizde e sigaraya karşı yapılanları sonuna kadar savunacagiz ama lütfen bunuda c vitamini gibi faydalı herkes için gibi göstermeyelim

• Beğendim
Tepkiler: Vapoman

herminator

E-sigara Meraklısı
@0zZ konu içerisindeki ilk mesajında insanların fikirlerinin bilimsel bir veriye dayanmaktan çok yoruma dayandığını belirtmiş. Haklı olduğu taraflar var bence.

• Beğendim
Tepkiler: 0zZ

ymdogan

E-sigara Meraklısı
Esigara zararlı ise bile sigaradan daha az zararlı olduğu kesin.
Kızılay a geçen ay 34. Kan bağışımı yaptım.
Elektronik sigaraya geçene kadar hemoglobinimin 17 lerde geziyordu.
Elektronik sigara ya başladıktan sonra ki son 4 kan vermemde hemoglobinim hep 15 seviyelerindeydi.
Nefes almam horlamam hırıltılarım yok denecek kadar azaldı.
İleride belkide esigara zararı bir şekilde çıkar ama şu an için sigaradan daha iyi vaziyetteyim.

bilogate

E-Sigara Tiryaki
ESF Tecrübeli
Eyyy fdaa esigaranın zararlarını sizden ögrencek değiliz :) Bizde bitane doktor var (elif bilmemne) araştırmadan zararlı oldugunu söylüyo o bize yeter.

Mrgnc

E-sigara Meraklısı
Kaynağa laf eden arkadaşlar da bi değişik.
Ülkenin resmî haber ajansı.
Hayır çok titizseniz haberin orijinal hali açık kaynaklarda mevcut siz çevirin biz de doğru bi şekilde aydınlanalım.
İstediğimiz şeyi duyamadık okuyamadık diye atılan kalitesiz çamurlardan şu başlıklara girip okuyası gelmiyordu insanın.

deepburner

E-Sigara Acemi

Öyle bir anlattınız ki şuan e sigarayı bırakıp ateşli yaktım,
çevrenizde sigara yüzünden can çekişerek ölen kimse olmadı büyük ihtimalle. ne kadar masum anlattınız

deepburner

E-Sigara Acemi

o halde sana kötü bir haberim var dostum sigaranın işi bitti artık, dolayısıyla aldığınız canlar ile sürdüğünüz sefanız azalacak,
çünkü artık esigarayı istesende durduramassın, ben sigaradan değil esigara ile ölmek istiyorum diyenlerin sayısı fazlalaştı desem :)

RamBo007

E-Sigara Tecrübeli
şu "e-sigara da zararlı kardeşim" diyenler yüzünden (bilmiyoruz ya sanki) :confused: aletleri kuytuda, tuvalette falan içimiz içimizi yiye yiye mi içeceğiz arkadaş? her benzer konuda nereden duyup, koşup geliyor ve yapıştırıyorlar ezberledikleri dörtlüğü! :D:D:D

Brandenburg

E-sigara Meraklısı
Arkadaş hakikaten ilginç insanlar var ya: Elektronik sigarayla ilgili her tartışmaya "ateşliye göre, ama ateşli de, ateşli de şöyle" diye yaklaşan arkadaşlardan bahsediyorum. Elektronik sigarayı sadece sigara tiryakileri, sigaradan kurtulmanın bir aracı olarak kullanmıyor. Hiç sigara içmemiş, sigara tiryakisi olmayan ve direk elektronik sigaraya başlayan insanlar, özellikle de ergenler var. Habere konu çalışma da onlara yönelik olarak başlatılmış.

Sen 13 yaşındaki oğlunun eline 12 mg nikotinli elektronik sigara vermiyorsan, bu tür çalışmalara da "ama ateşli de" diye otomatik tepkilerle niye cevap veriyorsun! Her şeyin suyunu çıkarmayalım.

• Beğendim
Tepkiler: Theorjin

yzk

E-Sigara Acemi
Çok eski üye olmamama rağmen artık bu tarz tartışmaları görmekten gına geldi evet bazı şeylere katılmakla beraber bazı dedikleriniz yanlış geliyor bana , zaten bu konunun içinde 1 yıl ve daha fazla olup da ya bu zararsız diyen kimse görmedim , evet sigara gibi değil yani kötü tat almadığınız için belkide fazla içiliyor olabilir ama bu şuna benziyor bence kola zararlı günde 3 litre içme onun yerine 0.50 litre çamaşır suyu iç demek gibi bir şey , birileri sorun yaşamadı yada yaşadı diye e sigara ile ilgili zararlı yada zararsız demek çok mantıklı gelmiyor bana , yaşanılan sağlık problemlerin bazılarını e sigara içmeden yani direk sigara bırakan da gördüm en yakın örneği babamdır uzun ve yoğun ağız aftı şimdi geleyim asıl söyleyeceğime , bu kadar kuşkunuz varsa siz sigara içmeye devam edin 20 ile 30 yıl sonra artık bu konu tamamen netleşince ona göre karar verirsiniz e sigara kullanıp kullanmamaya .

OlcayDoğanay

E-sigara Meraklısı
Bağımsız kuruluşların yaptığı araştırmalar ortadayken bunca yanlı yorumu garipsememek elde değil. Buhara zararsız diyemeyiz ancak sigaraya oranla %90 zararsız olduğunu söylemek mümkündür. Sevgili Buhar Odası (Melih Abi) bu konuda belgeleriyle anlatmıştı zaten...

Ayrıca ateşli hiç içmeyenlerin, gençlerin buhar içmesine karşıyım, yapılan çalışmalarında destekçisiyim ancak bir taraftan serbest bırak zehirle sonra çalışma yap kurtarmaya çalış... Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Son düzenleme:

Son mesajlar