Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

FDA aromalı e-sigaraları yasakladı

'Esigara & Sağlık' forumunda Aslanhan tarafından 9 Kasım 2018 22:25 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Aslanhan

Aslanhan
    Expand Collapse
    Gold Member
    Gold Member ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,746
    Ratings:
    +3,063 / 9
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    01.03.2010
    ABD’de sağlıkla ilgili bir çok dalda sorumlu kuruluş FDA aromalı e-sigaraları gençlerdeki artan e-sigara kullanımına müdahalede bulundu. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.
    İlk çıktığı dönemde geleneksel sigaralara kıyasla daha az zararlı olduğu iddasıyla çıkış yapan e-sigaraların gerçek yüzünün anlaşılmasıyla çeşitli sağlık otoritelerinin başlattığı kısıtlamalar devam ediyor.

Okul çağındaki çocuklarda artan e-sigara kullanımı sonucu alarma geçen FDA firmaların gençlerin çekmede bir numaralı aracı aromalı e-sigaralara yönelik adımını attı. Yapılan duyuruya göre bundan böyle aromalı ürünlerin satılması yasak.

Lise çağında %77 artış!
    Kurum buna gerekçe olaraksa bu yıl içerisinde lise dönemindeki gençlerde %77 gibi vahim bir rakamda artan e-sigara kullanımını gösterdi. Diğer yandan orta okul çağındaki çocuklarda da %50’lik artışınyaşandığını ekleyelim.

Aslına bakarsak FDA geçtiğimiz eylül ayında e-sigara üreticilerine küçük yaştaki bireyleri hedef almadıklarını kanıtlamaları için 60 günlük bir süre tanımıştı. Görünüşe göre yaşanan korkunç artış kurumun sabrını taşırmış.

Her ne kadar e-sigaralar geleneksel sigara tüketicilerini bu bağımlılıktan kurtarmada faydalı olsa da e-sigara ürünleri çoğunlukla sigarayla yeni tanışan ya da yeni başlayan kişilerce tercih ediliyor ki bu da okul çağındaki gençler oluyor. Bu nedenle FDA’nın attığı adım sağlık çevrelerinden destek alacağı şüphesiz.
    Hali hazırda e-sigaraya başlayanların bu işi normal sigaralarla devam ettirdiğini gösteren çalışmalar düşünüldüğünde kuruluşun getirdiği kısıtlaması daha iyi anlaşılacaktır. Üstelik e-sigaraların uzun dönemdeki etkileri de henüz netlik kazanmış değil.

Mentollüler neden yasaklanmadı?
    Kararın detaylarına indiğimizde ise yalnızca pod tabanlı ürünleri kapsadığını görüyoruz yani open-tank olarak geçen çözümler kapsam dışı tutulmuş. Ayrıca mentollü seçenekler de karardan etkilenmeyen e-sigaralardan.

İlk bakışta garip gelen mentol kararı FDA’nın e-sigaraların geleneksel sigaralara karşı bir dezavantajlı konuma düşmemesi adına bir çabası olarak değerlendiriliyor zira mentol aroması her iki sigara tipinde de yer almakta.

Haber linki :

https://m.donanimhaber.com/FDA-aromali-e-sigaralari-yasakladi--104931

• Faydalı Faydalı x 6
    • Komik Komik x 1
    • Galip Galip x 1
  2. Kadirturhan

Kadirturhan
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,521
    Ratings:
    +3,394 / 6
    Kullandiginiz Cihaz:
    tesla wye 85 penodat
    01.12.2016
    Sanırım reşit olmayanlara karşı bir uygulama ,ki haberin kaynağından bir alıntı

Gıda ve İlaç İdaresi, ülke genelindeki marketlerde ve benzin istasyonlarında bulunan kapsül tabanlı aromalı e-sigaraların satışının yasaklanmasını açıklamayı planlıyor. Raporların, küçüklerin e-sigara satışlarını durdurma çabalarının bir parçası olduğu bildiriliyor, çünkü çalışmalar, tatların reşit olmayan alıcıları cezbetme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Ben öyle anladım ..

Burada da bir haber var
    https://vapingdaily.com/blog/fda-flavor-ban/

• Faydalı Faydalı x 2
  3. Gıdışım

Gıdışım
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    678
    Ratings:
    +1,229 / 3
    01.02.2016
    işim gereği sık sık okullara gidiyorum.orta okul ve liselerin civarlarında gördüğüm çocuklara bakarsak , haklılar diyebiiliriz.çocuklar özeniyorlar .bizler sigarayı bırakmak için yöneldik ,onlar özendikleri için.küçük yaştakilerin kullanmasını onaylamadığımı söylemem gerek.

• Katılıyorum Katılıyorum x 4
    • Beğendim Beğendim x 2
  4. Kadirturhan

Kadirturhan
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,521
    Ratings:
    +3,394 / 6
    Kullandiginiz Cihaz:
    tesla wye 85 penodat
    01.12.2016
    Aslında sadece çocuklar içinde değil...hiç sigara içmemiş yetişkinler içinde albenisi çok yüksek bir ürün.

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
  5. bybirol

bybirol
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,102
    Ratings:
    +2,376 / 44
    17.10.2014
    Önce 2 ml. den fazla kapasitesi olan atomizerleri yasakladılar.
    Sonra yüksek nikotin değeri içeren nbaseleri yasakladılar.
    Şimdi aromaları yasaklıyorlar.
    Yıllar önce yine bu forumda "Elektronik sigara Türkiye'de mümkün değil yasal hale gelmez hatta ve hatta bu gidişle Avrupa ülkelerinin bile bir çoğunda yasaklanacak" demiştim.
    Umarım ben yanılırım ama gidişat onu gösteriyor zira elektronik sigara yaygınlaştıkça Philip Morris Japan Tobacco gibi şirketlerin satış oranlarında ciddi anlamda düşüş varmış. Bu şirketlerin zarar etmesi demek kanser ilacı üreten firmalarında zarar etmesi demek...
    Sigara satışları ve ilaç satışları düşerse dünyanın kanını emen 14 büyük aile bu işe çok kızar...

• Katılıyorum Katılıyorum x 4
    • Beğendim Beğendim x 2
    • Katılmıyorum Katılmıyorum x 1
  6. Uzunadam

Uzunadam
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    359
    Ratings:
    +597 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Modefined sirius
    Yanlış hatırlamıyorsam bbc nin 2,5 saatlik bir araştırma videosunda,ecig likitlerindeki mentolün,mentolsüz likitlere oranla çok çok daha zararlı olduğu yönünde bir tespitte bulunulmuştu..mentollü seçeneklerin karardan etkilenmemesine şaşırdım şimdio_O..

7. darkskylord

darkskylord
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    1,056
    Ratings:
    +1,789 / 3
    Katılmamak elde değil Üstad.
    Zira; esigaranın yasak olduğu ülkeler her nedense gelişmemiş ve gelişmekte olanlar idi. Buralarda dünyayı yöneten aileler çok etkili idi.
    Demek ki; mevcut ve ilerde olması muhtemel kar düşüşü, onları gelişmiş ülkelerde bile karar aldırtmak zorunda bırakmış.
    Bize düşen bu yolda ilerlemek ve mümkünse onların gelirine yaptığımız katkıyı minimuma indirmek.

• Beğendim Beğendim x 2
  8. Mr. Ocean

Mr. Ocean
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,956
    Ratings:
    +5,350 / 8
    Bu haberi yazan editöre selam ederim. Gösterdiği kaynakta olmayan, o altını çizdiği, kendi uydurması tespitleri bir harikaymış. Benzer kapasitede bir başka gazeteci de bu haberi ulusal medyaya alıntılar, enfes olur.

Haberin orjinalinde "yasak planlanıyor" diyor. Bu yalan haberle birlikte editörün gerçek yüzünün anlaşılmasıyla, devamındaki ayrıntıları yazmaya gerek bile görmüyorum.

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
    • Galip Galip x 1
  9. Mir

Mir
    Expand Collapse
    El Profesor
    ESF Hakem Heyeti ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    511
    Ratings:
    +827 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    Multi Machines. . .
    05.01.2068
    Her ne kadar severek kullansamda, bu kadar yaygınlaşmasını takdir etmiyorum.

10. GERTAN72

GERTAN72
    Expand Collapse
    E-Sigara Veteran
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    5,576
    Ratings:
    +10,405 / 97
    Kullandiginiz Cihaz:
    Reo Mini 2.1+Reomizer 2.0
    04.02.2013
    Ateşliyi Bekir abi bile satıyor o nasıl olacak :)

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Galip Galip x 1
  11. Mr. Ocean

Mr. Ocean
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,956
    Ratings:
    +5,350 / 8
    Planlanan yasak benzincilerde ve marketlerde satılan pod kartuşlarına yönelik sadece.

@Aslanhan hocam böylesine uydurmasyon bir haber. Kimseye faydası yok. Kaldır gitsin, editör de hit almasın boşu boşuna.

• Galip Galip x 2
  12. Keyf MASTER

Keyf MASTER
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    765
    Ratings:
    +1,662 / 19
    Kullandiginiz Cihaz:
    vgod+Zeus
    Benim ingilizcem mi zayıf?
    Küçük yaştaki kullanıcı sayısının aşırı artışı üzerine alınmıi bir karar görünüyor...

Yalnızca kapalı kartuş sistemlerde (açık tanklılar hariç) yasak gelmiş...Mentollü modeller ateşli muadillerde serbest olduğundan haksız rekabet olmaması açısından onlar serbest bırakılmış...

Küçük yaştaki kullanıcı sayılarında bir izleme periyodu sonrasında daha zorlayıcı önlemler alınabilir diyor...

İngilizce kaynak okdir...Okunabiliyor, anlaşılıyor....

Ama bir haber kaynağı, "daha az zararlı olduğu iddasıyla çıkış yapan e-sigaraların gerçek yüzünün anlaşılmasıyla" gibi bir yorumu da ekliyorsa şahsen benim için bir kaynak olmaktan çıkar...
    DH'in Esigara ile ilgili diğer haber başlıkları;

"Elektronik sigarada korkutucu rapor: Kanser riski ve kalp hastalıkları"

"E-Sigaralar DNA’ya zarar veriyor"

vs vs...:)

Farsalinos ustamla bu konularda biraz yazışmamız olmuştu...
    Kendisi ciddi zorlamış bazı kaynakları...
    Bir çalışmanın bilimsel olarak değerli olabilmesi için tekrarlanabilir olması gerekiyor. Bunu izlemek için de çalışmada izlenen yol iyi tarif edilmeli...Bilimsel olarak...

Yayınlanan hiçbir çalışmada nedense bilimsellik diye birşey yok...

selamlar
    Keyf Master

• Beğendim Beğendim x 1
  13. Mr. Ocean

Mr. Ocean
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,956
    Ratings:
    +5,350 / 8
    Editörle aynı soyadını taşıyan, Philip Morris bölge satış müdürü bir bayan var. Rastlantının böylesi :)

• Faydalı Faydalı x 2
    • Komik Komik x 2
    • Galip Galip x 1
  14. vosvos35

vosvos35
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    414
    Ratings:
    +842 / 8
    Kullandiginiz Cihaz:
    eleaf pico
    “Kararın detaylarına indiğimizde ise yalnızca pod tabanlı ürünleri kapsadığını görüyoruz yani open-tank olarak geçen çözümler kapsam dışı tutulmuş” deniyor haberde ancak herhangi bir detay yok özensiz bir derleme haber olmuş

• Beğendim Beğendim x 1
  15. Keyf MASTER

Keyf MASTER
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    765
    Ratings:
    +1,662 / 19
    Kullandiginiz Cihaz:
    vgod+Zeus
    Çok havalı olduğu kesin...
    Özellikle erkekler sever böyle şeyleri...
    Ellerinde garip bir cihaz olsun, yabancı...Millet anlayamasın nedir diye...:)

16. ubtatto

ubtatto
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    171
    Ratings:
    +437 / 20
    aslında sigaradan çok daha az zararlı olduğunu bildiren yazıların çok ayyuka çıkmaması bence daha doğru sanırım..
    yeni gençlik özentiden nasılsa fazla zararlı değilmiş diye daha cesaretle kullanma isteğine bulaşıyor..
    kokularının , tadının sigara gibi çok itici olmamasıda gençleri çeken başka bir faktör sanırım..
    inşallah hiç içmeyenler bulaşmaz , sonuçta daha az zararlı olsada buda bir bağımlılık olabiliyor..

17. Keyf MASTER

Keyf MASTER
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    765
    Ratings:
    +1,662 / 19
    Kullandiginiz Cihaz:
    vgod+Zeus
    Kesinlikle...
    Burada bir sorum olsun...:)

Diyelim ki gençlerden 100 kişiden 50si sigaraya başlayacak...50 kişi hiç içmeyecek...
    40 sigara, 20 Esigara, 40 hiç içmeyecek olsa daha iyi midir? Değil midir?

o_O

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
  18. Labirent

Labirent
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ratings:
    +2,436 / 16
    Kullandiginiz Cihaz:
    Çeşitli RDAlar
    28.04.2016
    Şöyle bir göz gezdirdim...

@Mr. Ocean 'ın dediği gibi haberin orijinaliyle çelişkili... (Açıkçası başlığa bakınca sadece yabancı kaynaklardan okudum)

https://www.cnbc.com/2018/11/08/fda-plans-to-restrict-flavored-e-cigarette-sales-to-vape-shops.html

Özellikle şu iki noktaya dikkat:

.... Orijinalden alıntı ....
    FDA Commissioner Dr. Scott Gottlieb in September gave five e-cigarette manufacturersJuul, British American Tobacco's Vuse, Altria's MarkTen, Imperial Brands' Blu E-cigs and Japan Tobacco's Logic — until Sunday to submit proposals on how to prevent youth e-cigarette use. He has said the FDA will share its own plan sometime mid-November. Senior officials said the agency plans to announce its plan next week.
    ........

"FDA, Eylül ayında beş e-sigara üreticisine (Juul, British American Tobacco'nun: Vuse, Altria'nın: Mark Ten, Imperial Brands'ın: Blu E-cigs ve Japan Tobacco'nun: Logic) gençliğin e-sigaradan nasıl korunacağına dair önerilerini/fikirlerini/planlarını sunmaları için Pazar gününe kadar süre verdi. FDA de Kasım ortası gibi kendi planını paylaşacak. Üst düzey yetkililerden edinilen bilgilere göre önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor."

--------------------------------

İkinci dikkat çekici bölüm;

.... Orijinalden alıntı ....
    The agency plans to prohibit sales of flavored cartridge-based e-cigarettes in convenience stores and gas stations, allowing them to be sold only in vape and tobacco shops that tend to enforce age restrictions better, the officials said. The FDA also plans to ban online sales until manufacturers implement FDA-mandated guidelines for age verification, the sources said.
    ........

"FDA aromalı kartuş bazlı esigaraların satışının petrol istasyonlarında ve marketlerde satışını yasaklamayı, yaş sınırlamasını daha etkin uygulayabilmek için sadece vape ve tobacco shoplarda satışına izin vermeyi planlanıyor. Ayrıca FDA, üreticilerin yaş sınırlamasını uygulayabilecekleri şekilde düzenlemeleri yapana kadar online satışı da yasaklamayı planlıyor."

Özetle; henüz resmi olarak açıklanmış bir yasak yok, ayrıca tamamen yasaklamaktan ziyade yaş sınırlamasının uygulanabilmesi için ciddi kısıtlamaların getirilmesi planlanıyor.

#18 Labirent, 10 Kasım 2018 00:05
    Son düzenleme: 10 Kasım 2018 00:22
    • Katılıyorum Katılıyorum x 2
    • Galip Galip x 2
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
  19. Kadirturhan

Kadirturhan
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,521
    Ratings:
    +3,394 / 6
    Kullandiginiz Cihaz:
    tesla wye 85 penodat
    01.12.2016
    Biz senin bildiğin erkeklerden değiliz :D

Şaka bir yana ..
    Milletin anlayamadığı için yada çıkan buhara garip garip bakması beni rahatsız ediyor.õzellikle iş yerim ana cadde üzerinde ve õn sahadan çıkıp caddede içerken millet acayip acayip bakıyor ,akıl verenlerde çabası :)

20. ClubBlackSea

ClubBlackSea
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    373
    Ratings:
    +1,294 / 12
    25.07.2017
    Fabrikada staj yapan stajyerlerim iciyor, DL bir de. Agizlarina vurasim var bir gun. 26 sene evvel staj yaparken ben yediydim ustamdan. Gerci pek ise yaramamisti, o tokattan sonra 25 sene daha atesli ictim :LOL.:

• Komik Komik x 1
    • Galip Galip x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.