Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

FDA Gerçeği

'Yabancı Kaynaklar' forumunda Yegah tarafından 9 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. Yegah

  Yegah
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

  Katılım:
  11 Nisan 2014
  Mesaj:
  319
  Alınan Beğeniler:
  370
  Şehir:
  Van
  Ratings:
  +517 / 16
  Kullandiginiz Cihaz:
  Ehpro 101-Skyline
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  19.04.2014
  Daha evvel “Panama Papers” belgelerini yayımlayan ICIJ geçtiğimiz günlerde, epeydir beklediğimiz, 36 ülkedeki 59 kurumdan 250 araştırmacı gazetecinin çalıştığı, “Implant Files” araştırmasını yayımladı. Araştırma tıbbî cihaz piyasasının önde gelen şirketlerinin kâr için insan hayatını ve etik değerleri nasıl hiçe saydıklarını ortaya koyuyor.


  Tıbbî cihaz endüstrisi dünyada yaklaşık 400 milyar dolarlık ve hızla büyüyen bir sektör. Son 10 yılda 70 milyondan fazla Amerikalı bir yerlerine medikal implant ya da cihaz taktırmış. Fakat İmplant Dosyaları gösteriyor ki bu medikal cihazların önemli bir kısmı güvenilir olmaktan çok uzak. Benzer bir değerlendirme yine bu yıl içinde çıkan The Bleeding Edge belgeselinde ve Jeanne Lenzer’in The Danger Within Us kitabında da yapılmıştı.

  Essure
  Essure, Bayer’in ürettiği bir kalıcı doğum kontrol implantı. Şekli tükenmez kalemlerdeki yayı andıran implant rahmin fallop tüplerine yerleştiriliyor. Zamanla dokuyla birleşen implant, hesapta, %99,74 oranında başarılı sonuç veriyor. Diğer kalıcı doğum kontrol yöntemlerine göre avantajları ameliyatsız takılması, herhangi bir iz bırakmaması, kolay bir uygulama olması, ortalama 7-8 dakika gibi kısa bir sürede takılıp günlük yaşamınıza devam edebilmeniz ve alternatif yöntemlere göre daha ucuz olması… Mesela standart tüp bağlama yönteminin fiyatı Amerika’da 9000 dolarlara kadar çıkarken, Essure 500-2500 dolar arası fiyatlara takılabiliyor(du).

  Fakat gelin görün ki Essure taktıran kadınların bazılarında, birkaç zaman sonra, çok sancılı kramplar ve hızlı kanamalar görülüyor. Doktora giden kadınlara bunun implantla alakalı olamayacağı söyleniyor. Hatta Meksikalı bir kadına “Latinolar fazla kanar zaten” deniyor. Kadın da Latino olduğunun farkında olduğunu ama hayatı boyunca bu kadar fazla kanama görmediğini söylese de tedaviye yönelik bir yol kat edemiyor.

  Tüp dokusuyla birleştiği için çıkarması epey zor olduğundan çok sayıda kadın rahmini aldırmak zorunda kalmış. Operasyonlarda yedi kişi ölmüş. Rahim aldırmadan implantı çıkartılanlarında daha sonra 800’den fazla düşükle sonuçlanan hamilelik görülmüş. Doğumu gerçekleşen bebeklerde sakatlıklara rastlanmış. Bir kısmının evlilikleri bitmiş. Essure’dan ötürü 10 gün boyunca psikiyatrik klinikte yatanlar dahi var.

  Hakkında on binlerce şikâyet gelmesine rağmen FDA (U.S. Food and Drug Administration) Bayer şirketinin yolladığı takip raporlarına dayanarak ürünün güvenilir olduğunda uzun süre ısrarcı davranmış. Ancak artan sayıda davalara dayanamayan FDA bu yıl ürünün üretimine ve satışına yasak getirdi. Bayer de 2018 sonuna kadar ürünleri toplatıp satışları durduracağını duyurdu. Olan, hayatını kaybeden, rahmini kaybeden, sakat kalan kadınlara oldu. Bu zamana kadar yapılan satışlar da şirketin kasasına kâr kaldı. Essure, Türkiye’de satışa sürülmemişti.
   
  • Faydalı Faydalı x 7
  • Beğendim Beğendim x 1
 2. Nasreddin Hoca

  Nasreddin Hoca
  Expand Collapse
  E-Sigara Güru
  Platin Üye ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  7 Kasım 2016
  Mesaj:
  1,830
  Alınan Beğeniler:
  2,111
  Şehir:
  :)
  Ratings:
  +5,222 / 48
  Bu esigara daha zararlı diyen doktorların da gerçeği bizden daha iyi bildiğini düşünüyorum. Doğruyu söylemek neden bu kadar zor geliyor onlara.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Galip Galip x 1
 3. uluturk

  uluturk
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  18 Mayıs 2017
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  34
  Şehir:
  adana
  Ratings:
  +76 / 19
  Kullandiginiz Cihaz:
  pico,yosta
  Sanırım bu gidişle e sigaradanda tiksinsireceklee bizi hayırlısı olsun diyelim...
   
 4. ykardesen

  ykardesen
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  10 Eylül 2017
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  19
  Şehir:
  zonguldak
  Ratings:
  +48 / 6
  Kullandiginiz Cihaz:
  VoopooDrag, MiniFit
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  03.11.2018
  Pratisyen veya uzman doktorların bu konuda bilgileri olmadığına eminim.

  Bu konuda gerçek ve detaylı bilgi sahibi; tıp eğitimi veren üniversitelerde Biyokimya bilim dalında görev yapan ileri düzey araştırma görevlileridir.

  Belki patoloji yada farmakoloji bilim dallarında çalışan araştırma görevlileri de olabilir.
   
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.