Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

LPG sonrası km göstergesi ve benzin ibresi bozulması

'Motorlu Araçlar (Otomobil, Motosiklet)' forumunda garez tarafından 9 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. garez

garez
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    217
    Ratings:
    +685 / 26
    Selamlar.

İlk başlarda LPG ile 100 km gidiyorsam benzin menzili 10 km ya düşüyor ya düşmüyordu. Birkaç ay sonra benzin menzil kmsi sanki benzindeymiş gibi düşmeye başladı. Mesela 300 km var bitmesine yaklaşık 300 km sonra sıfır olup tekrar başa dönüyordu km 290 veya 300 falan oluyordu menzil. Neyse sonra üç çizgi oldu ve değişmedi öyle kaldı. Halbuki en az yarısı dolu deponun. Tabi benzin koyunca düzenliyordu.

Bunu geçtim, bu çok önemli değil hadi. Bu hafta benzin depo göstergesi çalışmamaya başladı. Fullemiştim depoyu, birkaç yüz km sonra LPG'de kullanmama rağmen 10 litre civarında benzin bitmiş diye düşünmeme neden olacak kadar azalma oldu göstergede. Şaşırdım ama gittim fulledim. Ben en az 6-7 litre alır hatta 10a kadar yolu var derken 3 litreden az aldı. O da fulledikten sonra benzinciler düğmeye bir daha basar da tekrar doldurur ya o kısımmış. Çünkü bugün biraz yokuşlu bir yolculuk yaptım. Arabadan indiğimde depodan benzin sızdı baya. (yarım litre kadar) baktım depo kapağı tam kapanmamış.

Neyse bu benzin menzili çok önemli değil de gösterge önemli benim için. Bozulma çok görülen bir şey mi LPG olayında. Tamiri kolay mı ?

2. gurolbaban

gurolbaban
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    95
    Ratings:
    +236 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Swag
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    28.11.2018
    Öncelikle aracınız ne?
    Benzincilerin fulledikten sonra düğmeye basıp doldurduğu yer, genleşme tankı. Herhangi bir kaza anında benzinin sıkışıp içeride basınç yaratıp depoyu patlatarak yere akmasını vs.. engelliyor. Dolayısıyla siz bunu doldurunca böyle bir riskle karşı karşıya kalıyorsunuz. Özellikle sıcak havalarda benzin buharı, genleşme tankına dolar. Deponuzu doldurduktan sonra öğlen vakti benzin kapağını açmayı deneyin, çıkan benzin buharının sesini duyacaksınız. Nasıl bir basınç olduğunu da anlarsınız.
    Size tavsiyem o genleşme tankını doldurtmamanız yönünde olur.
    LPG'Li araçlarda çok karşılaşılıyor hep benzin dipte çektirildiği için zamanla Şamandıra sensörleri vs.. ısınıp arıza vermeye başlıyor.
    50 LT'lik bir benzin deposunun 10.lt'sinde pompa ve şamandıranın elektronik devresi var ve çoğu araçta bu sistemler benzin ile soğutma yapıyor. Eğer siz sürekli 10lt altında depoyla kullanım sağlarsanız ısınan devreler çalışamıyor.
    Sonuç olarak hem ileriye dönük benzin pompasının çabuk bozulması, hemde sizin yaşadığınız gibi şamandıra arızası olarak, saçma sapan menzil düşüşleri - yükselişleri oluyor.

++ LPG ve aracınıza bağlı olarak, bazı lpg kitleri gazın yanında benzin de yakıyor. Yani siz gaza basınca aracınızın benzinde gibi gitmesinin sebebi aslında benzinle gazı karıştırarak yakması.
    Özellikle yaz aylarında klima vs.. açıldığında araç güçten kesildiği için lpg ve aracın kendi ecu'su benzin geçişine de izin veriyor..

Bu yüzden menziliniz düşüyor olabilir

#2 gurolbaban, 10 Haziran 2019
    Son düzenleme: 10 Haziran 2019
    • Beğendim Beğendim x 2
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  3. garez

garez
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    217
    Ratings:
    +685 / 26
    Hocam Kia Rio araç. Bilerek doldurtmadım o kısmı. On litre azalmış, ne çabuk azalmış yahu diyerek gittim benzinciye.
    Çeyrek deponun altına inmiyorum benzinde. Hatta son zamanlarda yarım deponun altına inmiyorum.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.