Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Aroma Nedir ? Doğal ve Sentetik Aromalar

21 Şubat 2016
Aroma Nedir ? Doğal ve Sentetik Aromalar
 • inceleme
  Inceleyen: oswald


  Öncelikle kullandığımız kavramları tanıyalım;

  1- Aroma Nedir?

  Aroma, özellikle gıdalara belirli bir koku ve tadı kazandırmak, gıdaların sahip olduğu koku ve tadı kuvvetlendirmek ya da geliştirmek amacıyla kullanılan, koku ve tat verici özelliğe sahip bileşenlerden oluşan karışımdır. Aromalar, gıda ve ilaç endüstrilerinde son üründeki istenmeyen tat ve kokuyu maskelemek amacıyla da kullanılmaktadır. Aromalar, son tüketici tarafından direkt olarak kullanılmaz; endüstriyel gıda üretimi esnasında “g/kg” düzeyinde ürün formüllerine ilave edilir.

  2- Doğal ve doğal olmayan aromalar nedir?

  Elde ediliş yönetimlerine göre üç çeşit aroma maddesi bulunmaktadır:

  a. Doğal Aroma Maddeleri : Bitkisel veya hayvansal kaynaklardan uygun fiziksel, enzimatik ya da mikrobiyolojik yöntemler ile elde edilen maddelerdir.
  Örneğin, Limon Otu’ndan buhar distilasyonu ile Limon Otu Yağı ve Doğal Sitral elde edilmesi gibi.

  b. Doğala Özdeş Aroma Maddeleri : Kimyasal yollarla sentezlenen ya da izole edilen ve kimyasal yapısı, doğal aroma maddeleri ile ayni olan maddelerdir.
  Örneğin Geraniol maddesinden, Buhar Fazında Dehidrojenasyon ve Oksidasyon ile Doğala Özdeş Sitral elde edilnmesi

  c. Yapay Aroma Maddeleri : Kimyasal yollarla sentezlenen ancak kimyasal yapısı doğal aroma maddelerinden farklı olan maddelerdir.

  3- Aromalar Hangi Formlarda Bulunur?

  1. Sıvı Formdaki Aromalar
  - Standart Sıvı Karışım
  - Emülsiyon

  2. Toz Formdaki Aromalar
  - Standart Toz Karışım
  - Mikro-enkapsüle
  - Ekstrüde
  - Granül

  AYRICA!
  Gıda matriksinin yapısına bakılır:
  yağ bazlı, su bazlı, yağ+su bazlı .

  Eğer son ürün ağırlıklı olarak su bazlı ise (içecekler gibi), su fazında çözünebilen aromalar tercih edilmelidir.

  Eğer son ürün ağırlıklı olarak yağ bazlı ise (krema gibi), yağ fazında çözünebilen aromalar kullanılmalıdır.

  Eğer son ürün hem su hem de yağ fazı içeriyorsa (margarin gibi), hem su fazında hem de yağ fazında çözünebilen aromalar kullanılabilir.

  Aroma, çözünürlük özelliğine göre uygun faza ilave edilmelidir.

  4- Aromaların raf ömürleri ne kadardır?

  Aromaların raf ömürleri genel olarak 6 ay ile 12 ay arasında değişmektedir. Ekstrüde aromalar ise diğer tiplerden farklı olarak, 2-4 yıl raf ömrüne sahiptir.

  Aroma ürünleri etiket ve spesifikasyonlarında o ürüne ait raf ömrü bilgileri verilmektedir. Ürünlerin raf ömürlerini saklama koşulları etkilemektedir. Bu nedenle, aromalar spesifikasyonda belirtilen depolama şartlarında stoklanmalıdır.


  Şimdi gelelim konumuza bir çok aroma elde edildiği malzemenin yağıdır yani limon aroması limon yağıdır gibi düşünebiliriz...

  5- E SİGARADA NEDEN SENTETİK AROMA KULLANILIR ???

  - Çünkü doğal aromaların bazıları yapısı gereği esigara kullanımındaki sıcaklığa dayanamaz fiziksel hal değişimi yerine kimyasal reaksiyon olur yada asidik özellik gösterdiği için sistemimize zarar verir yada bir başka tehlike doğal aroma içindeki yan ürünler likitin yapısını bozar ve kansorejen ürünler oluşmasına sebep olur bu sebepledir ki likitlerde öncelik yapay aromalardır.

  Yapay aromalar yapısı gereği doğalı ile alakasız bir atom dizilimine sahiptir lakin istenmeyen madde olmadığı için ve ucuz olduğu için hem üreticiler hemde tüketiciler tarafından (esigara camiası olarak) tercih edilir...

  Dilim döndüğünce bişeyler yazmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur...
violet, mbarbarc, DrSpancH ve 1 kişi daha bunu beğendi.
XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.