Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Mekanik Mod Kullanımı ve Güvenlik Sınırları

3 Şubat 2016
Mekanik Mod Kullanımı ve Güvenlik Sınırları
 • inceleme
  Inceleyen: Engin

  Arkadaşlar bu konu ile ilgili olarak türkçe çekilecek olan tanıtım videolarını da bu konu başlığında bulundurmayı düşünüyorum. Öncelikli olarak buradan yazılı bilgi aktarmak gerektiğini düşündüm. Aklıma gelen konuları ve uyarıları bu başlık altında ilk mesaj üzerinde sizler ile paylaşacağım. Sizlerin içinde de konu ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlar elbette vardır. Unuttuğumuz eksik kaldığımızı düşündüğünüz kısımları eklemem konusunda yardımcı olursunuz.
  Şimdi gelelim mekanik mod macerasına,

  Sizlerinde tahmin edeceği gibi bu cihazların başlıca özelliği bir elektronik devre içermeyişi. Basit bir mekanik mod anlatımı ile başlayıp ilerleyen safhalar da konuyu derinleştirmeyi ve fotoğraf eklemeyi düşünüyorum.


  Mekanik mod Parçaları(top)

  Topcap(top)

  : 510 atomizerlerin bağlandığı bölümdür, teleskopik vidalı ya da yaylı dır. Teleskopik vidalı olanlarda teleskopik vida ile üst kapak arasında delrin dediğimiz malzemeden bir izolatör bulunur. İzolatör'e ilk takılan vidanın görevi atomizerin + pin ile temasını sağlamasıdır. ilk vidaya takılan 2.vida ise pilin + noktası ile temas sağlaması içindir. Yani bir nevi pil sıkıştırma vidasıdır.

  Tüp(top)

  : Pil haznesi, çeşitli malzemelerden yapılabilir, bakır, çelik, pirinç gibi..

  Alt Kapak(top)

  : Tetik, tel, mıknatıs gibi parçaları barındıran ve tüpün alt kısmında takılan parçadır. Alt kapağın pil ile temas ettiği bölümde delrin bir parça daha bulunur. Bu parça ise tetik basılmadığı zamanlarda devrenin tamamlanmasını önler. Tetik kısmı ise alt yapağın içinde pil ile teması ve devrenin tamamlanmasını sağlayan parçadır. Genellikle yay mekanizması kullanılarak geri itimi sağlanır. Mıknatıslı olanları da vardır.

  Mekanik mod ile kullanacağınız Atomizerler de genel olarak 3 tür var.Bunların 510 girişinden hava alanları da mevcuttur, buna değinmeyeceğim.

  1.Tür(top)

  : 510 bağlantısı hareketsiz olanlar ( pozitif kutupları sabittir, her hangi bir ayar seçeneği yoktur. )
  Örn: Le magister, haze ...

  2.Tür(top)

  : 510 bağlantısında pozitif pinleri vidalı olan Atomizerler, eğer bu atomizerleri kullanıyorsanız, mutlaka ayar vidası çevresinde kısa devre ve likit akmasını önleyici bir oring olduğundan emin olun.
  Örn: Taifun GT, Kayfun, TroyX, TroyX1 ...

  3.Tür(top)

  : Ego bağlantılı Atomizerler ( bunları kullanmak için ekstra 510 to Ego converter gibi çevirici gerekir.)
  Örn: Evod Bcc,

  Mekanik mod Kullanımı(top)

  1.Adım (top)

  :
  Öncelikle Atomizerinizin 510 bağlantısında bulunan ayar vidasını sıkıştırın. Bu vidanın gevşek olması durumunda topcap ile bağlantı yaparken geveşek olan vida bir temas noktası bulursa ve siz atomizeri çevirmeye devam ederseniz. Olası bir durumdur ki uzun ve gevşek olan ( + ) pozitif kutup ile ( - ) negatif kutup birbirine değebilir. Bu durumda kısa devre oluşur ki bunu istemeyiz.

  2.Adım(top)

  :
  Topcap'iniz teleskopik vidalı ise öncelikle topcap altından vida bölümünü çıkartın. 510 girişli atomizerinizi topcap'e vidaladıktan sonra delrin parçaya takılan 1. vida ile atmoizerinizin (+) kutbunun temas etmesini sağlayacak kadar sıkın ve 1. vidaya geçen pil temas vidasını biraz gevşetin. Sonra Topcap'i tüpünüze vidalayın.

  3.Adım (top)

  :
  Pilinizin + noktası pil ayar vidasına denk gelecek şekilde pili tüpün içine yerleştirin. Alt kapağı takın. Bu işlem sonrasında mekanik modunuzu salladığınızda içinde pil oynuyor ise topcap altında bulunan 2.vidayı ( yani pil temas vidasını ) sallantı kesilinceye kadar gevşetin. Sallantı kesildiği zaman artık mekanik modunuz tetiğe bastığınız anda ateşleme yapmaya hazırdır.

  Önemli Uyarılar(top)

  : Elektronik sigaralarınız da ve özellikle mekanik modlarda kullandığınız pillerin deşarj değerlerine mutlaka dikkat edin. Piller ve uygun ohm değerleri hakkındaki detayı daha ilerleyen zamanlarda sizler ile paylaşacağım.

  !!! Siz siz olun gerekli detay bilgiye sahip olmadığınız sürece 0,8 ohm değerlerinin altına inmeyin.
  Pil türleri ve özellikleri hakkında buharmanya ekibinin yapmış olduğu videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. Ben arkadaşları tebrik ediyorum. Çok başarılı bir araştırma ve video çalışması olmuş.
  Hangi Pil ? - Piller Hakkında Bilinmesi Gerekenler (18XXX Serisi Pilller )

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.