Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
 1. Tum uyelerimizin dikkatine. Site adresi :http://www.esfvape.com/

Elektronik Sigara Terimler Sözlüğü (Güncel)

'Bir Bilene Sor' forumunda meczuup tarafından 30 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

Elektronik Sigara Terimler Sözlüğü (Güncel) 5 5 4votes
5/5, 4 oy

 1. Konu
 2. Yorumlar (4)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. meczuup

  meczuup
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  21 Temmuz 2015
  Mesaj:
  177
  Alınan Beğeniler:
  1,301
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +1,507 / 3
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  24.07.2015
  A


  Atomizer : Atomizer dediğimiz parça aslında parfüm şişelerinin başına takılan sprey parçasının ingilizcedeki karşılığıdır. Aynı zamanda astım inhaler'larının da ilacı kişinin soluması için kolaylaştıran parçasının adıdır. Bizim durumumuzda ise atomizer, genellikle yuvarlak kapalı bir metal içine yerleştirilmiş buharlaştırıcıya verilen addır. Örnek olarak Kangertech Subtank Mini, Troy 1x. Yanlış kullanım da olsa, bütün buharlaştırıcıları anlatırken kullanılır.

  Analog: Bu terim aslında bir elektronikçi terimidir. Bizim jargonda Analog ve Dijital Elektronik bulunur ve Dijital olan parçalar diyelim göreceli olarak Analog olanlardan daha gelişmiş kabul edilir. Elektronik sigara, Dijital digara olarak kabul edilirse, Analog ise normal yakılarak içilen tütün mamüllerini anlatmak için kullanılır.

  Advanced Personal Vaporizer (APV): APV'ler normal elektronik sigara pillerinin daha ileri ve kişiselleştirilmiş versiyonlarıdır. Genellikle VV - Ayarlanabilir Voltaj, VW - Ayarlanabilir Güç TC (Tempeture Control) özellikleri barındırır.

  All Day Vape: İngilizce bir terimdir. Bütün gün kullansanız bile boğazınızı veya ağzınızı rahatsız, tahriş etmeyen, bütün gün içilebilir olan likitleri anlatmak için kullanılır.  B  Battery(Mod):
  Batarya veya Pil, elektronik sigara kullanılırken buharlaştırıcı parçasına ihtiyaç duyduğu akımı sağlayan parçanın adıdır. Genellikle üç düğmeye sahiptir watt(volt) azaltma, çoğaltma ve ateşleme(power) tuşuna sahiptir.  C  Cartomizer (Carto):
  Aslına bakarsanız kullanılıp atılmak için tasarlanmış bir çeşit Atomizer ile bir kartuşun birleşimidir. Sık sık tekrar doldurulmaya ihtiyaç duyar çünkü tek başına 1-2 ml likit kapasitesine sahiptir ve kullanılması zordur. Kurubırakılırsa kolayca yanar ve kullanılamaz hale gelir. Genellikle bir tank içinde sürekli likit akışı sağlamak için üzerinde bir delik açılarak kullanılır. Böylece sık dolum gerekmez ve daha uzun süre kullanılabilir.

  Cartomizer Single Coil - SC: İçinde bir adet ısıtma elemanı barındıran Cartomizer'dır. 6 - 8 Watt çalışma gücüne ihtiyaç duyar. Çeşitli direnç değerlerine sahip modelleri vardır.

  Cartomizer Dual Coil - DC: İçinde birbirine paralel olarak bağlanmış iki adet ısıtma elemanı bulunduran Cartomizer'dır. Daha geniş bir alanı ısıtarak daha fazla buharlaşmaya neden olur. Tanksız kullanımı zordur çünkü daha çok likit tüketir. 12 - 16 Watt gibi yüksek çalışma güçlerine ihtiyaç duyarlar.

  Clearomizer: Genelde kalem tipi başlangıç setlerinde kullanılan ufak boyutlu atomizer parçasını tanımlamak için kullanılır. Clearomizerler hazır kullan-at tipi coiller kullanır. Adında da anlaşıldığı gibi şeffaf üretilirler ve bu sayede içlerindeki likit miktarı görülebilir. Clearomizer, "Clear atomizer" kelimelerinden türetilmiştir.

  Charger: Türkçesi şarj cihazıdır. Pili sarj etmeye yarayan cihazdır.

  Cut-Off: Bir çeşit kesim devresidir. Pilinize aşırı yüklendiğinizde mesela ard arda 7-8 defa çektiğinizde pilinizin daha da ısınarak zarar görmesinin önüne geçmesine engel olmak için tasarlanmış bir özelliktir. Aynı şey akım için de geçerlidir, bu tipleri kısa devre koruması olarak da bilinir.

  Coil: Bobin şekilnde sarılmış direnç teli ve içinden geçen taşıyıcı malzemeden(pamuk silica vb) oluşur. Pilden gelen akım ile ısınır ve taşıyıcı malzemede ki likiti buharlaştırır.  D
  Dry-burn / kuru yakma
  RBA-RTA-RDA benzeri cihazlarda (pamuk-silika kısacası emici malzeme geçirilmeden) sarılıp coil haline getirilmiş teli ısıtmak suretiyle üzerindeki (olası) kalıntıların yanması, sarımın her bir turunun eşit şekilde ısınıp ısınmadığını kontrol etmek amacıyla yapılan işlemdir.
  Kanthal-NiCr gibi tellerde yapılır.Sıcaklık kontrolü ile kullanılacak tellerde yapılmaz. (Ni-Ti-SS-NiFe)


  Disposable E-Cigarette:
  Kullan at tipi elektronik sigaradır. Genellikle bu tip sigaralı şarj etmenin bir yolu yoktur. Basitçe kullanırsınız ve bittiğinde atarsınız.

  Drip Tip:
  Atomizerin en üst parçası olan ağızlık kısmına verilen ad.

  Dewick: Atomizerden taşıyıcı malzemenin(Pamuk silica vb) sökülmesi işlemine verilen isim.

  Do It Yourself (DIY): Genel olarak bir işin işlemin, ürünün evde ve elinizdeki malzemelerle kişi tarafından yapılmasıdır. Bizim alanımızda genellikle likit yapımı "EVYAP" diye kullanılır.


  E


  Electronic Cigarette: Elektronik Sigara, geneleksel yanan tütünden elde edilen duman yerine, bir buharlaşma odasında buharlaştırılan likitin solunması yöntemiyle vücuda nikotin alınması yöntemidir. Kesinlikle bir sigarayı bırakma metodu değildir. Ancak sigarayı bırakana kadar sigaranın zararlı etkilerini minimuma indirmek için kullanılabilir. Nikotin yüksek dereceden bağımlılık yapıcı bir maddedir ve Nikotin Replasman tedavilerinin, sigarayı bırakma tedavileri arasındaki başarısı tartışmalıdır. Elektronik sigara kullanmak kişinin kendi tercihidir ve bazı kişiler tarafından sigara kullanmak yerine tercih edilir. Sigara kullanmayan ancak elektronik sigara kullanmak isteyen kişilere kesinlikle nikotin içeren likitler kullanmaları önerilmez. Nihayetinde nikotin zararlı bir maddedir, elektronik sigaranın zararı ise bu maddenin zararları ile sınırlıdır. Bazı kişilerde ise likitlerde bulunan PG maddesi alerjiye neden olmaktadır, bu tip kişilerin PG siz likit tercih etmeleri önerilir.

  Electronic Cigarette Starter Kit: Elektronik sigara başlangıç kitidir. Özellikle elektronik sigaraya yeni başlayanlara bu kitleri edinilmesi önerilir. Bu tür kitler genellikle bir pil, bir atomizer ve coil içerir. Kitler üreticilerine göre farklılık gösterebilir. Joyetech Ego One, Kangertech Subox Mini örnektir.

  E-Liquid, E-Juice: E-Likit, Sıvı, Dolum Sıvısı, Likit, elektronik sigarada coil tarafından buharlaştırılan sıvıdır. Çeşitli aromalarda olanları mevcuttur. Ve nikotin içerikleri farklılık gösterebilir. PG ve VG artı nikotinden oluşur. PG, boğaz vurumunu artırırken; VG ise buhar yoğunluğunu artırır.

  Ego Style: EGO, eGo tipi, olarak da bilinir. Eski sistem kalem tarzı pillerin konektörünün adıdır.

  ECF: Forumumuzun yabancı versiyonunun kısaltmasıdır. E-cigarette-forum.  F


  Fiber Freaks: Sadece esigara için üretilen pamuk, taşıyıcı malzeme olarak kullanılır

  Food and Drug Administration (FDA): Amerikan Gıda ve İlaç denetleme kurumunun kısaltılmış adıdır.

  Flooding: Likitin aşırı doldurulması neticesinde taşması veya akmasıdır.  G  Gurgling: Yanma odasına aşırı likit dolma durumunda çıkan hışırtılı sestir. Nefes cekme siddetini dusurdugunuzde cogu zaman kendiliginden gecer. Geçmezse akıtma yapabilir.  I  IMR: Lityum İon Manganez şarj edilebilir pilidir.

  ICR: Lityum İyon Kobalt şarj edilebilir pilidir.

  Inhale: İngilizce nefesi içinize çekmek anlamına gelir. Elektronik sigaralarda ise çekilen buhari, solumak icine cekmek anlamindadir.  J  Juice: Tam karşılığı meyve suyudur. Likit yerine kullanılan terimdir.  K

  Kuro Coiler: Coil (bobin) sarımını kolaylaştıran aparat.  L  Leaking:
  Sızma anlamına gelir. Taşmadan farklı olarak likitin kullanılan cihazın herhangi biryerinden sızmasını açıklamak için kullanılır. Genelde kullanıcı hatası çıkar.  M  Mesh:


  Türkçe'deki kullanımı ile elek teli. Elektronik sigara terminolojisinde ise RBA tip Genesis atomizer'larda kullanılan, likidi emebilen ve sirkülasyonunu sağlayan bir tür paslanmaz çelik (316L ya da SS (stainless steel) hasır örgü. 325, 400, 500, 625... (kullanım alanına ve kullanılacak likite göre seçilir; çoğunlukla 400 tip tercih edilir) diye tabir edilen delik sayısını ifade eden ölçüler kullanılır. Birim kare (inch) içerisindeki en X boy olarak tel sayısıdır. Örnek olarak 10x10 demek birim kare üzerinde enine on, boyuna on tel bulunan çelik elek demektir.
  Kullanılmadan önce çoğunlukla okside (oksidasyon) edilir ya da önceden oksidasyonu yapılmıştır.
  İp fitile alternatiftir.
  Daha iyi aroma ve ısıya dayanıklığı, uzun kullanım ömrü (ortalama 50ml) gibi nedenlerden dolayı tercih edilmektedir.
  Standart kullanım ölçüleri 4x3'tür.

  Mod: Batarya veya Pil, elektronik sigara kullanılırken buharlaştırıcı parçasına ihtiyaç duyduğu akımı sağlayan parçanın adıdır. Genellikle üç düğmeye sahiptir watt(volt) azaltma, çoğaltma ve ateşleme(power) tuşuna sahiptir.

  Milligrams (mg): Miligram, Kütle ölçüsü birimi gramın binde biridir. Likitlerdeki nikotin oranını belirtmek için kullanılır.

  Milliliters (mL): Mililitre, Hacim ölçüsü birimidir. Haznelerin hacmini belirtmekte kullanılır.

  mAh: Mili Amper x Saat, genellikle bataryalarda kullanılan bir terimdir. Sanılanın aksine, pilden çekebileceğiniz maksimum akımı belirtmez. Pilin deşarj süresini belirtir. Ör: 1000mAh bir pilden bir saat boyunca 1 Amper akım çekerseniz pilin kutupları arasındaki potansiyel fark pilin bittiği kabul edilen değere düşer. Pilden çekebileceğiniz maksimum akım kapasite değeri C ile ölçülür. Ör: 1000mAh, C=200mA bir IMR pilden güvenle çekebileceğiniz maksimum akım değeri 10C dir yani 2 Amperdir, Ancak bu değeri çektiğinizde pilinizin bitmesi yarım saat sürer. Kapasite değeri ve güvenli akım limitleri pil üreticileri tarafından belirtilir. Burada dikkat edilmesi gereken daha yüksek değerlere sahip olduğu için anlık akım değerlerinin üreticiler tarafından yanıltıcı amaçla sürekli olarak çekebileceğiniz akım miktarı gibi gösterilmesidir. Bir pilden anlık olarak 30C akım çekebiliyorken sürekli olarak 5-10C arası akım çekebilirsiniz. Pilden bu miktardan fazla akım çekmek pile zarar verebilir. Akım koruması olmayan lion pillerde durum patlamaya ve yaralanmaya kadar gidebilir.  N  Nicotine: Nikotin, Tütün bitkisin yapraklarında bulunan yüksek bağımlılık yapıcı alkaloiddir. Zirai böcek ilacı olarak kullanılır.  O  Ohm: Direnç ölçü birimidir. Yunanca Omega harfi ile gösterilir. Değeri Ohm kanunu ile bulunur.  P  Propylene Glycol (PG):
  Proilen Glikol, günlük hayatta kullanılan birçok ilaçlarda, sabunlarda, diş macunlarında, losyonlarda kullanılan kimyasal bir maddedir. Genel olarak kullanımı güvenli addedilir. Ancak bazı kimselerde alerjiye neden olduğu bilinmektedir, bu kişilerin pg siz likit tercih etmeleri önerilmektedir. Pg likitlerde aromanın taşınması ve buharın boğaz vurumunu gerçekleştirir.

  Passthrough (PT): Aynı anda hem şarj edilebilinen hem de kullanılabilinen bataryalara verilen isimdir.

  Pen Style: Yapı itibari ile kaleme benzeyen elektronik sigaralara verilen isimdir.

  Puff: Kelime anlamı nefes almak, çekmektir. Pull ile yakindir birbirlerine, fırt çekmektir.  R  Rebuildable Atomizer (RBA): Yenilenebilen, tamir edilebilen, kendi sarımınızı yapabilmeniz için tasarlanmış atomizerlerin tamamına "RBA" denir.

  Rebuildable Tank Atomizer (RTA): Yenilenebilen, tamir edilebilen tanklı atomizer. Yanma odasını çevreleyen ve basınç farkı prensibi ile taşıyıçı malzemeyi besleyen bir likit tankına sahiptirler. Kayfun, Russian, Taifun GT, Squape vb.

  Rebuildable Dripping Atomizer(RDA): Yenilenebilen , tamir edilebilen damlatmalı atomizer. Kısa 510 baglantılı tabanı vardır. İçinde bobin ve drip tip'ten damlatılan az miktarda likit için yeterli hacmi vardır. Genellikle en lezzetli aromayı verirler ve sıklıkla Sub-ohm sarımlar için kullanılırlar.
  Troy 1x rda, Gusto rda, Origen, Magma, Veritas, Tugboat, Plume Veil, 454, Vulcan, CLT popüler RDA'lardır. Derin likit hazneli ve yatay ve dikey bobinler sarabildiğiniz RDA'lar en çok istenenler listesinde üst sıralara yerleşmektedirler.

  Rebuildable Dripping Tank Atomizer (RDTA):
  Elle kontrol edilen bir likit tankı bulunan "RDA"  S
  Steeping:
  Evyap likitlerde demlenme sürecine verilan ad.  T  Taste Control:
  Yeni bir özellik olup, fitildeki likit miktarı ölçülmek suretiyle likit miktarına uygun güç regülasyonu yapılır. Bu yöntem ile buhar tadının hep aynı kalması açıklanır.

  Tempeture Control (TC):
  Atomizerin, buharlaştırıcı bobin sıcaklığını istenilen seviyenin üstüne çıkmasını engelleyen sistemdir.

  Throat Hit (TH): Boğaza vurum olarak bilinir. Elektronik sigara buharı solunurken boğazda oluşan solunma hissidir. Kişisel bir büyüklüktür. Birçok faktöre bağlıdır. Likitin aroması, içerdiği PG ve Nikotin miktarına bağlıdır.

  Tank: Likit haznesidir.
  V  Vape: Sigara içmenin elektronik versiyonuna verilen addır. Vapor yani buhar teriminden gelir, sigara içmek ise smoke yani dumandır. Arada harf benzerliği kurularak üretilmiş bir kelimedir.

  Vaping: Elektronik sigara kullanma eylemidir.

  Vaper: Elektronik sigara kullanan kişiye verilen addır.

  Vegetable Glycerin (VG): Elektronik sigara likitlerinde kullanılan bir kimyasaldır. Günlük hayatta adı sayılamayacak kadar çok üründe kullanılır. Bitkisel versiyon genellikle hindistan cevizi yağından elde edilir.

  Variable Voltage (VV): Değişken voltajlı cihazlara verilen isimdir. Bu tip cihazlar size kullanmak istediğiniz voltajı ayarlama imkanı sunar.

  Variable Wattage (VW): Değişken güç cihazlara verilen isimdir. Bu tip cihazlar size kullanmak istediğiniz gücü ayarlama imkanı sunar.


  @bidon arkadaşın çalışmasının güncellenmiş halidir. Emeği için çok teşekkür ederim.

  Önceki konu:
  http://www.esigara.us/konu/elektronik-sigara-terimler-sözlüğü.325/

  Ekleme değiştirme yapılması için, konunun altına yazabilirsiniz.

  Edit: Terim eklendi.
   
  #1 meczuup, 30 Aralık 2015
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Ocak 2017
  • Beğendim x 36
  • Samimi x 7
  • Katılıyorum x 3
  • Faydalı x 1
  • Galip x 1
 2. BcG

  BcG
  Expand Collapse
  E-Sigara Profesör

  Katılım:
  10 Eylül 2013
  Mesaj:
  673
  Alınan Beğeniler:
  2,231
  Şehir:
  -
  Ratings:
  +2,995 / 14
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  14.09.2013
  Ellerine sağlık @meczuup , bir güncelleme gerekliydi.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 3. kamurann ulusoy

  kamurann ulusoy
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  20 Aralık 2014
  Mesaj:
  343
  Alınan Beğeniler:
  794
  Şehir:
  Türkiye
  Ratings:
  +1,036 / 4
  Kullandiginiz Cihaz:
  Evic vtc, ısolo
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  17.05.2014
  Elinize sağlık hocam güzel ve gerekli bir yazı olmuş.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 4. starmaster

  starmaster
  Expand Collapse
  DEATHPOOL
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  22 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,531
  Alınan Beğeniler:
  5,777
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +9,473 / 84
  Kullandiginiz Cihaz:
  vaptio n1 pro,zeus
  Süper. Ileride dahada genişler mini sözlük olur.
  Sleeping : evyap likitlerde demlenme sureci :)
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 5. meczuup

  meczuup
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  21 Temmuz 2015
  Mesaj:
  177
  Alınan Beğeniler:
  1,301
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +1,507 / 3
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  24.07.2015
  Hemen ekliyorum :)
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Faydalı Faydalı x 1
 6. efy

  efy
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  15 Ocak 2016
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  26
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +34 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  Evic VTwo
  Dry burn nedir? hangi tip cihazlarda yapılabilir?
   
 7. wacd

  wacd
  Expand Collapse
  Atlantis
  Platin Üye ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  18 Şubat 2013
  Mesaj:
  1,793
  Alınan Beğeniler:
  3,182
  Şehir:
  -
  Ratings:
  +4,896 / 27
  Kullandiginiz Cihaz:
  Evic VTC+Troy 1x
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  18.01.2013
  Dry-burn / kuru yakma
  RBA-RTA-RDA benzeri cihazlarda (pamuk-silika kısacası emici malzeme geçirilmeden) sarılıp coil haline getirilmiş teli ısıtmak suretiyle üzerindeki (olası) kalıntıların yanması, sarımın her bir turunun eşit şekilde ısınıp ısınmadığını kontrol etmek amacıyla yapılan işlemdir.
  Kanthal-NiCr gibi tellerde yapılır.Sıcaklık kontrolü ile kullanılacak tellerde yapılmaz. (Ni-Ti-SS-NiFe)
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 8. Y O R G U N

  Y O R G U N
  Expand Collapse
  hayal bilgisi öğretmeni

  Katılım:
  23 Ağustos 2015
  Mesaj:
  178
  Alınan Beğeniler:
  1,785
  Şehir:
  Selanik
  Ratings:
  +2,245 / 26
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  02.03.2013
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  • Samimi Samimi x 1
 9. efy

  efy
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  15 Ocak 2016
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  26
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +34 / 1
  Kullandiginiz Cihaz:
  Evic VTwo
  Yardimlar icin cok tesekkur ederim ama Ben sözlüğe eklenmesi icin yazmıştım. :)

  Bilmeyip merak edenler olabiliyor.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 10. Atmaca

  Atmaca
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  7 Ekim 2015
  Mesaj:
  142
  Alınan Beğeniler:
  746
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +994 / 16
  Kullandiginiz Cihaz:
  VTC Mini + Troy1x
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  29.08.2015
  Steeping olması gerekiyor galiba.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 11. meczuup

  meczuup
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  21 Temmuz 2015
  Mesaj:
  177
  Alınan Beğeniler:
  1,301
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +1,507 / 3
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  24.07.2015
  Düzeltildi abi teşekkür ederim.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 12. Y O R G U N

  Y O R G U N
  Expand Collapse
  hayal bilgisi öğretmeni

  Katılım:
  23 Ağustos 2015
  Mesaj:
  178
  Alınan Beğeniler:
  1,785
  Şehir:
  Selanik
  Ratings:
  +2,245 / 26
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  02.03.2013
  authantic, autentich, autentich, autentic filan zorlamasak, kasmasak, "otantik" yazsak nasıl olur buhardaşlar?

  bizim dildeki karşılığı aslında orijinal bu kelimenin. yani, marka üreticisinin ürünü. öyle olmayana da "çakma" diyoruz.

  şu dil işlerine bir el atmak lâzım aslında. kırk yıllık bobine coil derken kendimi her defasında "ne asortik adam oldun lan sen" diye ayıplıyorum doğrusu...
   
  • Beğendim Beğendim x 5
 13. kayaof

  kayaof
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  22 Ekim 2015
  Mesaj:
  23
  Alınan Beğeniler:
  32
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +53 / 0
  Şu "likite" de; "sıvı" demek lâzım.

  C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 14. mtozturk

  mtozturk
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  25 Aralık 2015
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  173
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +246 / 13
  Kullandiginiz Cihaz:
  invader 3, limitless plus
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.10.2015
  Bobin türkçe diyorsun yani

  METE
   
 15. kayaof

  kayaof
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  22 Ekim 2015
  Mesaj:
  23
  Alınan Beğeniler:
  32
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +53 / 0
  Likit türkçe değil diyorum.

  C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 16. mtozturk

  mtozturk
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  25 Aralık 2015
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  173
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +246 / 13
  Kullandiginiz Cihaz:
  invader 3, limitless plus
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.10.2015
  Size yanit vereyim derken, bir sonraki arkadasin mesajini alintilamisim. Mesajinizin niyetine yuzde yuz katilirim. Ama bobin-coil kapismasinda taraf olmam. Onu fransizlarla ingilizlet dusunsun

  METE
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 17. mtozturk

  mtozturk
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  25 Aralık 2015
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  173
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +246 / 13
  Kullandiginiz Cihaz:
  invader 3, limitless plus
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.10.2015
  Dogru diyorsun hocam, ozur dilerim, teknik hata...

  METE
   
 18. kayaof

  kayaof
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  22 Ekim 2015
  Mesaj:
  23
  Alınan Beğeniler:
  32
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +53 / 0
  Estağfurullah. Anladım zaten...

  C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 19. Y O R G U N

  Y O R G U N
  Expand Collapse
  hayal bilgisi öğretmeni

  Katılım:
  23 Ağustos 2015
  Mesaj:
  178
  Alınan Beğeniler:
  1,785
  Şehir:
  Selanik
  Ratings:
  +2,245 / 26
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  02.03.2013
  bobin türkçe demedim. niyetim, artık oturmuş, kullanılagelen, rahatsızlık vermeyen sözcüklere de birer karşılık bulmak değil. bu zaten ancak uzmanlaşmış dil kurumlarının işi olabilir.

  gündelik kullanımımızda fevkalade yer edinmiş sözcükler için yeniden bir arayışa girmenin çok anlamlı olduğu kanısında değilim.

  e-sigara konusunda ortak bir dil havuzu oluşturabileceğimiz kanaatindeyim.

  Not: [ hiçbir özel hukuk olmadığı hallerde "sen" diye hitap edilmesinin had (sınır) aşımı olduğunu düşünürüm ]

  edit: mention unutulmuş: @mtozturk
   
  #19 Y O R G U N, 19 Mart 2016
  Son düzenleme: 19 Mart 2016
 20. samilsamil

  samilsamil
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  19 Mart 2016
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  15
  Şehir:
  Kocaeli
  Ratings:
  +25 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Joyetech evic vtc mini
  Ellerinize sağlık şahane olmuş. Geçen günler bir konuşmada şahit olduğum chain vaping yapmazsan atomizerin ve pilin baya gider diye bir konuşma okumuştum. Arka arkaya seri içim yerine chain vaping yazmakta ayrı bir olay tabi ☺
   
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.