Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Farklı Modlar (Chipset) Pil Kullanımı.Bilgilendirme-Test

'Bir Bilene Sor' forumunda ercan_wrc tarafından 6 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. ercan_wrc

ercan_wrc
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    129
    Ratings:
    +366 / 17
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Polar+Merlin
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    17.11.2016
    Arkadaşlar merhaba;

karşılaştığım bir durumu sizle paylaşmak istedim. Elimde geçen seneden kalma 4 adet VTC5 pil vardı.
    Bu pillerin amper kapasitelerini ölçtüğümde 2 tane 1600mah civarı, diğer 2si 2000mah civarı çıktı.

1600lük olanı wismec rx2/3 cihazımda (35-40w arasında) 550-600puff arası bitiyordu. 2000mah olanlar ise 1000puff civarı bitiyordu.

Aynı pilleri yeni aldığım vaporesso polar cihazımda denedim. polar cihazın üzerinde gelen cascade tank ile mesh coili kullandım 50watta içtim..1600lük piller ile 350 puff civarı (50watt) 2000lik piller ile 500-525puff civarı içiyorum.

Bu sırada 2 modun performansını karşılaştırmak için wismec cihazıda 50w çektim..2-3 puftan sonra %75 dolu 1600mahlık pillerde weak battery uyarısı veriyor ve 50wattan aşağı doğru düşüyor.

Aynı pilleri hiç şarj etmeden direk polara taktım. 50watta yaklaşık 150puff daha çektikten sonra low battery uyarısı aldım. ve hiç performans düşüşü yaşamadım.

Anlaşılıyorki cihazlar arasındaki chipsetler de hem pil kullanımı hem performans olarak bayağı farkediyor.Sizede bilgi amaçlı paylaşayım istedim. Durumu görünce polara verdiğim paraya hiç acımadım açıkcası :) herkese iyi buharlamalar.

• Beğendim Beğendim x 2
  2. sepet

sepet
    Expand Collapse
    Safety First ;-)
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    2,192
    Ratings:
    +4,130 / 21
    Kullandiginiz Cihaz:
    "ZibiL !"
    Bu konuda belirleyici bazı kavramlar var, onlara bağlı olarak sonuçlar değişebilir;
    - Çip yetenekleri/doğruluğu: talep edilen güç ile gerçekte verilen gücün uyumu + ohm tespit doğruluğu + TC başarımı.
    - Çip verimliliği (efficiency): enerjinin doğru ve efektif kullanımı.
    - Çip ve/veya kullandığı yazılıma ait parametreler: pil csc değeri (low battery uyarısını bu parametre belirler).
    - Çip - yazılım uyumu (ve yazılımın doğruluğu/hatasızlığı): Akıl olmadan kas işe yaramaz ;)
    ..
    Hangisi en iyi diye bir soru gelebilir, sabit bir cevabı yoktur.Doğru soru "neye göre kime göre" en iyi olmalıdır..

Bana göre puff sayısı bir kıyas parametresi değildir, hatta önemsizdir (niyesi yukarıdaki açıklamalarda).
    Son bir not olarak; çip önemlidir ama her şey değildir, etrafındaki diğer bileşenlerde önemlidir (etrafındaki kasa, 510 bağlantısı, kablolar, düğmeler, vb.).İyi board kullanıp kötü mod yapan firmalarda var, mesela Hcigar :)

• Katılıyorum x 4
    • Beğendim x 2
    • Faydalı x 1
    • Galip x 1
    • Samimi x 1
  3. KeaSH07

KeaSH07
    Expand Collapse
    bir Provari kadar değerin yok bebeğimm

Alınan Beğeniler:
    5,696
    Ratings:
    +8,915 / 35
    Kullandiginiz Cihaz:
    hangisini yazayım
    10.09.2015
    kasamı ah ipv serisi ah kasa yapabilsen chipin muazzam :)

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
    • Samimi Samimi x 1
  4. ByMERZiFONLU

ByMERZiFONLU
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,640
    Ratings:
    +2,735 / 11
    Kullandiginiz Cihaz:
    ecab 1st / erol
    Her cihazın kullanım ve performans ayarına göre pil voltajı CUTT OFF değerleri farklıdır.. Dna da u değeri kendiniz belirleyebilirsiniz.. Yihi genelde 3.3voltta keser.. Çoğu mod 2.9 2.7 voltlara kadar kullanır.. Aegis 3.5 volt un altında kesmez ama sapıtır çünki performans ayarları aşağısını kabul etmez ..

.....
    Bende kullananlar varsa sorayım
    Tek pili olarak bu cihazlardan hangisi daha güçlü ve hızlı ateşleme yapar..

1 Colossal
    2 Wye
    3 Warior
    4 P80
    5 swag
    6 Pico
    7 vtc mini
    8 evic
    9 mekanik
    10 ekleme atış serbest

• Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  5. Gıdışım

Gıdışım
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    891
    Ratings:
    +1,833 / 3
    01.02.2016
    tetik temizse tabiki mekanik mod üstat :thumbsup:

• Beğendim Beğendim x 2
  6. Miryan

Miryan
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    211
    Ratings:
    +337 / 0
    Regüle modlarda listedekilerle aynı segment/fiyat aralığında Vaptio Wall Crawler olabilir. P.Busardo incelemesini yapmıştı, ateşlemesi fazlasıyla hızlıydı.

7. ruhanuzunoglu

ruhanuzunoglu
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    34
    Ratings:
    +70 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    ipv8, vt75 nano
    15.11.2016
    yine de ipv8im hala en sevdiğim modum. :ThumbsUp.:

8. KeaSH07

KeaSH07
    Expand Collapse
    bir Provari kadar değerin yok bebeğimm

Alınan Beğeniler:
    5,696
    Ratings:
    +8,915 / 35
    Kullandiginiz Cihaz:
    hangisini yazayım
    10.09.2015
    benimde ama şuan kullanılacak halde değil.510 falan ayrıldı.kabloları bile

9. ruhanuzunoglu

ruhanuzunoglu
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    34
    Ratings:
    +70 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    ipv8, vt75 nano
    15.11.2016
    Valla benimki de 2 tamir gördü :)) direniyor

• Beğendim Beğendim x 1
  10. Etkaize

Etkaize
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    342
    Ratings:
    +608 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Rx300+Spica Pro/Penodat
    29.10.2018
    Konu muazzam ve @sepet üstad çok güzel bir noktaya değinmiş. Şimdi gelelim diğer yazılacaklara. Buralarda bir yerde sessizce takipteyim.

11. ercan_wrc

ercan_wrc
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    129
    Ratings:
    +366 / 17
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Polar+Merlin
    17.11.2016
    hocam bilgilendirmeniz için teşekkürler lakin bende profesiyonel test yapmadım tabiki. Karşılaştığım bir şeyi paylaştım hani bu kadar değersiz görmenize anlam veremedim. Sonuçta bir pil %75 dolu..bir cihazda 40watta zayıf pil uyarısı verip ateşleme esnasında watt düşürürken diğer cihazda aynı pil güç kaybettirmeden en kötü 100puf fazla veriyor (aslıdna 150puff ama hadi dediğiniz gibi ohm farkı olsun vs)

Diğer yazımda ise gördüğünüz gibi aynı pilleri hem wismec hem polar ile denedim. daha stabil ve daha uzun giden polar oldu...ha deseniz ki arada 25-50puff fark çıkmış..tabiki ozaman ohm,çekim süresi vb. değerlerin fark çıkması normal. Ama arada bariz fark var. Bu sonuca göre polar cihaz(omni 4.0 chip) pili daha verimli ve stabil kullanıyor diyebiliriz sanırım.
    İnce detaya girmek gerekirse zaten hangi pili sol yuvaya sağ yuvaya taktığımdan başlayıp,wismec ve poların ateşlemeye hangi slottaki pil yuvasından başladığına kadar gider.

• Samimi Samimi x 1
  12. msnetwork

msnetwork
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    16
    Ratings:
    +29 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Nebula+Siren/Griffin 25
    10.11.2017
    Vaporesso Swag kullanırken'de Nebula kullanırken de aynı atomizer ve wat değerleri ile aynı pili kullanıyorum. Nebula da pil yarı yarıya daha çabuk bitiyor.

Ayrıca geçe yatarken %50 civarına olan pil kapalı haldeki modda sabaha kadar %25'e düşüyor.

Bende de bu tarz sorunlar var bir anlam veremedim. Nebula çok güzel mod o yüzden değiştiresim de yok :)

13. sepet

sepet
    Expand Collapse
    Safety First ;-)

Alınan Beğeniler:
    2,192
    Ratings:
    +4,130 / 21
    Kullandiginiz Cihaz:
    "ZibiL !"
    Yanlış anlamışsınız değer vermemekle alakası yok, demek istediğim o değildi.Çok fazla değişken olduğundan "puff" kavramı sabit değil, o yüzden bir tür elma armut toplama işi gibi oluyor.Sabit koşullar sağlanması halinde o sayıların kıyaslanabilir bir karşılığı var, bununda yapılabileceği tek yer lab ortamı..
    Doğru ve detaylı bir inceleme yapıldığında çoğu aletin genelde ayarlanan değerleri ver(e)mediği, fazlası veya eksiğini verdiği görülüyor.Bu tip detayları incelemek isterseniz kırık bir vatandaşın kanalına bakabilirsiniz, böyle şeyler yapan başka deli yok zaten :)
    https://www.youtube.com/user/DJLsbTech/videos
    İsmi lazım olmayan bazı markaların "amanda biz deli manyak hızlı ateşliyoruz" dan başka bir argümanları yok, teste tabi tutulduklarında sapır sapır döküldükleri görülüyor.
    Hangi pili hangi yuvaya takıyor olmanızın ateşlemeye bir etkisi yok, lakin aynı pili hep aynı yere takmamanızın pil ömrü açısından faydası var ;)

Elle tutulur şöyle bir senaryoyu örnek olarak vereyim.Ben maddeler arasında yazmıştım, @ByMERZiFONLU da aynı konuya değinmiş.
    Bir tankımız ve iki mod'umuz var, biri yihi diğeri dna çipset kullanıyor.Dolu halde pilleri taktık (4.2v) ve içmeye başladık sırayla.Pil başına voltaj değeri 3.2 olduğunda yihi ateşlemeyi kesecek ve artık içemiyor olacaksınız.Dna hala devam ediyor olacak ve 2.65 kaldığında pes edecek.Aradaki voltaj farkı extra bilmem kaç tane puff çıkartacak size.Bu örnekte markanın biri öyle tercih etmiş, diğeri böyle tercih etmiş.
    Bu farkların sebebi cut-off kavramı.İki tipi var, hard (hsc) ve soft (csc).Csc değeri daima hsc den büyüktür; csc, pil zayıf uyarısın başlayacağı yerdir, hsc pilin bitti kabul edildiği yerdir (ve asla 2.5 altında olamaz, yoksa pil kimyasal olarak hasar görmeye başlar).
    İki paragrafı birleştirdiğinizde yihi'nin cut-off değerlerinin dna dan daha yüksek olduğunu ve eşit koşullarda yihi'nin daha az puff sağlayabildiğini görüyoruz.Biri diğerinden daha iyi midir veya böyle diyebilir miyiz/demeli miyiz ? Bakış açısına göre değişir..

#13 sepet, 7 Aralık 2018
    Son düzenleme: 7 Aralık 2018
    • Faydalı Faydalı x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.