Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Çeviri Talebi - First evidence linking e-cigs to COPD and laryngeal cancer

'Çeviri Talepleri' forumunda BiR tarafından 7 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. VaporZone

  VaporZone
  Expand Collapse
  Sek Nbase İçer
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  9 Haziran 2014
  Mesaj:
  1,450
  Alınan Beğeniler:
  2,003
  Şehir:
  34
  Ratings:
  +2,483 / 15
  Kullandiginiz Cihaz:
  Primo SE+Nautilus 2
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  19.05.2014
  First evidence linking e-cigs to COPD and laryngeal cancer

  Thursday, 31 May 2018 09:49  By Dr Farsalinos

  The biological and clinical evidence that e-cigarettes are really bad for health are rapidly growing. Now, the first evidence linking e-cigarettes with chronic obstructive lung disease (COPD) and laryngeal cancer is raising serious concerns about users of these products and has the public health community sending warning messages to everyone that not only there is no proof that e-cigarettes are less harmful than smoking but that they may very well be even more risky.

  Here is a case report proving the link between e-cigarettes and COPD as well as laryngeal cancer. It is the medical history of a 64 year-old retired mechanic in commercial ships. He was a smoker since the age of 16, smoking 3-4 packs (60-80 cigarettes) per day. In 2001, at the age of 47, he was diagnosed with COPD. Despite that, he continued to smoke at the same rate. In 2011, at the age of 57, he was diagnosed with laryngeal cancer. He underwent surgery followed by radiotherapy. During radiotherapy he was still smoking 3 cigarettes per day. Once the radiotherapy sessions ended, he went back to the previous consumption (3-4 packs per day). In 2013, at the age of 59 and 2 years after the laryngeal cancer diagnosis, he tried a 2ndgeneration e-cigarette (eGo type battery) as a smoking cessation aid, without success. In early 2016, at the age of 62, he had a serious COPD crisis and deterioration of his condition. He was hospitalized in a respiratory disease clinic and was discharged few days later with oxygen therapy at home and instructions to use oxygen for 18 hours per day. He was basically institutionalized at home, being unable to go out and developing dyspnea even when walking from one room to the next inside the house. But he kept on smoking. One week later (after 46 years of smoking) he decided to try a 3rdgeneration e-cigarette (variable wattage battery and tank atomizer). He managed to quit smoking on day 1. He stopped using oxygen therapy after about 1 week, and he eventually returned all the oxygen equipment and nebulizers that he obtained after the hospitalization. Today, he is fully mobilized, he is riding a scooter, he is building his own atomizer coils and he managed to convince his son and other relatives to quit smoking with the use of e-cigarettes.

  This person is an e-cigarette user and suffers from COPD and laryngeal cancer. But the link between e-cigarettes and these diseases is not only coming from this case report. This person, along with 1000 other daily e-cigarette users and non-users participated in a cross sectional survey which examined the association between these conditions and e-cigarette use. The study found 11 e-cigarette users like the case presented above, but only 6 non-users with these conditions. That meant that e-cigarette users were about twice as likely to have COPD and laryngeal cancer compared to non-users (I think the odds ratio is about 1.86 with the number I present above). The findings are extremely alarming and cannot be ignored. This is clinical evidence added to the biological data from cell and animal studies showing that e-cigarettes cause inflammation, genetic changes and immunological modulation (ignoring that usually there was no comparison with smoking while exposure levels to e-cigarettes were extreme).

  Note #1: the above is a real case of smoker who developed serious medical conditions BEFORE he initiated e-cigarette use. The participation to the cross sectional survey is science fiction, not different from comments that such an association (i.e. people who smoke and develop smoking-related disease at some point become desperate and try e-cigarettes as an aid to quit smoking) is proof of a “link” between e-cigarettes and disease (clearly implying that e-cigarettes cause the disease). To their credit, the authors of the study (conference abstract) clearly mentioned that: “Due to the fact that the data is cross-sectional, it is unknown whether E-cigs could contribute to COPD development, or if people who have COPD are more likely to use E-cigs (possibly as a harm reduction method).

  Note #2: let’s assume that the case report above was a bit different, that the smoker switched from smoking to e-cigarette use in 2011 (after 41 years of smoking) and developed laryngeal cancer in 2016 (5 years after vaping). If anyone believes that the cause for the laryngeal cancer would be vaping and not smoking, I would appreciate if he would email me with his/her “convincing” arguments…
   
  #1 VaporZone, 7 Haziran 2018
  Son düzenleme: 7 Haziran 2018
  • Faydalı Faydalı x 2
 2. url

  url
  Expand Collapse
  E-sigara Nöbetçi
  ESF Hakem Heyeti

  Katılım:
  27 Ocak 2017
  Mesaj:
  273
  Alınan Beğeniler:
  3,141
  Şehir:
  Balıkesir
  Ratings:
  +6,591 / 78
  Kullandiginiz Cihaz:
  Picolata
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  Geçenlerde
  Dr Farsalinos tarafından

  E-sigaraların sağlık açısından gerçekten kötü olduğu biyolojik ve klinik kanıtlar hızla artmaktadır. Şimdi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve laringeal kanserli e-sigaraları bağlayan ilk kanıt, bu ürünlerin kullanıcıları hakkında ciddi endişeler uyandırmakta ve halk sağlığı topluluğuna herk Sigaralar sigara içmekten daha az zararlıdır, ancak çok daha riskli olabilirler.

  İşte e-sigaralar ve KOAH ile laringeal kanser arasındaki bağlantıyı kanıtlayan bir vaka raporu. Ticari gemilerde 64 yaşında emekli bir tamircinin tıbbi geçmişi. 16 yaşından beri sigara içiyordu, günde 3-4 paket (60-80 sigara) içiyordu. 2001 yılında 47 yaşında KOAH tanısı kondu. Buna rağmen aynı oranda sigara içmeye devam etti. 2011 yılında, 57 yaşında, laringeal kanser teşhisi konuldu. Ameliyattan sonra radyoterapi uygulandı. Radyoterapi sırasında hala günde 3 sigara içiyordu. Radyoterapi seansları sona erdiğinde, bir önceki tüketime geri döndü (günde 3-4 paket). 2013 yılında laringeal kanser tanısından 59 ve 2 yıl sonra, sigara bırakma yardımı olarak 2'nci nesil e-sigara (eGo tipi batarya) başarıya ulaşmadı. 2016 başında, 62 yaşında, ciddi bir KOAH krizi ve durumunun kötüleşmesi vardı. Bir solunum hastalığı kliniğinde hastaneye yatırıldı ve birkaç gün sonra evde oksijen tedavisi ve günde 18 saat oksijen kullanma talimatıyla taburcu edildi. Evin içinde bir odadan diğerine doğru yürürken bile, dışarı çıkıp, nefes darlığı geliştiremeyen, temelde evde kurumsallaşmıştı. Ama sigara içmeye devam etti. Bir hafta sonra (46 yıl sigara içtikten sonra) 3. nesil e-sigara (değişken watt batarya ve tank atomizer) denemeye karar verdi. 1 günde sigarayı bırakmayı başardı. Yaklaşık 1 hafta sonra oksijen tedavisi kullanmayı bıraktı ve sonunda hastaneye yatırıldıktan sonra elde ettiği tüm oksijen ekipmanlarını ve nebülizatörlerini geri verdi. Bugün tam anlamıyla harekete geçti, bir scooter kullanıyor, kendi atomizer bobinlerini yapıyor ve oğlunu ve diğer akrabalarını e-sigara kullanımıyla sigarayı bırakmaya ikna etmeyi başardı.

  Bu kişi bir e-sigara kullanıcısıdır ve KOAH ve laringeal kanserden muzdariptir. Ancak e-sigaralar ve bu hastalıklar arasındaki bağlantı sadece bu vaka raporundan değil. Bu kişi, diğer 1000 e-sigara kullanıcısı ve diğer kullanıcılarla birlikte, bu koşullar ile e-sigara kullanımı arasındaki ilişkiyi inceleyen kesitsel bir araştırmaya katılmıştır. Çalışmada, yukarıda sunulan vaka gibi 11 e-sigara kullanıcısı bulundu, ancak bu şartlara sahip olmayan sadece 6 kişi. Bu, e-sigara kullanıcılarının COPD ve laringeal kansere sahip olma olasılığının kullanıcı olmayanlara göre iki kat daha fazla olduğu anlamına geliyordu (bence bu oran, yukarıda belirttiğim numara ile 1.86 civarındadır). Bulgular son derece endişe verici ve göz ardı edilemez. Bu, e-sigaranın inflamasyona, genetik değişikliklere ve immünolojik modülasyona (sigara içimi ile karşılaştırıldığında e-sigaranın maruz kalma düzeylerinin aşırı olduğu durumlarda genellikle bir karşılaştırma yapılmadığı göz ardı edildiğini) gösteren hücre ve hayvan çalışmalarından elde edilen biyolojik verilere eklenmiştir.

  Not # 1: Yukarıdaki, e-sigara kullanımını başlatmasından ÖNCE ciddi tıbbi koşullar geliştiren gerçek bir sigara içen olgudur. Kesitsel sörveylere katılım, bilim kurgudur, bu türden bir ilişkinin (bir noktada sigara içen ve sigarayla ilgili hastalığı olan kişiler çaresizleştikleri ve sigarayı bırakmak için bir e-sigara kullanmayı denedikleri) e-sigara ve hastalık arasında bir “bağlantı” (e-sigaraların hastalığa neden olduğunu açıkça ima eder). Kredileri için, çalışmanın yazarları (konferans özeti) şunu açıkça belirtmiştir: “Verilerin kesitsel olması nedeniyle, E-cigs'nin KOAH gelişimine katkıda bulunup bulunmayacağı, veya KOAH'lı olanların bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. E-cigs (muhtemelen bir zarar azaltma yöntemi olarak) kullanma olasılığı daha yüksektir. ”

  Not # 2: Yukarıdaki vaka raporunun biraz farklı olduğunu, sigara içenlerin 2011 yılında sigara içmeye geçtiğini (41 yıl sigara içtikten sonra) ve 2016 yılında (vapingden 5 yıl sonra) laringeal kanser geliştirdiğini varsayalım. Eğer larinks kanseri nedeninin vaping olacağına ve sigara içmediğine inanıyorsa, bana “ikna edici” argümanları ile e-posta gönderirse sevinirim.

  Google Translate sağ olsun.
   
  • Faydalı Faydalı x 6
 3. omerfsumer

  omerfsumer
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi
  ESF Hakem Heyeti

  Katılım:
  5 Mayıs 2016
  Mesaj:
  30
  Alınan Beğeniler:
  21
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +39 / 2
  Kullandiginiz Cihaz:
  Uwell Nunchaku - Penodat
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  04.04.2016
  Çok komik bir yazı kısaca bizim cihazları şuna bağlamışlar ve hikaye şu şekilde;

  64 Yaşındaki bir kişi, 16 yaşında sigara içmeye başlıyor günde ortalama 3-4 paket sigara içiyor. 2001 yılında 47 yaşındayken akciğer rahatsızlığı olduğuna dair bir tanı konuluyor ve buna rağmen bu kişi 2011 yılına yani 57 yaşına kadar sigara içemeye devam ediyor ve bu senede arkadaşa gırtlak kanseri tanısı yapılıyor. Buna rağmen 2013 yılına kadar günde 3-4 paket ateşliye devam ediyor. 59 yaşındayken esigaraya geçiş yapıyor ve hastalığı bu süre zarfında ilerlemeye devam ediyor. 62 yaşında tank ve pilli esigaraya geçiyor 1 hafta sonunda rahatsızlıklarından doğan kullandığı oksijen vs. bırakmaya başlıyor iyileşme sürecine giriyor.

  Buna rağmen esigarayı hastalıklarına bağlamışlar, saçmalıkdan başka birşey değil.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
  • Faydalı Faydalı x 1
 4. Hekoti

  Hekoti
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  1 Şubat 2018
  Mesaj:
  29
  Alınan Beğeniler:
  131
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +337 / 4
  Kullandiginiz Cihaz:
  Vapefly Nicolas
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  26 Aralık 2017
  Bu yazı her bakımdan çok ilginç. Hastanın hikayesine bakınca, esigara dan sonra, koah etkilerine adeta meydan okurcasına tedavi gereçlerinden kurtulma var, bunun gırtlak kanserine dönüşmesi ile ilgili bir illiyet bağı da yok! Zaten notlarda da bu durum, kısmen vurgulanmış. Doktorun çıkışı, bence varsayımsal, ya da bu yazı bu içerikle "patlıyormuş" kıvamında öteye birşey anlatmıyor. Söveceğim derken övmüş ;)
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 5. bambee

  bambee
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  10 Nisan 2017
  Mesaj:
  108
  Alınan Beğeniler:
  401
  Şehir:
  Konya
  Ratings:
  +1,209 / 45
  Kullandiginiz Cihaz:
  Penodat + Evyap'cı
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  26.04.2017
  Yazıyı okudum sonra bir daha okudum dedim acaba ingilizcemi mi kaybettim, sonra bir daha okudum. Yazıda e-sigaranın kanser yaptığı ile ilgili tek bir cümle var o da " Sigara ve e-sigara kullanmayan insanlara göre buharcıların 2 kat daha fazla kanser olma riski"

  Amca yıllardır sigara içmiş. Önce kronik akciğer hastalığına yakalanmış sonra kanser olmuş oksijene bağlanmadan yaşayamıyormuş. İlk çıkan e-sigaraları denemiş ama sigarayı yine bırakamamış. En son mod+ato almış ve sigarayı bırakmış. Oksijen cihazı vs olmadan rahatça yaşayabiliyormuş artık.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
 6. arkidonyus

  arkidonyus
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  345
  Alınan Beğeniler:
  925
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +1,848 / 12
  Cok degisik bi yazi olmus giris cumlesinde kotu derken anlattigi hikayede iyi diyo onemsiz ve gereksiz bence
   
 7. onepuffman

  onepuffman
  Expand Collapse
  00111011
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  28 Ağustos 2017
  Mesaj:
  491
  Alınan Beğeniler:
  1,550
  Şehir:
  ...
  Ratings:
  +3,329 / 9
  Kullandiginiz Cihaz:
  Neuralyzer
  Çok faydalı bir araştırma deneyi olmuş. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan birini elektronik sigara tedavi etmiyormuş yani sonuç olarak. İlginç :neutral:
   
  • Komik Komik x 3
 8. Dumandede

  Dumandede
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  6 Aralık 2016
  Mesaj:
  53
  Alınan Beğeniler:
  208
  Şehir:
  Mersin
  Ratings:
  +473 / 14
  Kullandiginiz Cihaz:
  fuchai 213 plus/Le zephyr
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  15 aralık 2016
  Arkadaşlar çeviri Google translate çevirisi olduğu için anlaşılmıyor.

  Üst paragrafta yazılan yazının meali şu, " aşağıda anlatacağımız şeyler e-sigaranın masum olduğunu söylemiyor" anlamında cümle kurmuş.

  Sonrasında bir adamın sigarayı bırakıp esigarayı tercih etmesi sayesinde kanserden kurtulması anlatılmış.

  Kıssadan hisse Türkçe çeviri translate ile işe yarasaydı adam çeviri talebinde bulunmazdı
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 9. Dumandede

  Dumandede
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  6 Aralık 2016
  Mesaj:
  53
  Alınan Beğeniler:
  208
  Şehir:
  Mersin
  Ratings:
  +473 / 14
  Kullandiginiz Cihaz:
  fuchai 213 plus/Le zephyr
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  15 aralık 2016
  Bu arada eklemeden edemeyeceğim, bu ne saçma bir giriş ve ne saçma son.

  İlk önce e sigara normal sigara kadar risk taşır diyor. Sonra adamı kanserden kurtarıyor.
   
 10. n4steelheart

  n4steelheart
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  13 Ocak 2017
  Mesaj:
  84
  Alınan Beğeniler:
  184
  Şehir:
  Denizli
  Ratings:
  +387 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Jac Vapour / Spica Pro
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  11.01.2017
  this case report has been funded by filip moris :):):)
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 11. azzuro

  azzuro
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  16 Eylül 2015
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  44
  Şehir:
  ankara
  Ratings:
  +110 / 1
  gereksiz bir doktor anlatımı olmuş,bir yere yaranacak ama bekleyip görmek lazım :)
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 12. Zopatudekfuy v2

  Zopatudekfuy v2
  Expand Collapse
  A.k.a Zopatüdekfuy & Çöpçü
  ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  29 Eylül 2016
  Mesaj:
  1,055
  Alınan Beğeniler:
  2,423
  Şehir:
  Manisa
  Ratings:
  +6,334 / 148
  yazıyı okudum anladım, sonra dedim ki yanlış anladım herhalde. Çünkü hergün ingilizce metin okumuyoz. bi daha okudum yanlışta anlamamışım.

  adam kronik ciğer hastası, esigaraya başlayıp oksijen tüpünü falan iade ediyo bir hafta içinde. ama esigara çok daha zararlı. özet bu.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 13. Jadle

  Jadle
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  20 Eylül 2016
  Mesaj:
  104
  Alınan Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +587 / 4
  Arkadaş yazmış ne anlattığını diğer yazılanları okumadan google çevirisiyle yorum yapıyorsunuz :cool:
  --- Mesaj Birlestirildi, 7 Haziran 2018 ---
  Çevirecek zamanım yok ama anlatılmak istenen şu elektronik sigara daha az zararlı tamam ama belki de daha riskli.
   
 14. Dumandede

  Dumandede
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  6 Aralık 2016
  Mesaj:
  53
  Alınan Beğeniler:
  208
  Şehir:
  Mersin
  Ratings:
  +473 / 14
  Kullandiginiz Cihaz:
  fuchai 213 plus/Le zephyr
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  15 aralık 2016
  Hem İngilizcesini okudum. Hem arkadaşın translate'den çevirip yapıştırdığını okudum. Bazı arkadaşlar çevirisini okuyup esigaranın daha zararlı olduğu yargısına varmış. Bunun düzeltmesini yaptım ama, yargılamak daha kolay tabi :)
   
 15. Luckycm

  Luckycm
  Expand Collapse
  MTL/LCJKPY of Kadıköy vapers.
  Platin Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2017
  Mesaj:
  36
  Alınan Beğeniler:
  290
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +372 / 2
  Kullandiginiz Cihaz:
  USV-L / Spica pro
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  16.11.2017
  Oldukça saçma ve dediği ile çelişen bir yazı ;elektronik siagaranın geçmişi 10-12 sene max. Daha kesin şudur diyecekleri bir vaka yok ama sigara firmaları zaten 40 sene sigara içip kanser olmuş adamı bulmuşlar onuna başına gelenleri de e-siagaraya yormaya çalışmışlar ama yazı kendiyle çelişiyor. Sigara firmalarının e-sig karşısında ne yapacağını şaşırmış hallerinnden doğmuş bir yazı.
  Mesela diyelim ki ben 30 senedir sigara içenim ama kanser oluyorum ve sonra tedavi ile geçiyor sonra e sig başlıyorum ve bir müddet sonra kanserim tekrarlıyor ama sonra tamamen sigarayı bırakıp daha prof e-sigaralardan içiyorum ve iyileşiyorum gibi bir hikaye ürünü yapmışlar ama etkenler nedir ? o kişinn kanseri tekrararlayan tipten mi? Oksijen olayı koa dan; Koa nın sonu ölümcül olabilir ve mesleki hastalıktan bile olabilir ,yani çok havada bir yazı .
  Sigaranın zararı bile 30/40 senelik araştırmalardan sonra bulundu. Ayrıca bu yöntem *** verilerek yurt dışında bir sürü hastane de uygulanıyor buhar ( coil ve pamuk yöntemi) hazır koiller için seramik olnalar için yazılıp çizilenler var ama bu yukarıda ki hikaye made up by ( uydurulmuş) Marlboro ve arkadaşları...
   
 16. VastoLorde

  VastoLorde
  Expand Collapse
  purgatory is an exotic place
  Platin Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2018
  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeniler:
  208
  Şehir:
  Trabzon
  Ratings:
  +289 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Minimo775 +Kiss
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.10.18
  Uzun zamandır böyle enteresan bir yazı okumamıştım. Hani bilirsin konuşmadığın arkadaşın haklıdır ama diyemezsin :)
  Bu pek kıymetli arkadaşta aynen bu durumda :))

  Bence Biraz daha gözlem gerekiyor bu tarz bir varsayıma varmak için İstatistik te bile n_30 işler: 10 Örnek nedir....://
   
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.