Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Sarım için Watt nasıl hesaplanır?

'Elektronik Sigara Yedek Parça ve Aparatları' forumunda url tarafından 29 Mart 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. sarı serum

sarı serum
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    2,313
    Ratings:
    +3,920 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Penodat+ne olursa
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    12.12.2017
    Geçen yine mage v2 de 28ga kanthal ile 1 ohm dual sarıp 3.7 yi geçmişim aroma, buhar efsane oldu:whistle.::whistle.::whistle.:. Bir ara @url formülü ile sivitspot mu ne onu da hesaplayım

2. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi
    ESF Hakem Heyeti ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,375
    Ratings:
    +7,348 / 85
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Estağfurullah hocam, formül benim değil. Ben sadece buraya basitçe nedir ve ne işe yarar, neden kullanmalıyız onu yazdım. :)

3. white00

white00
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    13
    Ratings:
    +34 / 0
    Ni80, A1, Ss316L, Titaniyum vs... hepsi için aynı watt değildir ama dimi?

4. omeringen

omeringen
    Expand Collapse
    -.-
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,529
    Ratings:
    +4,736 / 86
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sh FEV 4.5 + Sbody Macro
    Aynı direnç değerini yakalayacaksanız hepsi için farklı. Surface area kısmını(advanced bölümünde) sabit tutarsanız hepsi için aynı. Sayfadaki tuşları azcık karıştırınca görürsünüz zaten. Tankın hava besleme sistemi çok etkili aslında, sıkı içim seven biri ile gevşek içim seven biri arasında verilen Watt değeri açısından çok fark olabilmekte.

#24 omeringen, 30 Mart 2019
    Son düzenleme: 30 Mart 2019
  5. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi

Alınan Beğeniler:
    3,375
    Ratings:
    +7,348 / 85
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Teorik olarak aynıdır. Aynı ohm için demiyorum ama onu sakın karıştırmayın. Tel çapı, kılavuz ve sarım sarısının aynı olduğu durumlarda tel çeşidi farketmeksizin ilk mesajda anlattığım hesap geçerlidir. Sadece dikkat edilmesi gereken; daha hızlı ısınan tele daha az güç (Watt) uygulamalısınız. Bu da işin pratiği. Yani teoride evet ama pratikte tam olarak öyle değil diyelim. :)

6. Bf109E

Bf109E
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    85
    Ratings:
    +179 / 20
    Kullandiginiz Cihaz:
    yok
    Hocam çok muazzam bilgi elinize sağlık. Peki işin içine preheat girince bir değişim oluyor mu? Sonuçta işin içine bir değişken daha girdi yani formüle bir etkisi var mı?

7. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi

Alınan Beğeniler:
    3,375
    Ratings:
    +7,348 / 85
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Şöyle söyleyeyim;
    Preheat teli hızlıca istenilen sıcaklığa ulaştırmak için uyguladığımız bir yöntem. Burada biraz kişisel zevkler devreye giriyor ancak toparlamak gerekirse, ön ısıtma için watt hesaplarken ısı akışını 260-280 gibi alıp, 1 saniye sonrası için ise 170-160 alabilirsiniz. Bana sorarsanız hesap yapmayın, hoşunuza gittiği şekilde içim sağlayın. Takıntılıysanız da preheati kapatın. :D

• Beğendim Beğendim x 1
  8. omeringen

omeringen
    Expand Collapse
    -.-
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,529
    Ratings:
    +4,736 / 86
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sh FEV 4.5 + Sbody Macro
    Ek olarak, Heat capacity değeri ne kadar düşük olursa preheat(ön ısıtma) ihtiyacınız da olmaz.
    url'nin de dediği gibi çok hesap kitap yapıp öğrenmeye gerek yok herşeyi. Yüzeysel olarak doğru olan ve olmayan şeyleri bilin yeter (3.7 misal :) )

#28 omeringen, 30 Mart 2019
    Son düzenleme: 30 Mart 2019
  9. Wetreverb

Wetreverb
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    25
    Ratings:
    +69 / 0
    Benim ilginç bir sorunum var. ni80 26ga temco teli 2.5 mm klavuza 7 tur aralıklı sardığımda 0.78 - 0.80 ohm çıkıyor. Fakat steam engine sitesinde 0.8 ohm için 8.60 tur sarmam gerekiyormuş. Bu işin yanlışı nedir anlamadım.

10. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi

Alınan Beğeniler:
    3,375
    Ratings:
    +7,348 / 85
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Bir çok nedeni olabilir. Telinizin bileşenlerinde sapmalar olabilir. Özellikle kalitesiz tellerde bu duruma sıklıkla rastlanır. Teliniz hangi marka olursa olsun her yerinde 26 ga olmaz. Olamaz. İlla ki minik ölçü değişiklikleri olacaktır. Bunlar ohmu etkiler. Kalitesiz tellerde bu ölçü farkları büyür. Büyüdükçe ohm daha fazla değişir. Kılavuzunuz tam 2,5 mm olmayabilir. Steam engine sitesine girdiğiniz aralık mesafesiyle, sardığınız mesafe tutmuyor olabilir. Tur sayısını yanlış sayıyor olabilirsiniz. Atomizerınızın sisteme eklediği ek direnç fazla olabilir. Modunuzun iç direnci, karta girilen değerden daha yüksek olabilir. Elektronik parçalar eskidikçe iç dirençleri artar.
    Dediğim gibi hocam. Çok sebebi var. :)

11. Wetreverb

Wetreverb
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    25
    Ratings:
    +69 / 0

- Tellerimi aslanhan'dan aldım. 2 side temco a1.
    - Kanthalda bu sorunu yaşamazken ni80 de yaşıyorum.
    - Minik ölçü değişikliği oluyor tabi, mesela ilk açılış ohm değeri 78 iken sonralarında 79 80 ve tekrar 78 aralarında oynuyor.
    - Klavuz olarak curo concept cw-25 kullanıyorum.
    - steam engineda girdiklerim telimin türü, kalınlığı, hedeflenen ohm, klavuz çap ölçüsü.
    - Tur sayısı yanlış olsaydı, kanthalda da aynı sorunu yaşardım muhtemelen. Gerçi yeni aldığım atomizere henüz kanthal sarmadım, tam emin olmak için bunu yapmam lazım ama bir önceki atomizerimde böyle bir sorun olmamıştı kanthalda, onu net biliyorum.
    - Modumda henüz yeni sayılır, sıfıra yakın temizlikte ama bu da ölçü olamayabilir tabi. Dediğiniz gibi başka etkenler olabilir. Hayati bir risk taşımadıkça benim için sorun değil elbet ohm sarım dengesi vs.

12. hades0606

hades0606
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    137
    Ratings:
    +321 / 14
    Kullandiginiz Cihaz:
    xiomi
    konu ile pek alaksı yok ama bende ohm değeri çekerken yükseliyor bırakınca düşüyor neden sabit kalmıyor. bu sadece bir telde yapıyor diğer tellerde yapmıyor. sizce tel kalitesizmidir. böyle kullanmak zararlımıdır

13. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi

Alınan Beğeniler:
    3,375
    Ratings:
    +7,348 / 85
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Steam engine yaptığınız sarımın ohmunu malzemenin öz direnç verisi üzerinden yapar. Bu veri önceden siteye girilmiş bir veridir ve Temco Ni80 telin değil de, Abc Ni80 telin verisidir. Haliyle ikisinin birbirini tutmasını beklememek lazım. :)
    Ayrıca hocam dediğiniz gibi, hayati bir sorun değil. Aslında ohmunda bir hükmü yok desek yanlış olmaz. (Voltun hükmü yok, ohmun yok, neyin var? :D)
    Mevzuyu net bir şekilde açıklayacağım. Eğer kafanızda soru işaretleri oluşursa bundan sonrasını okumamış sayın (Sadece sizin için değil, bu yazıyı okuyan herkes için geçerli bu.).
    Bizim için önemli olan, telin yüzey alanına uyguladığımız gerilim. Yani Volt. Şöyle ki; 108 milimetre kare yüzey alanına sahip kanthal tele 4 volt uyguluyorum. Bu değere de ilk mesajda bahsettiğim ısı akışı formülünü kullanarak ulaşıyorum. Tabii ki orada Watt olarak bulduğum sonucu, telin vermesi gereken ohm ile ohm kanununu kullanarak hesaplıyorum. Eğer modum telin ohmunu herhangi bir sebepten farklı okursa, hesapladığım ısı akışına ulaşabilmek için voltu kullanıyorum. Diyelim ki bu telin 1 ohm vermesi lazım, benim 4 volta ulaşmam için de haliyle 16 watt basmam gerekiyor ya, ancak modum teli 1,1 ohm okudu. Yine 16 watt basarsam olmaz, 14,5 watt basıp voltajı 4'e sabitlemem gerekir. Sadece bu şekilde hesapladığım ısı akışı değerlerini yakalayabilirim çünkü modlarımız voltajı regüle ediyor.
    Diğer malzemelerden yapılmış tellerle de (Ni80 mesela) aynı sarımı yapıyorsam. Yani yüzey alanım aynıysa aynı Wattı basmam gerekir. Ancak bu malzemenin öz direnci kanthaldan farklı olduğu için voltaj değişir. Yine hesapladığınız içim standardına ulaşmak istiyorsanız tüm hesapları voltajı bulmak için yaparak modunuzda o voltaja denk gelen wattı ayarlamalısınız. Aynı şekilde (aynı kalınlık, aynı kılavuz, aynı tur sayısı ile) sarılmış her türlü tel için Watt aynı, ancak ohmlar değişken olacağından voltajlar aynı değildir.
    Oh be. Sonunda bunları yazabildim ya. :D :D Ölsem de gam yemem. :D

Teliniz sıcaklığı arttıkça direnci artan bir malzemeden üretilmiş hocam. Kanthal harici ama tam olarak ne olduğunu söyleyebilmek için kaç derecede kaç ohm verdiğini bilmek lazım. Eğer cinsini kesin olarak bilmiyorsanız bence kullanmayın.

• Beğendim Beğendim x 3
  14. Wetreverb

Wetreverb
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    25
    Ratings:
    +69 / 0
    Gayet güzel anladım. Bu sefer işlerde değişti. Volta göre ayarlıyordum her zaman. Ki yine volt önemli görünüyor. Bu arada ni80 a yı seçerdim siteden. Tekrar teşekkür ederim.

• Samimi Samimi x 1
  15. memogoren

memogoren
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    142
    Ratings:
    +196 / 4
    Kullandiginiz Cihaz:
    Flash 23mm / Invader 3
    Açıkçası ben 4v yi geçince sıkak buhar alıyorum ve aroma gidiyor. O yüzden hep altında kullanıyorum. 3.7 v efsane olabilir ama sıcak buhar sevmediğim için kalsın :D Ayrıca gerçekten çiğ likit tükettiğimize katılmıyorum çünkü buharlaşma zaten ısıyı artırarak maddenin halini değiştirmemize olanak sağlamıyor mu? Gücü yükseltince daha hızlı buharlaşıyor, daha çok duman geliyor ve daha çok likit gidiyor.

16. meyhimself

meyhimself
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,786
    Ratings:
    +3,785 / 28
    Kullandiginiz Cihaz:
    Inf.imp.drive + towel
    Cok cok uzun zamandir sweetspot nedir? 200 mw/mm2 nedir diye bir baslik yazmak istiyordum ama useniyordum.
    Benden cok yasa.
    Kalemine saglik
    Helal
    --- Mesaj Birlestirildi, 14 Nisan 2019 ---
    Süper faydali diye bir ikon olmadigi icin faydaliya bastim

• Samimi Samimi x 1
  17. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi

Alınan Beğeniler:
    3,375
    Ratings:
    +7,348 / 85
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    İşte o 4 voltu geçince daha sıcak buhar gelmesi ve aromanın kaybolması 4 voltu geçtiğiniz için olmuyor hocam. O sarımınızla alakalı bir mevzu. Bazı sarımlarda 4 voltu geçmezseniz tat alamıyorsunuz.
    Çok basit bir fizik kuralı der ki; her sıcaklıkta buharlaşma olur. Siz likite onun ihtiyacı olan kaloriyi vermeseniz de buharlaşır ancak bu sağlıklı olmaz. Çiğ buharda moleküller arasındaki bağ tam olarak koparılamadığı için, yeniden birleşmesi (bu birleşme ciğerlerinizde gerçekleşir) çok kolay olur. Yeterince kalori ile beslenmiş ve buharlaşmış bir likitte bu sorun çok daha az gerçekleşir. Ayrıca biliyorsunuz likitler farklı bileşenlerin homojen karışımı ile oluşur ve siz düşük sıcaklıklarda buharlamayı seçerseniz, likit bileşenlerinden düşük sıcaklıkta buharlaşanların buharı size ulaşacaktır. O yüzden tüm likiti buharlaştırmak için çaba sarf ediyoruz. Yüksek sıcaklıkta buharlarsanız da, özellikle aromaların içerisinde bulunan bazı kimyasallar birbirleri ile tepkimeye girebilir. Bu tepkimeler sonucunda istenmeyen yeni kimyasallar oluşabilir.
    İlk mesajımda bahsettiğim aralıklar, bu sebeplerden dolayı belirleniyor işte. Uyarsınız, uymazsınız. O sizin tercihiniz. :)
    Estağfurullah abi.
    Her şeyi bilemem ya, senin de benden ayrı bildiklerin varsa yaz mutlaka. Hepimiz nasiplenelim. :)

18. mehmet3135

mehmet3135
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ratings:
    +11 / 0
    Kendime bir heat flux değeri belirledim bu değere ulaşmak için farklı tellerle farklı çapta, farklı sarımlar yapabilirim. Dikkat etmem gereken ikinci para metre heat capacity midir? Aroma ve boğaz vurumuna tur sayısı ya da çap etki eder mi? Bir de tek pilli cihazımın (regüle)sınırlarını hangi değerlere bakarak zorlamamalıyım (Hocam yazılarınız ufkumu açtı,düne kadar bi haber olduğum mevzulardı çok teşekkür ediyorum. )

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Samimi Samimi x 1
  19. RonXL

RonXL
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    16
    Ratings:
    +34 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    ML Class / Troya Lv2
    15.01.2017
    Daima 3,60Volta göre ayarlıyorum :) Memnunum.

20. url

url
    Expand Collapse
    E-sigara Nöbetçi

Alınan Beğeniler:
    3,375
    Ratings:
    +7,348 / 85
    Kullandiginiz Cihaz:
    Picolata
    Geçenlerde
    Hocam steam engine zaten size sıkıntılı konuları kırmızı kırmızı bildiriyor. Her şey yeşilse bir sıkıntı yaşamazsınız. Kırmızıysa da yaşamayabilirsiniz ama en azından o renkler size sarımınızla ilgili fikir verebilir.
    Aroma ve boğaz vurumu konusunda benim edindiğim tecrübeler biraz farklı. Aslında herkesin tecrübesi kendinedir bence ama bazı kalıplaşmış şeyler var, onları yine forumun çeşitli ve ilgili konularında okumanız mümkün.
    Cihazın sınırını piliniz belirler. Onunla alakalı da bi konu yazdım. Profilimden ulaşabilirsiniz.
    Ben teşekkür ederim. :)

• Galip Galip x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.