Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik Sigara ile Sigarayı (Ateşliyi) Bırakanlar

'Bir Bilene Sor' forumunda Cag_a_taY tarafından 10 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

Elektronik Sigara ile Sigarayı (Ateşliyi) Bırakanlar 5 5 1votes
5/5, 1 oy

Etiketler:
  1. Konu
  2. Yorumlar (1)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. Cag_a_taY

Cag_a_taY
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    211
    Ratings:
    +344 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Teslacigs 40W+Troy M
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    15.10.2018
    Kimimiz meraktan, kimimiz ise her ateşli sigara içenin kafasından çıkmayan "şu illeti bi bırakabilsem" sorunsalından ötürü elektronik sigaraya başladık/başlamak istiyoruz.

Ne var ki, kafada sigara bırakma fikrini tam oturtmadan elektronik sigarayı kullanmayı istiyoruz çoğu zaman. Bu da başarısızlıkla sonuçlanıyor. Dur şu likidi deneyeyim, dur şu atomizer daha iyiymiş derken, ev elektronik sigara ekipmanları ile dolup taşıyor.

"Sigaraya vereceğim parayı elektronik sigaraya veririm daha iyi" derken, hem ateşliye hem elektroniğe para harcar oluyoruz ve giderimiz iki kat artıyor.

Elektronik sigara sayesinde ateşliyi tamamen bırakanları bu konuya davet ediyorum.

Nasıl bıraktınız, nasıl bir yol izlediniz?

Ben elektronik sigara dedim olmadı, IQOS dedim olmadı.. Şimdi 3 farklı şey ile dolanan bir müptala oldum.. Hem ateşli hem elektronik hem de iqos ile hayatıma devam ediyorum ve hem bütçeme hem de sağlığıma zarar veriyorum.

Kısacası, bağımlısı olduğum şeyden kurtulmak için bulaştığım diğer herşeyin de bağımlısı oldum :ROFLMAO.:

Tecrübelerinizi paylaşabilirseniz hem ben, hem de benim gibi nice tiryakiyi kurtarabilirsiniz :ThumbsUp.::armflex:

Not: Bayadır elektronik sigara ile haşır neşirim.

Hali hazırda Aegis Solo, tesla wye85, atto modlarım, atomizer olarak da DL için Zeus, MTL için de Siren v2, Troy M ve Expro v2.1'lerim mevcut ve 9mg MTL, 6mg DL içiyorum. DL haftasonları sadece toplam 2 saat falan tüketiyorumdur, geriye kalan zamanlar hep MTL devam ediyorum.

• Beğendim Beğendim x 2
    • Samimi Samimi x 1
  2. Kacikbiri

Kacikbiri
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    9
    Ratings:
    +46 / 3
    Kullandiginiz Cihaz:
    Tulpar
    Elektronik sigaranın üstüne düştükçe amacından sapıyor bence

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Galip Galip x 1
  3. Unco

Unco
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    10
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ijoy avenger 270+zeus x
    elektronik sigara krizleri engeller bunu bilmeliyiz yani sigarayı tak diye bıraktıran bir şey değil yardımcı bir alet ve hiç birşey sigaranın yerini tutamaz ve onun zararını veremez

4. Mutattırosso

Mutattırosso
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    554
    Ratings:
    +923 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico
    17.01.2019
    İlk şart kesinlikle sigarayı bırakma isteği olacak.

• Katılıyorum Katılıyorum x 7
    • Beğendim Beğendim x 1
  5. Unco

Unco
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    10
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ijoy avenger 270+zeus x
    amacından sapmıyor sadece aldığınız keyfi ve bilginizi arttırıyorsunuz birden fazla atomizer birden fazla mod çeşitli likitler hepsi elektronik sigaradan alacağınız keyfi arttırıyor şunuda unutmayalım e sigaraya geçip sigarayı bıraktığınızdan emin olduğunuz anda istediğiniz kadar üzerine düşebilirsiniz iyi forumlar

6. Cag_a_taY

Cag_a_taY
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    211
    Ratings:
    +344 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Teslacigs 40W+Troy M
    15.10.2018
    Elektronik sigaranın hep bir heyecanı var.. Yeni modlar yeni likitler, farklı sarım teknikleri, farklı atomizerler.

Ben elektronik sigaranın hobiye dönüşmesine karşı değilim. Ateşli sigaradan çok daha çekici olduğu kesin.. Birden ateşliyi bırakmak ve eve hiç almamak, sigara çektiğinde canımız, elektroniğe dayanmak en iyi yol gibi gözüküyor.

Mesela sanırım bendeki sıkıntı şu.

İş yerinde masamda içiyorum elektroniği. Ateşli olsa dışarı çıkmam lazım kapının önüne. Bunu da günde en fazla 5-6 kez yapabilirim. Elektroniği masada içmek, sigara içmemiş gibi hissettiriyor olabilir bana. Yani, canım sigara çektiğinde dışarı kapının önüne çıkmalı, orada elektronik sigara içmeliyim sanırım.

Bilemedim... :unsure.:

• Beğendim Beğendim x 1
  7. Ekremseyfi

Ekremseyfi
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    129
    Ratings:
    +348 / 21
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico expromizer v3
    08.20.2018
    Bence yanlis ben gunde 2 paket uzun lm iciyordum 1 yil oldu hic sigara icmedim gecen likitim bitti bi paket uzun lm vardi actim icemedim 1 copu bitiremedim ben cok ugrastim neler denemedim en cok allen karrin bi kitabi yaklastirdi birakmaya ama nikotin krizinden o da sag cikamadi ta ki elektronik alana kadar severek tukettigim icin hic ama hic zorlanmadim birakirken nikotini su an 3 mg dusurdum mtlde bunuda sevdigim icin nikotinsiz dl de tuketicem yil sonuna dogru tamamen nikotinsiz tuketicem insallah

Allen kar in kitabini okuyun ( ismi tam bu sekilde mi yaziliyor hatirlamiyorum ) ama cok faydasi oluyor o kitabin

• Beğendim Beğendim x 3
  8. Unco

Unco
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    10
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ijoy avenger 270+zeus x
    bende balkonda içerdim o balkona 45 50 dkda bir gitmek sonra bir 45 dk beklemek alışkanlık olmuştu bende elektronik sigarayı evin içinde içmeyi alışkanlık ettim size önerim sigara içtiğiniz size ateşliyi aratcak hatırlatcak yerlere gitmemenizdir

• Beğendim Beğendim x 1
  9. Unco

Unco
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    10
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ijoy avenger 270+zeus x
    ben ilk başta e sigaraya geçince yaşanan histen bahsettim hocam uzun süre e sigara kullanıcısıysanız sigara artık iğrenç geliyor geçenlerde alet evde almıştı marlboro içiyim dedim içemedim garip geldi zaten önemli olan istikrarlı olmak devamı kendi geliyor zaten

• Beğendim Beğendim x 1
  10. Cag_a_taY

Cag_a_taY
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    211
    Ratings:
    +344 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Teslacigs 40W+Troy M
    15.10.2018
    Alan Carr'ın kitabı güzeldir. Champix isimli ilaçla ve o kitabı okuyarak iki yıl bırakmıştım ama döndük işte illete.

Benim aklıma sigara getiren yer pek yok.. Kendimi sigarayı bırakmış olarak hissedemediğim için, her zaman aklımda zaten :LOL.:

• Beğendim Beğendim x 1
  11. Unco

Unco
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    10
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ijoy avenger 270+zeus x
    hocam inşallah o psikolojiden çıkarsınız aynısını bende yaşadım insan vicdan azabı duyuyor :)

12. Ekremseyfi

Ekremseyfi
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    129
    Ratings:
    +348 / 21
    Kullandiginiz Cihaz:
    Pico expromizer v3
    08.20.2018
    Ilk basta da hic aramadim sigarayi ben sabah kalkip yuzumi yikmadan atesli icerdim aldigim gunden sonra hic icmedim yani demek istedigim olay sigaranin yerine esigarayi koyup devam edecekler olay bu kadar basit bence

• Beğendim Beğendim x 3
    • Katılıyorum Katılıyorum x 3
  13. Unco

Unco
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    10
    Ratings:
    +13 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Ijoy avenger 270+zeus x
    ayn öyle iradede var biraz :)

14. Anton

Anton
    Expand Collapse
    Mareşal
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Ratings:
    +6,031 / 34
    Ben 16-17 yıl boyunca sigara içmiş ve bu sürenin neresinden baksanız son 10 yıllık bölümünü "ağır tiryaki" olarak geçirmiş biriydim. Afedersiniz, herhangi bir sidik yarışına girmemek babında tüketim rakamlarımı vermeyeceğim ancak çok içiyordum. Sabah kalkar kalkmaz o sigara yakılacaktı bir defa. Kahvaltıya kadar bir paketin yarısına geldiğimi çok bilirim. Yani nasıl diyeyim, aklınıza gelebilecek her anda sigara yakıyordum. Otobüsten indim yak, dolmuşa bineceğim yak, mola çıktım en az 2-3 tane içmeden işe dönme, yemek bekliyorum yak, yemeği bitirdim yak...

Nitekim zaten son yıllarımda konvansiyonel ateşliyi bırakıp tütün sarmaya geçmiştim. 50 gramlık yabancı menşeili tütün paketlerini hatırlayanlar olacaktır. Bana iki gün bile yetmediği olabiliyordu.

Sağlık kesinlikle önemsemediğim bir detaydı. Sonuçta bu bir tür zevkti ve gülü seven dikenine katlanacaktı. Ancak beni son derece rahatsız eden iki husus vardı. Bunların ilki döktüğüm, harcadığım para iken ikincisi artık ne yaparsam yapayım, en kaliteli ağız ve diş bakım ürünlerini düzenli olarak kullansam da ağzımdan bir türlü geçmek bilmeyen kömür tadıydı.

E-sigara ile ilk olarak sizlerden iyi olmasın yakın bir dostum vasıtasıyla 2013 senesinde tanışmıştım ancak o dönem e-sigaralarla kaliteli bir içim elde edebilmek için hayli ve sık sık uğraşmak gerektiğinden ilgimi çekmemişti.

2017 senesinde bir başka arkadaşım e-sigaradan bahsettiğinde ilk verdiğim tepki "ya çok zor onunla uğraşması falan sinirlenir kırarım ben" olmuştu. Kendisi bana bu konuyu açmadan önce biraz araştırmış ve e-sigaraların aldığı güncel hali öğrenmişti. Artık her şey hayli hayli kolaydı ve fazla uğraşmadan kaliteli ve sürekli bir içim sağlamak mümkündü. Bana bu durumdan bahsedip bulduğu kaynakları iletti ve sayesinde bende kendi araştırmama başladım.

Hayli hoşuma giden durum sonrası yaklaşık 2-3 hafta kadar sürecek "acaba gerçekten yapabilir miyim?" sorusunu sordum kendime ve cevabını aradım.

En nihayetinde hayat felsefesi olarak belirlediğim kişisel şeyler sigaraya üstün geldi ve "elbette yapabilirim" yapabilirim diyerek ilk e-sigara alışverişim için bütçemi oluşturmaya başladım.

Dönem itibariyle elim bir tık daha boldu ve çok zaman geçmeden ilk e-sigaramı (Vaporesso Target Pro kit) aldım. Beraberinde 9 ya da 12 mg'lık bir Natura likit vardı. Öncesinde karar verdiğim üzere tütünlü likitlerden tamamen uzak duracaktım çünkü bu bana ateşli sigarayı hatırlatabilirdi. Evimde hala yüklü miktarda tütün ve ıvır zıvır stoğu bulunduğundan bu tehlikeliydi. O yüzden o Natura likiti, tüketmesini pek sevdiğim şey olan kahve aromalı olarak aldım.

Ve "ya Allah" diyerek başladım... Elim ayağım oynasa, kaşım gözüm dönse bile ateşli sigara içmeyecektim. Canımın her çektiği an e-sigaraya abanacaktım. Zayıf iradeli olmanın anlamı yoktu. E-sigara hem daha ucuzdu hem de ağzımda kömür tadı yerine misler gibi aroma tadı bırakıyordu.

İlk bir kaç gün, özellikle elim çok aradı ateşliyi. Nikotin anlamında bir sıkıntım olmadığı barizdi ancak e-sigara henüz elimin bir parçası olmayı başaramamıştı. Sonrasındaki günlerde e-sigara elimin bir parçası oldu ve bu arzuyu da kaybettim. Sigara içilen ortamlara girdiğimde ufak ufak içimin kalkmaya başladığını hissediyor, yıllarca çevremden gelen "kültablası gibi kokuyorsun" eleştirilerini yavaş yavaş anlayabiliyordum.

Vazgeçmedim hiç. 3. haftanın sonunda sigara benim için pek de anlam ifade etmeyen bir şey halini almıştı artık. Elimdeki tütün, sarma kağıdı, filtre gibi stokları tanıdıklarıma uygun fiyatlardan verdim. Manevi değeri olan bir kaç şey dışında elimde ateşliye dair hiç bir şey kalmadı. Kül tablamı zaten e-sigara kullanmaya başladığım anda yıkayıp kaldırmıştım bana ateşliyi hatırlatmasın diye. O da gelen giden misafirin oldu.

Sonuç itibariyle yaklaşık 2,5 yıldır e-sigara ile olan birlikteliğim sürüyor. Ağzıma hala daha bir tane sigara koymuş değilim. Bir nefes çekmiş değilim. Şu an geriye dönüp baktığımda "sigarayı elime alsam nasıl tutulacağını bile hatırlayamam" gibi geliyor. Eş dost bazen elime yanan sigarasını tutuşturuyor iki dakika bir şey yapmak için. Ben ona bakıyorum, o bana. Yabancıyız artık yani.

İşin özü, ne istediğinizi bilmekten ve bunun için gerekeni yapmaktan geçiyor. "Ben yapabildiysem herkes yapabilir" cümlesini de rahatlıkla kurabilirim.

"Umarım sizler de bırakırsınız" gibi aciz bir cümle kurmayacağım. Diyeceğim şu ki: İsteyin ve bırakın!

:ThumbsUp.:

• Galip Galip x 14
    • Samimi Samimi x 7
    • Beğendim Beğendim x 6
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  15. de4e

de4e
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ratings:
    +6 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Smok Nord
    İRADE

• Katılıyorum Katılıyorum x 1
    • Katılmıyorum Katılmıyorum x 1
  16. Cag_a_taY

Cag_a_taY
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    211
    Ratings:
    +344 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Teslacigs 40W+Troy M
    15.10.2018
    Evet kesinlikle irade gerekiyor...iradesi çok zayıf adamın o iradeyi nasıl yakalayabileceği muamma.. Tüm kartları masaya yatırıp;

"gerçekten bu sigarayı bırakmak istiyor muyum?
    "ateşli sigaranın bana kaybettirdiği veya kaybettirebileceği şeyler neler?"

Gibi iki önemli sorunun cevabını, tüm içenliğimizle cevapladığımızda ve bu cevapları hatırladığımızda belki de daha kolay oluyordur o iradeyi sağlamak

17. Kvanç

Kvanç
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    163
    Ratings:
    +255 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Evic Primo mini & Troya S
    27.05.2016
    Sigara ile 18 yıllık ilişkimizin sonunda elektronikle tanışınca 3 yıldan uzun süredir artık hiç içmiyorum. İstesem de içemiyorum zaten kokusundan rahatsız oluyorum özellikle camel white içenden minimum 2 metre ötede dururum :)

İlk başlarda 1 sigara içer üstünü elektronikle tamamlardım. Yavaş yavaş akşamları sigara içmemeye, sonra öğleden sonra içmemeye, kahvaltıdan sonra içmemeye, tek tük yakmaya derken tamamen bıraktım. Bahsettiğim süreç 2-3 hafta gibi kısa sürdü ama ateşliyi bırakmak zorlu bir süreç gerçekten.

18. ViemorteM

ViemorteM
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    418
    Ratings:
    +552 / 8
    Kullandiginiz Cihaz:
    Zero pod
    Yaklaşık 7 senedir sigara içiyorum.2016 da vtc mini ve gt2 hotcig clone ile başladım olaya.Hersey güzeldi kimi zaman sinir olup firlatasim geliyordu sabır diyip devam ediyordum.Kendime yetecek kadar öğrendikten sonra hep bir arayis içinde oldum tatmin oldum sanıp devam edeceğim derken pat şu ato çıkmış bu mod çıkmış şu aroma gelmiş. Çok ciddi paralar gidiyordu sürekli yenilik aradığım için. Ahşap modlardan tut picoya kadar denemediğim ürün kalmadi.Atomizer de öyle taifun gt2 ile başlayıp gus ürünlerine kadar denedim.Sariyosun uğraş veriyorsun her şey güzel pat bir sızıntı pamuk tadı yolda giderken likit dolduramama vs vs hepimiz bu sıkıntıları yaşadık sanırım.Son 4 5 ay lanet olsun diyip sattım her şeyi mavi lark a döndüm.Her şey güzeldi ama öksürük nefes darlığı balgam falan rahatsız ediyordu beni.Gene de uğraşmamak için ateşli içiyordum.Ta ki 15 lira oluncaya kadar.15 liraya çıktı sinirlendim ertesi gün sabah çıktım yazliktan otobüsle İstanbul'a geldim.Bir yerde dolaşırken bir süredir gördüğüm podlari farkettim açıkçası bayadir merak ediyordum kullananlar memnundu çoğu.Girdim içeriye muhabbet sohbet dedim ki satıcıya bir kere alayım uğraşmak istemiyorum artık ne önerirsin.Vaporesso zero yu gösterdi aldım elime kurcaladim len dedim bu mu doyurucak beni kocaman cihazlar bile tatmin etmiyor.Abi 50 mg salt ruthless i doldurdu gülerek dene bı dedi.Bende içimden dalga geçiyorum disimin kavuğuna yetmez bu diye 3 fırt aldım yavaş dedi Allah Allah dedim içimden hiç mi elektronik içmedi bu adam.Megerse farklı olaymis.Boyle doyurucu olduğunu bilmiyordum 3 firt çekince beynime sigarayı bitirmiş gibi zink diye vurdu nikotin.Vay be dedim boşuna bu kadar uğraşmışim olay buymuş meğer.Aldim zeroyu ve ruthless i döndüm yazlığa.Diyordum her şey güzel batarya yetmeyecek falan len içiyorum içiyorum bitmiyor.Mavi oldu LED bir süre sonra heh dedim sonunda.Geceye doğru kırmızıya döndü.Taktim şarja dedim şimdi iki saat bekle yapicak bişey yok.15 dk sonra bı kontrol edeyim diye baktım yeşil olmuş fullenmis.Ondan beri sevdim bu pod olayını.Bilmiyorum bu kadar zahmeti bosuna mi çektik diye düşünmeden duramıyorum koca koca cihazlar çanta taşımalar vs vs.Olayi o kadar basite indirgemisler ki şarj et doldur iç.Yenisini tak iç.Umarim salt hakkında bilgiler çoğalınca zararı fazla olmadığı çıkar. Çünkü ben artık emzik gibi 9 12 mg larla dolaşmaktan sıkıldım.Eminim bir çoğumuz öyleyiz.Evet bunları irade ile bırakmak mümkün ecig sadece kendimizi kandırmak gibi bir bakımdan.Ama şahsen ben hiçbir zaman bırakmak istemedim istemiyorum da.Keyif veriyor bana çünkü dumanı/buharı çıkan her şey.Umarim dediğim gibi salt hakkında yeni bilgiler çıkınca fazla zararı yok diyebiliriz geleneksel sistemler gibi.
    Saygılar...

• Beğendim Beğendim x 1
    • Samimi Samimi x 1
  19. thugsten"

thugsten"
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    5
    Ratings:
    +11 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    pico dual
    Hocam ben nargileyi azalttım. Ayda bir buçuk kilo tütün (190 tl) ve 4 kilo küp kömür (60 TL ) içiyordum uzun zaman sonra elektronik sigaraya nargileyi azaltarak bırakma girişiminde bulundum ve başarılı oldum şimdi hesabıma göre ayda en fazla yarım kilo tütün ve 2kg kömür kullanıyorum. Elektronik sigaramda 3mg nikotin kullanıyorum ve nikotin ihtiyacımı karşılıyor. Kendini sartlamakta bitiyor iş. Yani bunu içersem bu kadar fiyat bunu içersem bu kadar fiyat diyerek azalttım keyfe arada içtiğim birşey oldu size tavsiyem de bu şekilde tümden bırakmak zor zamanla diğeri daha cazip geliyor verdiği aroma ve buhardan dolayı

20. Raizo

Raizo
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    382
    Ratings:
    +1,013 / 17
    Nikotin yükseltin biraz. 9 kesmiyor belliki.

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.