Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Aroma Nedir ? Doğal ve Sentetik Aromalar

'Likit İncelemeleri' forumunda blue tarafından 21 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

Aroma Nedir ? Doğal ve Sentetik Aromalar 5 5 2votes
5/5, 2 oy

1. Konu
  2. Yorumlar (2)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. blue

blue
    Expand Collapse
    nutella
    ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    5,597
    Ratings:
    +7,265 / 25
    Kullandiginiz Cihaz:
    Evolv DNA 30D+Troy 1x
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    23.03.2013
    Aroma Nedir ? Doğal ve Sentetik Aromalar
    inceleme
    Inceleyen: oswald

Öncelikle kullandığımız kavramları tanıyalım;

1- Aroma Nedir?

Aroma, özellikle gıdalara belirli bir koku ve tadı kazandırmak, gıdaların sahip olduğu koku ve tadı kuvvetlendirmek ya da geliştirmek amacıyla kullanılan, koku ve tat verici özelliğe sahip bileşenlerden oluşan karışımdır. Aromalar, gıda ve ilaç endüstrilerinde son üründeki istenmeyen tat ve kokuyu maskelemek amacıyla da kullanılmaktadır. Aromalar, son tüketici tarafından direkt olarak kullanılmaz; endüstriyel gıda üretimi esnasında “g/kg” düzeyinde ürün formüllerine ilave edilir.

2- Doğal ve doğal olmayan aromalar nedir?

Elde ediliş yönetimlerine göre üç çeşit aroma maddesi bulunmaktadır:

a. Doğal Aroma Maddeleri : Bitkisel veya hayvansal kaynaklardan uygun fiziksel, enzimatik ya da mikrobiyolojik yöntemler ile elde edilen maddelerdir.
    Örneğin, Limon Otu’ndan buhar distilasyonu ile Limon Otu Yağı ve Doğal Sitral elde edilmesi gibi.

b. Doğala Özdeş Aroma Maddeleri : Kimyasal yollarla sentezlenen ya da izole edilen ve kimyasal yapısı, doğal aroma maddeleri ile ayni olan maddelerdir.
    Örneğin Geraniol maddesinden, Buhar Fazında Dehidrojenasyon ve Oksidasyon ile Doğala Özdeş Sitral elde edilnmesi

c. Yapay Aroma Maddeleri : Kimyasal yollarla sentezlenen ancak kimyasal yapısı doğal aroma maddelerinden farklı olan maddelerdir.

3- Aromalar Hangi Formlarda Bulunur?

1. Sıvı Formdaki Aromalar
    - Standart Sıvı Karışım
    - Emülsiyon

2. Toz Formdaki Aromalar
    - Standart Toz Karışım
    - Mikro-enkapsüle
    - Ekstrüde
    - Granül

AYRICA!
    Gıda matriksinin yapısına bakılır:
    yağ bazlı, su bazlı, yağ+su bazlı .

Eğer son ürün ağırlıklı olarak su bazlı ise (içecekler gibi), su fazında çözünebilen aromalar tercih edilmelidir.

Eğer son ürün ağırlıklı olarak yağ bazlı ise (krema gibi), yağ fazında çözünebilen aromalar kullanılmalıdır.

Eğer son ürün hem su hem de yağ fazı içeriyorsa (margarin gibi), hem su fazında hem de yağ fazında çözünebilen aromalar kullanılabilir.

Aroma, çözünürlük özelliğine göre uygun faza ilave edilmelidir.

4- Aromaların raf ömürleri ne kadardır?

Aromaların raf ömürleri genel olarak 6 ay ile 12 ay arasında değişmektedir. Ekstrüde aromalar ise diğer tiplerden farklı olarak, 2-4 yıl raf ömrüne sahiptir.

Aroma ürünleri etiket ve spesifikasyonlarında o ürüne ait raf ömrü bilgileri verilmektedir. Ürünlerin raf ömürlerini saklama koşulları etkilemektedir. Bu nedenle, aromalar spesifikasyonda belirtilen depolama şartlarında stoklanmalıdır.

Şimdi gelelim konumuza bir çok aroma elde edildiği malzemenin yağıdır yani limon aroması limon yağıdır gibi düşünebiliriz...

5- E SİGARADA NEDEN SENTETİK AROMA KULLANILIR ???

- Çünkü doğal aromaların bazıları yapısı gereği esigara kullanımındaki sıcaklığa dayanamaz fiziksel hal değişimi yerine kimyasal reaksiyon olur yada asidik özellik gösterdiği için sistemimize zarar verir yada bir başka tehlike doğal aroma içindeki yan ürünler likitin yapısını bozar ve kansorejen ürünler oluşmasına sebep olur bu sebepledir ki likitlerde öncelik yapay aromalardır.

Yapay aromalar yapısı gereği doğalı ile alakasız bir atom dizilimine sahiptir lakin istenmeyen madde olmadığı için ve ucuz olduğu için hem üreticiler hemde tüketiciler tarafından (esigara camiası olarak) tercih edilir...

Dilim döndüğünce bişeyler yazmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur...

• Faydalı Faydalı x 16
    • Beğendim Beğendim x 10
    • Samimi Samimi x 4
  2. vahit.lafci

vahit.lafci
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    17
    Ratings:
    +20 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    VTC
    Teşekkürler hocam. Bir soru soracağım. TC modlarda sıcaklık fazla yükselmediği için, doğal aromalar kullanmak mümkünmüdür ? 200 300 derecede bozulurmu doğal aromalar?

3. qwerty11

qwerty11
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ratings:
    +30 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    YIHI SX ML CLASS
    02.03.2016
    Sıcaklık ve ışık etkisiyle kolayca bozulabilen aroma maddelerinin insanlar tarafından algılanabilmelerinin mutlak koşulu onların su buharı ile birlikte taşınıyor olmalarıdır.Ülkemizdeki aromalarda yağ vb. oranı bulunduğundan olumsuz sonuçlar verştir. Sıcaklık etkeni yükseldikçe yapıyı bozmaktadır...

#3 qwerty11, 18 Mart 2016
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Ocak 2017
  4. fingolfinfh

fingolfinfh
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    112
    Ratings:
    +149 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Balrog -Troy 1x
    25.01.2015
    Bizim kullanacağımız sentetik aromalar B mi C mi ?

5. oswald

oswald
    Expand Collapse
    chemİST
    ESF Hakem Heyeti ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    2,030
    Ratings:
    +3,323 / 38
    Kullandiginiz Cihaz:
    Anatolian Mods
    26.02.2012
    Genellikle C oluyor hocam

• Beğendim Beğendim x 2
  6. huseyin6335

huseyin6335
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    54
    Ratings:
    +83 / 17
    Kullandiginiz Cihaz:
    istick 100w+Griffin25 TAF
    aroma aroma evet zararli cunku dikkat edin devlet bile naneli sigaralari yasakladi o yuzden aromaya dikkat edelim bence

7. sule

sule
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli
    ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    990
    Ratings:
    +1,878 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    evic+troy 1x+egoone-cubis
    27.09.2015
    beni aromalarla ilgili en çok düşündüren şey raf ömürleri. raf ömrü geçmiş ürünler bilinmeden hem forumda hem de facebook gruplarında satılabiliyor ve bence bu oran çok yüksek. mesela geçen sene alınan bir aromanın yarısı kalmış. satılabiliyor. burada satıcı bile farkında olmayabiliyor çünkü önemsemiyor. kimse aromaların son kullanma tarihine bakmıyor. sanki yıllarca dolapta bekletilebilecekmiş gibi bir algı var. oysa aldığınız aromayı tüketmeniz gerekir.

şimdi mesela bende çok merak ettiğim 15 çeşit aroma var ya da toplamda 150 ml aroma var diyelim. güçlü aromalar olduğu için ortalama %5 ile demleyeceğimi varsayalım. yani neredeyse 3 litre likit üretebilirim. pek bunu tüketebilir miyim? hayır. bu durumda ne yapacağım? gelecek sene baktım elimdeki likitler bitmek bilmiyor, yeni likit de alamıyorum, aromalarımı satışa çıkarıyorum. oysa süreleri bitmiş oluyor.

best last use veya önerilen son kullanma tarihi gibi ibareler var şişelerin üzerinde. pek bu süreler geçildiğinde ne oluyor? aroma zaten zararlı, bundan sonraki süreci biliyor muyuz?

• Beğendim Beğendim x 3
    • Katılıyorum Katılıyorum x 2
  8. hardday

hardday
    Expand Collapse
    E-Sigara Güru
    ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,279
    Ratings:
    +1,641 / 9
    Kullandiginiz Cihaz:
    VTC Mini taifun
    09.01.2015
    Saf suyun bile bozulduğu bir ortamda aroma nın 1 yıldan fazla (üretim tarihinden) durması kesinlikle risk içerir. Ve ülkemizde ki aromalarin maalesef çoğunun üzerinde etiketi yok. Koku duyusu kuvvetli kişiler tarihi geçmiş aromayi kokusundan anlayabilir. Tabi önceki kokusunu biliyor ise: )
    Yada likitin tadını illa ki değiştirecektir tarihi geçmiş aroma.Guvendigim bir dostum var şükür şu aroma işinde: )

• Beğendim Beğendim x 1
  9. drog

drog
    Expand Collapse
    ☾✰ 2die4 ☾✰
    ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,293
    Ratings:
    +5,944 / 33
    Kullandiginiz Cihaz:
    Taifun GT + Zest V2UR
    10.09.2012
    Olayın Sıcaklıkla ilgisi Raf Ömrü bazındadır.
    Yani TC Mod kullanmak Doğal Aroma zararlarını azaltmaz.
    Doğal Aromalar Akciğer Hücreleri için Toksik olduğu için kullanılmamalıdır.
    Toksik Etki demek beraberinde Kronik kullanımda Kanserojen Etkiyi de beraberinde getirmektedir.

Doğal Aroma olarak Tarçın ve Vanilya özellikle çok tehlikelidir.
    Doğal Tarçın Aroması Akciğer Hücreleri için % 100 Toksiktir.
    Doğal Vanilya Aroması da % 50 Toksiktir.
    Bu nedenle Doğal Aroma yerine Sentetik Aromaları kullanmak ve tercih etmek gerekir.

Forumda Son Zamanlarda Doğal Aromalara bir sempati başladı.
    Fakat Doğal Aromalar, Sentetiklere göre daha fazla zararlıdır,
    hatta zararlı kelimesi az gelir, toksiktirler.
    Bunu İngiliz El Toro Likitlerinde yaşamıştık.
    2013 te yapılan aşağıda vereceğim Bilimsel Çalışma sonucuna göre,
    Doğal Aromaların Toksik olduğu sonucu çıkmıştı. El Toro Firmasının satışları Dip yapmıştı.
    Doğal Aroma kullanan şirketler tamamen Ticari Kaygılar nedeniyle bu yola baş vurmaktadır.
    Benim likitim Sigaraya daha çok benzesin, benim likitim çok satsın gibilerinden.
    Fakat biraz aklı ve bilgisi olanlar bu ticari tuzağa yakalanmayacaktır.

Referans --->
    Comparison of the Cytotoxic Potential of Cigarette Smoke
    and Electronic Cigarette Vapour Extract on Cultured Myocardial Cells
    Konstantinos E. Farsalinos 1,*, Giorgio Romagna 2, Elena Allifranchini 2, Emiliano Ripamonti 2,
    Elena Bocchietto 2, Stefano Todeschi 2, Dimitris Tsiapras 1, Stamatis Kyrzopoulos 1 and
    Vassilis Voudris 1
    1 Onassis Cardiac Surgery Center, Sygrou 356, Kallithea 17674, Greece;
    E-Mails: dtsiapras@hotmail.com (D.T.); stkyrz@gmail.com (S.K.); vvoudris@otenet.gr (V.V.)
    2 ABICH S.r.l, Biological and Chemical Toxicology Research Laboratory, Via 42 Martiri,
    213/B-28924 Verbania (VB), Italy; E-Mails: giorgio.romagna@gmail.com (G.R.);
    Elena.Allifranchini@abich.it (E.A.); emiliano.ripamonti@abich.it (E.R.);
    elena.bocchietto@abich.it (E.B.); stefano.todeschi@abich.it (S.T.)
    * Author to whom correspondence should be addressed; E-Mail: kfarsalinos@gmail.com;
    Tel.: +306-977-454-837; Fax: +302-109-493-373.
    Received: 16 August 2013; in revised form: 30 September 2013 / Accepted: 12 October 2013 /
    Published: 16 October 2013

#8 drog, 12 Mayıs 2016
    Son düzenleme: 14 Mayıs 2016
    • Beğendim Beğendim x 5
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
  10. Onder153

Onder153
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    17
    Ratings:
    +23 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    vtc mni+grifin 25+theorem
    10.06.2016
    Doğru mu anlamışım acaba bizim su bazlı yapay aromaları kullanmamız en sağlıklısı?

11. tatlibuhar

tatlibuhar
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    131
    Ratings:
    +268 / 30
    Kullandiginiz Cihaz:
    istick pico nautilus mini
    nisan 2012
    Belirtilmis aromalarin digerlerden daha zararli olmalarinin gerçekten insan için toksik olmalarina dair tam net bir kanit yoktur, bu sonuçlari sadece belli kurumlar paylasmaktadir, bunu yazmis olayim. Testler kagit ve farkli maddeler üzerine yapiliyor, insan akcigerlerine degil mesela. Bazi uzmanlar bu testlerin insanin tekrarlamasini mümkün olmadigini söylüyorlar. Esigara konusunda bilgi ve medya savasini yasiyoruz resmen.

Daha önce yazmistim, tarihi geçmis likitleri atmayin, PG/VG ve nikotin elemenlara bi sey olmaz ve 3 yildan fazla gider, aroma bi yildan sonra tadini yavasça kaybeder, ama yinede temel tadini kaybetmez.

Ben hep derim, dogada hersey zararlidir, hersey saglik dostudur, hersey dozaja bagli.
    Diacethyl ve acetoin bulmuslar likitlerde ama oranlar o kadar küçük ki, anonslar siyasi ve ahlak alanlarina çekiyor konuyu, yani devletlerin manevralarina yariyor diyebiliriz. Ben devletleri yada medyalara tam güvenmem, bilim adamalari dinlerim, mesela akciger uzman doktor, Bertrand Dautzenberg, ne diyor? "Bir yil esigara çekmek, bir gün sigara çekmekten daha az zararli". Baska ne diyor? Buhar 450 keze kadar daha az toksik madde içermektedir, zararli maddeler (formaldehyde, acetaldeyde,...) ortaya sadece özel ve belli kosullarda çikar, asiri isinma, atomizer kalitesi, kullanilan base,...ayrica Avrupada parmakla gösterilen likitleri çok siki biçimde denetleniliyor ve mesela fransiz likitlerde bulunmuyor.
    http://fr.vapingpost.com/b-dautzenberg-un-de-vapotage-est-moins-dangereux-quun-jour-de-tabac/

Esigara'da isinma olayinin matematik arastirmasi...enteresan buldum

#10 tatlibuhar, 19 Haziran 2016
    Son düzenleme: 19 Haziran 2016
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Samimi Samimi x 1
  12. alper1984

alper1984
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    87
    Ratings:
    +218 / 9
    elimde Flavourart ın birkaç aroması var (blackfire maxx blend ry4 virginia). son kullanma tarihi 10/2016 olan. bunları likitte kullansam yaptıgım likiti o tarihten önce bitiremem gibi geliyor.
    karanlık güneş ışıgı almayan ortamda muhafaza ettim aromaları. aromanın son kullanım tarihi geçtiği zaman likiti kullandıgımda herhangi bir yan etkiyle karsılasırmıyım? (tatta değişme yada likitin bozulması gibi).
    sonucta aroma dediğimiz şey pg içinde değilmi nasıl bozuluyor?
    konu hakkında bilgisi olan tecrubeli arkadasların cevaplarını bekliyorum
    iyi aksamlar cümleten

13. Windshair

Windshair
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    615
    Ratings:
    +1,262 / 93
    Kullandiginiz Cihaz:
    Lost vape Triade dna250
    Yani hocam aromanın " tarihimde geldi artık bozulayim " diyeceğini sanmam. Çok pimpirikli olsanız ne olur ne olma diyip şimdiye atardınız. Vurdum duymaz olsanız bi kaç aydan bişey olmaz derdiniz. Ortasında kararsızsanız süresi dolmadan tüketeceğiniz kadar yapın sizde.

• Beğendim Beğendim x 1
  14. alper1984

alper1984
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    87
    Ratings:
    +218 / 9
    bi arkadas gönderdi kullanmadıgı aromaları. benimde şu kıtlıkta atmaya içim el vermiyor ne yalan söyleyim:D

15. mr44

mr44
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ratings:
    +10 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Aspire 120
    evic vtc mini-subtank mini 0.6 ohm değeri okunuyor heralde likitten.. power modunda 8 watt güçte kullanıyorum.. kullandığımız vg yüksek sıcaklıkta zararlı ayrıca pili boşuna yiyor 10watt üstü çok sıkıntılı..(keyf marka %80 vg %20 pg likit 3mg nikotin). Aktardan gerçek %100 portakal, limon ve naneyağı aldım. Destek markası adı altında satılıyor. ürünler distilasyon çok kaliteli http://www.bitkiseldagitim.com/ 8 damla portakal yağı 1 2 damla nane yağı. tanka ekledim. ciğer çekimi dehşet ve tamamen doğal. Aromalardan uzak duruyorum (alkol var kardeşim içinde).10 watt üzeri ohm altı uzun süreli kullanım sıkıntılı. Arkadaşlar makinenin gücüne bakıp aldanmasınlar 20 30 40 watt basan arkadaşlar gitsin sigara içsin daha iyi.

• Katılmıyorum Katılmıyorum x 2
    • Pıfffff:( Pıfffff:( x 1
  16. Fuat Abi

Fuat Abi
    Expand Collapse
    E-Sigara Tiryaki
    ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ratings:
    +2,754 / 65
    Kullandiginiz Cihaz:
    Therion 166 + Serpent SMM
    10.09.2014
    Bence o yağları içmeyi bırakın,sonu güzel gözükmüyor. Kafanızdan sallayarak burada millete tavsiye vermeye başlamışsınız bile. Varsa makaleniz atın likini okuyalım fikir edinelim,kimse hakkında yok sigara içsinler daha iyi diyemezsiniz,nasıl seviyorsanız öyle için hayal gücünüz dışında arkanıza aldığınız makaleniz yok ise veya araştırmanız milletin zevkine atıp tutmayın,saygılar.

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
    • Beğendim Beğendim x 2
  17. deepburner

deepburner
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    230
    Ratings:
    +570 / 48
    Kullandiginiz Cihaz:
    SMOK Micro TFV4 R80
    26.01.2016
    bende eczaneden lastik aldım hadi uğraşmayalım ver damardan coşkuyu:LOL.::LOL.:

18. sule

sule
    Expand Collapse
    E-Sigara Tecrübeli
    ESF Tecrübeli ESF Çeviri Grubu

Alınan Beğeniler:
    990
    Ratings:
    +1,878 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    evic+troy 1x+egoone-cubis
    27.09.2015
    10 w üstü sıkıntılı diye bir sonuca nasıl ulaştınız? pamuğu yakmıyorsanız coil içindeki 2-3 günlük likitleri farkında olmadan içmiyorsanız yani kuru-puf oluşmuyorsa istediğiniz w derecesinde içim yapabilirsiniz diyen çalışmalar var. okumanızı tavsiye ederim. kendinizi boşuna kısıtlamamış olursunuz. ayrıca 20-30 w içenleri sigara içmeye yönlendirmenizi doğru bulmadım, bu makinenin kapasitesi ile ilgili. sizde muhtemelen bunu karşılayacak performanslı cihaz yok, olanları neden korkutuyorsunuz herhangi bir çalışmaya dayanmadan?

ikinci olarak, çalışmalar sizin söylediklerinizin tam tersine sentetik aromaları destekliyor. doğal aromaların kullanımı ile ilgili araştırma muhakkak vardır, yukarıda drog tarafından yazılanlara katılmıyorsunuz o zaman?

19. Seekansenerr

Seekansenerr
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    7
    Ratings:
    +8 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Eleaf istick pico
    Peki o zaman bilgili arkadaslardan ricam guvenilir aroma markalari hangileridir turkiyeden temin edwbildigimiz

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. Beyaz©

Beyaz©
    Expand Collapse
    Flavour Boss
    ESF Gold Member ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Ratings:
    +6,158 / 27
    Kullandiginiz Cihaz:
    Sbody Macro75*Ares*Hastur
    31.12.2015
    Şule hanım ben boşuna demiyorum "esigaranın ilk kurbanları ülkemizden çıkacak" diye. Daha ne fikirler göreceğiz bakalım? Portakal yağı, nane yağı..

• Katılıyorum Katılıyorum x 3
  21. lastzombie

lastzombie
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    27
    Ratings:
    +68 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vtwo mini + Toptank Mini
    20.11.2016
    Düşününce doğal aroma bana da mantıklı geliyor ama araştırmalara karşı bir şey idda edemiyorum. Sonuçta yaptığımız şey doğal bir eylem değil. Doğal olmayan maddeler de gerektirmesi mantıklı.

Bu alkol furyasına da anlam getiremiyorum. Yeni mi türedi yoksa var mıydı onu da bilmiyorum. Likitlerde alkol olsa bile emin olun elektronik sigara içindeki %0.1 lik bilmemne alkolü (normalde tüketilen etil alkoldür ki içine bundan koysalar da fark etmez) Müslümanlığınıza dokunmaz. Ayrıca alkolün etkilerini görebileceğin kadar likit tüketebilmen için sanırım en aşağı 20 kere kadar ölecek kadar nikotin alman gerekir.

• Beğendim Beğendim x 2
    • Samimi Samimi x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.