Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik sigarayla beraber görülebilecek yan etkiler

'Elektronik Sigara ve Sağlık' forumunda morishej tarafından 17 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

Elektronik sigarayla beraber görülebilecek yan etkiler 4.7 5 18votes
4.7/5, 18 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (18)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. karabey15

karabey15
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ratings:
    +0 / 0
    Mtl 90/10 9 kullaniyorum keyfin gold undan. Cihaz ayni ayarda ayni liktitle bazen cigerlerim yanıyor nefes darligi oluyor bazen hic bi sorun olmuyor anlamadim gitti. Bide basladimdan beri gün içinde ara ara sersemlik bas donmesi hic geçmiyor.

Revenger x ve nar 2s var. 0.7 ohm coil. 18 w ta kullanıyorum.

2. mexon

mexon
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ratings:
    +15 / 0
    Nefes darlığından dolayı e sigaraya ara vermiştim tekrar başladım nefes darlığı devam etti. 3 mg nic 80 vg 20 pg likit kullanıyorum 0.90 ohm 10w sigara çekimi yapıyorum ama genede sorun oluyor bu gidişle ipleri koparacağız. Sonuca varmadan önce ithal likit deneyeceğim.

3. new light of tomorrow

new light of tomorrow
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +30 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso luxe s
    Lobiler kaybediyor. E sigarayı 10 yıl kullanıp ciğerleri taş gibi olan ve hatta katrandan temizlenen insanlar var. Ayrıca ölen insanlar da, *** maddesinden öldüler. Nbase yada aromadan değil. Habere bak bırakın, ateşiyle dönün der gibi.
    Saçmalık.. Ayrıca, en yaygın kullanan ülkelerin başında İngiltere gelir. Nihai sonuçları abd den önce oradan duyulması gerekirdi. Demek oluyor ki adamlar efendi efendi tüketiyorlar.

• Beğendim Beğendim x 2
  4. tozkop

tozkop
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ratings:
    +3 / 0
    2019 Mart ayında sigarayı bırakıyıp elektronik sigaraya geçtim Haziran ayına kadar DL içim yaptım. Hazirandan şimdiye kadar da MTL içim yapıyorum ama son bir haftadır bir sorun var. Neredeyse her pufta öğürme ve kusucak gibi oluyorum olmadığı zamanda olucakmış gibi hissediyorum. Genelde Castle Long, Boss Reserve, Calipitter Cow gibi likitler kullandım MTL içimde ve nikotin miktarım 6mg(Bunlar son demleğim likitler CarloNbase, aroma markaları Aromania). Nedenini merak ediyorum açıkcası. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

5. akoks24

akoks24
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +27 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok vape pen 22
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    28.07.2018
    mtl'de ben de pastane tarzı likt içemiyorum hatta meyvelileri bile içemiyorum,mide bulantısı yapıyorlar ben de çareyi tütünlülerde buldum,fe ry4 bir hafta hiç baymadan içebiliyorum

• Beğendim Beğendim x 1
  6. new light of tomorrow

new light of tomorrow
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +30 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso luxe s
    Beyefendiyi göremedim. Aklımda merak etmeyin buhardaşlarım. Hangi nolu servisi çektiğini öğrenmiştim. Muhtemelen bu gün yarın istirahati biter. Sonrasında konuşup detayları yazacağım.

7. ersansezer

ersansezer
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ratings:
    +1 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Eleaf, smok x prive
    15/09/2019
    değerli grup üyeleri
    yaklaşık olarak 10 gündür elektronik sigara kullanıyorum. ciddi manada karın bölgemde şişlik, gaz sıkışması var. saç içlerinde sivilceler çıktı. bu normal midir? zamana geçer mi? yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum
    saygılar

8. melihcaf

melihcaf
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ratings:
    +18 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    eleaf istic pico
    Bende son 1.2 aydır gırtlağımdan atamadığım bir balgam var aslında tam balgamda denmez böyle hep yutkunma isteğim oluyor e sigara dan mıdır bilemedim

9. s.z.sahin

s.z.sahin
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı
    ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    357
    Ratings:
    +1,097 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    Spica Pro
    Son bir kaç sayfada bahsedilen mesajlara hızlıca göz gezdirdim ve ilginç bir şekilde insanların tüm elektronik sigaraları birbirinin aynısı zannettiği kanaatine vardım. Şöyle ki ; elektronik sigaraya başladım sivilce çıktı, karnım ağrıdı, saçım döküldü mesajları dolu ama elektronik sigara olarak ne malzeme kullanıldığı ile ilgili hiç bir bilgi verilmemiş.

Elektronik sigaraların daha az zararlı olduğu konusu aşağıdaki şartlarının tümünün sağlandığı durumda geçerlidir.
    * Kaliteli likit, kaliteli tel, kaliteli pamuk ve kaliteli atomizer kullanılması durumunda,
    * Uygun güç ve sıcaklık ayarı yapılması durumunda
    * Doğru nikotin sertliği seçilmesi ve doğru miktarda likit tüketimi yapılması durumunda

Yukarıdaki parametrelerden herhangi birinde(hatta gördüğüm kadarı ile tercihlerin nerede ise tümünü yanlış yapan kullanıclar bile var) yapılacak bilinçsiz ve yanlış bir tercih, sağlık konusunda ciddi sıkıntılara yol açabilir. Eğer elektronik sigarayı, tütün sigarasının ucuz bir alternatifi olarak görüyorsanız ve en ucuz likiti en ucuz malzemeyi kullanmanın bir sakıncası olmadığını düşünüyorsanız, tütün sigarasına kıyasla sağlığınızı daha fazla riske attığınızın farkında değilsiniz demektir.

Likite nikotin acılığı vermek için fare zehiri kullanan, yirmi lira yevmiye ile çalıştırılan Suriyeli işçilerle gecede bin şişe taklit likit üreten merdiven altı üreticilerin varlığı bile konuşuldu forumda. Yasak olan ve normal şartlarda denetlenmeyen bir piyasa var ortada ve önünüze gelen herhangi bir likitin, sağlığa uygun olarak üretildiğini düşünmek her halûkarda saflıktır. Doğubanktan likit aldığını ya da fumetti gibi uyduruk nbase kullandığını söyleyen kişilere, doğru ve güvenilir likite temin etmeleri gerektiğini ya da normal sigaraya devam etmelerinin daha uygun olacağını defalarca söylemişliğim vardır ...

Bunun yanında, orjinal olarak tedarik edilmiş olsalar bile, Chemnovatic nic., Chemnovatic. PG ve Basf PG ürünleri bir çok insanda alerjik reaksiyona yol açabiliyor. Ne kadar saf üretilmiş olursa olsun, Propilen Glikol(PG) başlı başına alerjen bir madde ve bu alerjenden etkilenmemek için bioPG ya da MaxVG tüketen kullanıcılar mevcut.

Sonuç olarak :
    * Güvenilir tedarikçilerden, kaliteli ve sıkıntısız markaların ürünlerini tercih edin.
    * Sıkıntı yaşamanız durumunda, kullandığınız malzemeler hakkında detaylı bilgi verin ki, bilgisi olan insanlar yorum yapabilsin. Siz kendi sorununuzu doğru tarif etmezken/edemezken, karşınızdakilerin size çözüm üretmesini bekleyemezsiniz. En azından aşağıdakileri bir zahmet belirtin;
    -- Atomizer, coil(sarım, tel ...)
    -- İçim tipi, watt değeri, nikotin oranı, içim miktarı
    -- Likit bilgisi, VG/PG markası, VG/PG oranı

#1189 s.z.sahin, 26 Eylül 2019
    Son düzenleme: 26 Eylül 2019
    • Katılıyorum Katılıyorum x 6
    • Faydalı Faydalı x 3
    • Galip Galip x 1
  10. grafakir

grafakir
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    368
    Ratings:
    +899 / 26
    Kullandiginiz Cihaz:
    Nicolas MTL
    07-07-2017
    Çok güzel tespitler, kendi adıma teşekkür ederim.

Foruma sadece dert paylaşmak için uğramayın. Diğer dertlilerin yazılarını da okuyun. Takip edin.
    Bir nbase aldım, "boğazıma tepik atıyor, yumruk atıyor, harika" diyen adam 1 ay sonra "boğazımda şiddetli bir ağrı var arkadaşlar, neden olabilir?" diye konu açıyor. Veya "boğaz vurumu istiyorsan falan pg kullan" diyen arkadaş, 1 ay sonra "yutkunamıyorum nolur yardım?" diye konu açıyor.

2.5 yıldır forumdaki hemen hemen her şikayet konusunu okuyorum.
    Chemnovatic ve basf kullanıp ta şikayet etmeyen yok gibi.

Neredeyse nbase+cihaz+pamuk ve telden dolayı hiç şikayet yaşamamış, onlarca tecrübeli insanlar var. Onlar ne kullanıyor, ne içiyor takip etmek lazım.

E-cig kullanımı sigara içmeye benzemiyor. Onlarca bileşeni var. "hepsi aynı" gözüyle bakamayız. Çok daha titiz olmak zorundayız. Yoksa ne sivilce derdi biter, ne baş ağrısı, ne karın ağrısı, ne de mide sancısı.

• Beğendim Beğendim x 1
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  11. Dogu

Dogu
    Expand Collapse
    E-Sigara Profesör
    ESF Profesör ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    1,963
    Ratings:
    +4,494 / 36
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ne sen sor ne ben söyleym
    Elbet birgün
    Valla hocam elinize sağlık süper analiz etmişsiniz. Bende şöyle bi konulara göz gezdirdim ve sizin yazınızı görmeden aynı şeyleri yazmak istemiştim. Bir yandan da nasıl toparlarım acaba diyordum ki siz en güzel şekilde toparlamışsınız.

Birde ek olarak bir çok kişi PG nin dokunduğunu ve VG oranını max çıkardıklarını ancak sorunların devam ettiği yada arttığını söylüyor.

Kendimden örnek vereyim bende de ciddi balgam yapıyordu ve hep pg ye bağlamıştım aslında tam tersi sorun max vg miş. Pg oranını arttırdıktan sonra sorun yok denecek kadar azaldı. Eğer pg alerjiniz yok ise ve balgam şikayeti yada ciğerlerin aşırı dolduğunu hissediyorsanız deneyebilirsiniz.

Vg daha yoğun olduğu için sanırım ciğerleri pg ye oranla daha fazla yoruyor. ( bilimsel açıklamam yok sadece deneme yanılma yolu)

Ek olarak mtl kullanım yüksek ohm düşük w ve az buhar ile birçok sorunu çözebilirsiniz.

Tabi hocamın da dediği gibi vg pg nic yada kullanılan aroma ve likitlerin kalitesi de çok çok önemli.

• Beğendim Beğendim x 1
  12. new light of tomorrow

new light of tomorrow
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +30 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso luxe s
    Evet arkadaşlar e sigara yüzünden hastanede tedavi altına alındığını söylediğim arkadaşla bu gün görüştüm. Öncelikle gayet iyiydi. Durumu merak edip bir kaç soru sordum. Yaklaşık 2 aydır kullanıyormuş ve ciğerlerinde sulanma ortaya çıkmış. Çok yoğun kullanmamış fakat yoğun aromalı likitler kullanmış. Nasıl bir tedavi uygulandığını sordum. İstirahat vermiş sadece sanıyorum ki ilaç bile vermemiş. Ciğer kendi kendine atacakmış o sulanmayı. Sonrasında oyak Renault'da boyahanede çalışan bir kişinin bilgilerini verdi. O kişi de 2 ay kadar kullanmış ve bu kişide yoğun sulanma ortaya çıkmış e yoğun bakıma alınmış onun da durumu şu an gayet iyiymiş. Bunların ikisi arkadaş, aynı anda başlamışlar e sigaraya. Kimisi 10 yıl kullanıyor kimisi iki ay kullanıyor ciğerinde sulanma ortaya çıkıyor. Doğrudan e sigara ile ilişkilendirile bilinir mi bilmiyorum zira e sigaranın bu kişilere yaramadığı aşikar. Şu an ikisinde de hiç bir sorun yok. Elimizde olan net bir şey var ki, bu sulanma sorununu yaşayan kişinin yoğun derecede likit içerisinde aroma kullanması. Dünya üzerinde bir çok kullanan var vg pg alerjik bir reaksiyon da söz konusu olabilir mi olabilir. Yada aromanın içerisindeki farklı kimyasalların bir yan etkisi olabilir mi evet olabilir.

Neyse sonuç olarak vaziyet bu arkadaşlar.. Bu yaşananlar gerçek fakat kimin gerçeği nasıl bir ilişkisi var e sigara ile şu an için tanımlamak güç.

Sağlıklı günler dilerim.

• Beğendim Beğendim x 1
  13. jaguar07

jaguar07
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    46
    Ratings:
    +115 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico v merlin mini rta
    01.08.2019
    Çok fazla rulo kağıt kullandırması hem temizlik hem malum iş için :D
    sizi bilmem ama ateşlide 1 iken vape ile günde 2-3 oldu wc ziyaretlerim :D

• Faydalı Faydalı x 1
  14. Tyler Norton

Tyler Norton
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    116
    Ratings:
    +271 / 23
    Kullandiginiz Cihaz:
    Al85 - Troy v3 - Zeus RTA
    Yarın
    9 mg nikotinden yukarısı hıçkırık yapıyor.

• Komik Komik x 1
  15. theramma

theramma
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    418
    Ratings:
    +585 / 3
    01.01.2015
    Likit ve cihaz ne kullanmışlar hocam? Bilgi var mı? Nefes darlığı mı olmuş?

Ciğerde su olayı hurafe değilmiş yani. Çiğ buhar olabilir mi acaba sebebi?

16. new light of tomorrow

new light of tomorrow
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    12
    Ratings:
    +30 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso luxe s
    Mtl kullanmıyormuş üstad. Ciğer çekimi kullanmış bildiğimiz evyap içiyormuş. Öyle marka dahilinde bir likit kullanmamış. Ben oyak Renault'da çalışıyorum likitleri de şirket içerisinde çalışan bir forkliftçi arkadaştan almış. Ama kim olduğunu bilmiyorum o zaati alimin. Cihazı sormadım üstad.

Edit: nefes darlığı olayını bende sordum. Öyle bir şikayeti olmamış. Öksürük olarak ortaya çıkmış sadece anladığım kadarı ile. Bu şikayet ile gitmiş doktora. Sonrasında röntgen ve bazı testlere tabi tutmuşlar. Ciğer sulanması teşhisini koymuşlar. E sigarayı bırakmış ateşliyide bırakmış. İkisini de içmiyormuş şu an.

• Beğendim Beğendim x 1
  17. alulaborealis

alulaborealis
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ratings:
    +0 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok vape pen 22
    Arkadaşlar merhaba.. 1 haftalık e cig. kullanıcısıyım.
    vaporesso-zero 50vg-50pg salt likit kullanıyorum.
    Kullandığım ilk günden beri sivilce çıkıyor yüzümde. her gün çıkmaya devam etti. büyük ve ağrılı bir hale gelen sivilceler.
    daha once roaccutane kullanmıstım yaklasık 2 yıldır hic sivilcem yoktu.
    geçmiyorlarda.. sizce nasıl bir çözüm yolu izlemek gerek?
    ilk başta e cig. aklıma bile gelmedi yediğim içtiğim şeyleri sorguladım ama farklı bir şey yoktu. foruma bakınca aynı dertten muzdarıp olanları gördüm. yardımcı olursanız sevınırım.

18. skyler

skyler
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    38
    Ratings:
    +54 / 0
    başlangıçta oluyor, bende de olmuştu ilk aylarda ama artık olmuyor. e sig. bir senedir kullanıyorum.
    yeni başlayanlarda sivilce, ağızda yara, bogaz şişmesi, ciltte döküntü olabiliyor.

19. alulaborealis

alulaborealis
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ratings:
    +0 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    smok vape pen 22
    gerçekten napacagımı bilemedim ama görüntü itibariyle korktugum icin ara veriyorum. hem böylece e sig kaynaklı olup olmadıgını iyice tespit etmiş olurum..

20. TheFlash

TheFlash
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    16
    Ratings:
    +18 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    vtc mini
    +1

2-3 senedir bıyık bölgesi ve burun kenarlarımda(kenarlarda ayrıca kılcal damarlanmada söz konusu kırmızılık var bir hayli) sivilce çıkması sorunuyla karşıyayım fakat normal sivilce gibi değiller beyaz uçlu bir şekildeler. 2015 yılından beri esigara kullanıyorum ilk zamanlarda böyle bir problem yaşamadım diye hatırlıyorum çok emin olmamakla birlikte
    Bunun üzerine aile hekimime gidip bana antibakteriyel bir hap yazmasını istedim ve hapı kullandıktan sonra bu beyaz uçlu sivilce problemim çözülmüştü ta ki 1ay geçene kadar.
    Problemin devam etmesi üzerine bir dermatoloji uzmanına gidip muayene oldum o da kıl kökü enfeksiyonu (çıban) teşhisi koyup fucidin/fucicort krem verdi.Kremi kullandıktan sonra sorun tekrar ortadan kaybolup bir süre sonrasında tekrar nüksetti ve artık bıkmış durumdayım.
    Pod cihazda %50-50 24mg salt nic (sade nbase olarak) kullanmaktayım güncel olarak ve herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı.Sorunun pg kaynaklı olduğunu düşünmüyorum okuduklarıma dayanarak bu yüzden önce pg oranımı %70 seviyelerine yükseltip(düzelteceğini sanmıyorum) ardından geçmezse chemnovatic firmasını bırakmayı düşünüyorum ayrıca bu sağlık sıkıntısını benim gibi yaşayan birileri varsa fikirlerini, çözüp çözemediklerini öğrenmek isterim konu her ne kadar eski olsada.Çevremde hiçkimsede görmedim bu tarz bir problem ayrıca kan değerlerim gayet normal siz ne tavsiye edersiniz
    Saygılar

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.