Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
 1. Tum uyelerimizin dikkatine. Site adresi :http://www.esigaram.eu/

Bir barınak görevlisinin yazdığı mektup

'Hayvanseverler (Kedi, Köpek, Kuş, Balık vs.)' forumunda Beyaz© tarafından 16 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. Beyaz©

  Beyaz©
  Expand Collapse
  Flavour Boss
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  16 Aralık 2015
  Mesaj:
  858
  Alınan Beğeniler:
  3,622
  Şehir:
  Sıcak memleket
  Ratings:
  +7,691 / 30
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico*Hastur mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  31.12.2015
  Bir barınak görevlisinin yazdığı mektup;

  "Ben bir barınak yöneticisiyim. Sizlere bir barınağın arka planında olan bitenleri anlatmak istiyorum. Umarım bu sesi duyarsınız.

  Öncelikle, siz üreticiler ve satıcılar… Hepiniz bir tek gün olsun bir barınakta çalışmalısınız. Belki o gözlerdeki kederli, acı dolu, hüzünlü ifadeyi görürseniz, tanımadığınız ve hiç tanımayacağınız insanlar için köpek üretmekten ve satmaktan vazgeçersiniz.

  Az önce sattığınız şu küçük şirin köpek yavrusu var ya… Büyüyüp de artık “küçük şirin köpek yavrusu” olmadığında büyük olasılıkla benim barınağıma düşecek yolu… Peki, bir barınağa bırakılan bir köpeğin % 90 olasılıkla o barınaktan yürüyerek çıkmadığını biliyor musunuz? İster safkan olsun, ister olmasın… İster sahibi tarafından terkedilmiş olsun, ister başıboş olsun.. Barınağıma gelen köpeklerin en az yarısı safkan köpekler…

  En çok duyduğum bahane; “Taşınıyoruz ve köpeğimizi (ya da kedimizi) yeni evimize götürmemiz mümkün değil.” Öyle mi gerçekten? Ya da “Büyüdüğünde bu kadar iri olacağını bilmiyorduk, kocaman oldu”. Bir Alman Çoban Köpeğinin ne kadar olmasını bekliyordunuz ki? “Ona fazla zaman ayıramıyoruz” Öyle mi? Ben günde 10-12 saat çalışıyorum ve 6 köpeğime de zaman ayırabiliyorum, isteyince mümkün bu… “Bahçeyi birbirine katıyor”. Onu evinize alıp ailenizin bir parçası yapmayı denediniz mi hiç? Köpeklerini bana bırakırken hep söyledikleri de; “Biz ona yeni bir yuva bulmakla uğraşamıyoruz, ama eminiz ki barınakta birileri onu sahiplenecektir, çünkü o çok iyi bir köpek”

  Hayır… Büyük olasılıkla köpeğiniz barınaktayken yeni bir yuva bulamayacak.

  Bir barınakta yaşamanın ne kadar zor ve gerilimli olduğunu bilir misiniz?

  Anlatayım size isterseniz…Siz köpeğinizi barınağa bıraktıktan sonra yuva bulmak için en fazla 72 saat zamanı vardır. Eğer barınakta yeterince boş yer varsa ya da köpeğiniz sağlıklı kalmayı başarırsa bu süre belki birkaç gün daha uzayabilir. Eğer üşütür ve nezle olursa oracıkta ölüverir.

  Köpeğiniz, havlayan ve ağlayan 25 diğer hayvanla birlikte daracık bir bölmeye tıkıştırılacaktır. Son derece depresif olacak ve kendisini terkeden aileyi düşünerek durmadan ağlayacaktır.
  Eğer köpeğiniz şanslıysa, o gün barınağa köpekleri gezdirmek için yeteri kadar gönüllü insan gelir. Eğer yeteri kadar gönüllü gelmezse, köpeğiniz hiç kimsenin ilgisini ve dikkatini çekecek şansı bulamaz, kimse onun için bir şey yapamaz. Kapısının altından uzatılan bir kap yiyeceği ya da kocaman bir vakumlu hortumla atıklarının temizlenmesini saymazsak tabii…
  Eğer köpeğiniz iri ve sert ırklardansa (Pitbull, Rottweiller, Mastiff vb), neredeyse barınaktan içeri girdiği anda ölmüştür zaten… Bu cins köpekler asla yeni bir yuva bulamazlar.. Ne kadar “şirin”, “akıllı” ya da “iyi huylu” olurlarsa olsunlar, farketmez.

  Eğer barınak doluysa ve köpeğiniz ilk 72 saatte yuvalandırılamadıysa, yeni geleceklere yer açmak için köpeğiniz imha edilir. Eğer barınakta yeteri kadar boş yer varsa ve köpeğiniz talep gören ırklardan birindense, imha süresi birkaç gün daha ertelenir.

  Çoğu köpek birkaç gün içinde yaşadığı bölmeyi aşırı koruyucu tavır geliştirir ve takındığı saldırgan tutum nedeniyle imha edilir. En masum, uysal ve sakin köpekler bile bu tavrı geliştirirler.
  Köpeğinizin bu engelleri aştığını varsaysak bile, kulübesinden dışarı çıkmadığı için birkaç günde öksürmeye başlayacak ya da üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanacaktır. Barınakların her köpek için tedavi sağlayacak bir bütçeleri yoktur, bu nedenle hastalanan köpeğinizin imha edilmesi kaçınılmazdır.
  Size köpeğinizin barınakta nasıl uyutulacağını da anlatmamı ister misiniz?

  Önce, köpeğiniz kafesinden tasmayla alınacak. Sevinerek kuyruğunu sallamaya başlayacak, çünkü gezmeye götürüldüğünü sanacak. O “oda”nın kapısına geldiğinde içeri girmek istemeyecek ve deliye dönecek.

  Ölümün kokusu mu var, bilmiyorum. Orada yitip giden ruhları mı hissediyorlar, bilmiyorum. Ama orada benim anlayamadığım bir şey var, ve istisnasız her köpek o kapıdan içeri girmemek için inanılmaz bir direnç gösterir.

  Köpeğiniz önce bağlanacak. Ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, 1 ya da 2 veteriner teknisyeni tarafından sıkıca tutulacak. Sonra ötenazi teknisyeni ya da veteriner işleme başlayacak. Ön ayakta bir toplardamar bulacak ve öldürücü dozda bir pembe sıvıyı damara enjekte edecek.
  Umarım köpeğiniz bağlı olduğu için panikleyip aniden bacağını çekmez. Ani hareketlerde bacağı delip geçen iğneler gördüm ben… Fışkıran kandan kıpkırmızıya boyanan duvarlar gördüm. Kulakları sağır edecek çaresiz çığlıklar duydum. Hepsi hemen oracıkta “tatlı bir uykuya dalmaz”, bazen bir süre kasılırlar ve solukları kesilir, nefes almaya çalışırlar ve kendi üzerlerine dışkılarlar.

  Her şey sona erdiğinde, köpeğinizin cesedi, barınağın arkasında çöp gibi toplanmayı bekleyen diğer köpeklerin cesetleri üzerine istiflenir, tıpkı yakacak odunlar gibi.
  Sonra ne olur dersiniz? Yakılır mı? Çöpe mi atılır? Başka evcil hayvanlar için mamaya mi dönüştürülür?

  Bilemezsiniz, hatta hayal bile edemezsiniz. Zaten bilmek de istemezsiniz.

  Nasılsa o sadece bir hayvandı. Hem istediğiniz zaman yenisini alabilirsiniz, öyle değil mi?

  Umarım bunları okurken gözleriniz yuvalarından fırlıyordur ve umarım benim her gün tanık olduklarımı gözünüzde canlandırıyorsunuzdur.

  İşimden nefret ediyorum. İşimin ve barınakların hala var olmak zorunda oluşundan nefret ediyorum. Sizler değişmedikçe barınakların var olmaya devam edecekleri gerçeğinden nefret ediyorum. Etkilediğiniz hayatların, sadece barınağa atıp gittiğiniz zavallı bir köpeğin hayatından ibaret olmadığını bilmiyor oluşunuzdan nefret ediyorum.
  Her yıl sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde barınaklarda 11 milyon hayvan ölüyor ve bunu sadece siz durdurabilirsiniz. Her bir canı kurtarabilmek için elimden gelenin fazlasını yapıyorum, ancak barınaklar tıka basa dolu, ve her gün yeni hayvanlar gelmeye devam ediyor.

  Söyleyeceğim şeye lütfen kulak verin:

  BARINAKLARDAKİ KÖPEKLER ÖLÜYORKEN KÖPEK SATIN ALMAYIN. KÖPEĞİNİZE EŞ ARAMAYIN, KÖPEĞİNİZİ ÇİFTLEŞTİRMEYİN.

  “BİR KEZ OLSUN ANNELİĞİ / BABALIĞI YAŞASIN” DEMEYİN. KÖPEKLERDE ANNELİK / BABALIK DUYGUSU İNSANLARDAKİ GİBİ DEĞİLDİR, AİLE KAVRAMI YOKTUR. DİŞİ KÖPEKLER, BÜYÜDÜĞÜ ZAMAN YAVRULARINI TANIMAZLAR BİLE… ERKEKLER İSE HİÇ BİR ZAMAN YAVRUSUNU BİLMEZ.

  KISIRLAŞTIRILMAMIŞ HER BİR KÖPEK, 6 YILDA 67.000 KÖPEĞİN DOĞUMUNA NEDEN OLUR, BUNU UNUTMAYIN.
  KAÇINILMAZ SONLARI BARINAKLARDA ÖLMEK OLAN YAVRULARIN DOĞMALARINA İZİN VERMEYİN.
  “DOĞACAK YAVRULARIN HEPSİNİ DE SAHİPLENECEK GÜVENİLİR İNSANLAR BULDUM” DİYORSANIZ TEKRAR DÜŞÜNÜN. 6 AY SONRA GİDİP BAKTIĞINIZDA ARTIK O “GÜVENİLİR” KİŞİLERDE OLMADIKLARINI GÖRECEKSİNİZ, BUNDAN EMİN OLUN…

  İsterseniz benden nefret edin. Ama gerçeği değiştiremezsiniz ve gerçek her zaman acıdır.

  Belki bunu okuyanlar içinde köpeğini çiftleştirmek isteyen, köpeğini barınağa vermeyi düşünen, ya da köpek satın almaya niyetli bir tek kişinin olsun fikrini değiştirebilirim.

  Belki bunu okuyan bir kişi bir barınağa gider, “bir yazı okudum ve bir köpeği kurtarmaya geldim” der.

  İŞTE O ZAMAN BU YAZIYI YAZDIĞIMA DEĞER...
   
  • Samimi Samimi x 13
  • Galip Galip x 11
  • Faydalı Faydalı x 4
  • Beğendim Beğendim x 2
 2. Father's Son

  Father's Son
  Expand Collapse
  Father of Son
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  28 Kasım 2016
  Mesaj:
  624
  Alınan Beğeniler:
  14,756
  Şehir:
  Aydın-Söke/Geyikli
  Ratings:
  +29,064 / 190
  Kullandiginiz Cihaz:
  vtwo-SpicaPro--Pico-İdaRd
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  12.10.2016
  İçim şişti yeminle :(
  Yaşadığım yerin sahil kesimi olan Davutlar Sahil sitelerinde her yaz sonu Köpek nüfusu en az 5-6 katı artar. İnsanlar yazlıklarında fiyaka yapmak için, sahilde şekil şekil yürümek için yazlığa gelirken alırlar köpekleri yaz sonu hevesleri geçince bırakırlar sokaklara :mad:
  Ağır küfürler ediyorum ( içimden ) buraya yazmayım şimdi...
   
  • Samimi Samimi x 4
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 3. Skywalkertr #EvdeKal

  Skywalkertr #EvdeKal
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  21 Kasım 2016
  Mesaj:
  251
  Alınan Beğeniler:
  2,603
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +7,548 / 126
  Kullandiginiz Cihaz:
  VA Primo + Gus Minimo 775
  Yıkıcı.. Hiç dayanamadığım meseleler. Evde 4 bahçede 2 işyerinde 1 kedi besliyorum. Yetmez ama ancak bu kadar kurtarabildim. :(
   
  #3 Skywalkertr #EvdeKal, 16 Eylül 2019
  Son düzenleme: 16 Eylül 2019
  • Samimi Samimi x 6
  • Beğendim Beğendim x 1
 4. Beyaz©

  Beyaz©
  Expand Collapse
  Flavour Boss
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  16 Aralık 2015
  Mesaj:
  858
  Alınan Beğeniler:
  3,622
  Şehir:
  Sıcak memleket
  Ratings:
  +7,691 / 30
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico*Hastur mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  31.12.2015
  Ben geçen tüylerini traş etsin diye öğlene kadar veterinere bıraktım, benden ayrılırken gözlerini görmeliydiniz. İnsanlar (benim Beyaz onlardan daha insan) bir de dağa, taşa bırakıyorlar. Bizim sitede, site sakinlerinin sahiplendiği köpekler ve kediler var. Her bloğun kapısında birkaç hayvan huzur içinde yatıyorlar. Belediye görevlileri götürmesin diye hepsine tasma taktık. Sokaklar köpek dolu ve uysallar, insanlara yanaşıyorlar sırf sevsin diye. Giriş katların balkonları kedi dolu, hepsinin de karnı doyuyor. Doğru yere taşınmışız, keşke her yer böyle olsa...
   
  • Beğendim Beğendim x 4
  • Samimi Samimi x 3
 5. AbuzerKadayif

  AbuzerKadayif
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  16 Aralık 2014
  Mesaj:
  63
  Alınan Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Tokat / Turhal
  Ratings:
  +582 / 9
  @Beyaz© üstad yazıyı paylastıgınız bir lınk varnmı, bir kac grupta paylaşmak istiyorum.
   
 6. Stradivarius

  Stradivarius
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  5 Şubat 2014
  Mesaj:
  261
  Alınan Beğeniler:
  1,960
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +3,700 / 14
  Kullandiginiz Cihaz:
  Limelight + Strike
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  07.01.2014
  Müthiş bir yazı. Her kimse bu adam, Allah her dileğini yerine getirsin isterim.
  Zaten bildiğimiz gerçekler olsa dahi mahvetti.
  Kaynağını da belirterek ekşi sözlükte paylaşmanızı arzu ederim. Devlet çare bulacağı için ya da okuyanlar gidip sahipleneceği için değil. Bilinçlenme için. Farkettirmek için. Daha çok insana ulaşması için. Yayılması, gündemde olması için.
   
  • Beğendim Beğendim x 2
 7. “By_ChOw'

  “By_ChOw'
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  8 Aralık 2018
  Mesaj:
  71
  Alınan Beğeniler:
  876
  Şehir:
  Konya
  Ratings:
  +1,494 / 32
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  17.01.2019
  Baştan sona okudum ama yazılanlar beni almadı, ne bileyim etkilenmedim. Sanki çoğu hayal ürünü uydurma senaryo gibi geldi. Bu görevli orada bunları görecek seyirci kalacak, sessizliğini koruyacak, sonra isimsiz bi mektup yazıp maaşını almaya devam edecek. Yazılanları görüyor birebir şahit oluyor hiçbişey yapmadan seyrediyor öylemi. Diyelimki doğru önce kendi vicdanını sorgulasın, sonra piyasaya mektup yazsın. Ben öyle bir ortamda bulunamam, velevki şahit oldum müdahale ederim affetmem. Rastgele
   
 8. Beyaz©

  Beyaz©
  Expand Collapse
  Flavour Boss
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  16 Aralık 2015
  Mesaj:
  858
  Alınan Beğeniler:
  3,622
  Şehir:
  Sıcak memleket
  Ratings:
  +7,691 / 30
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico*Hastur mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  31.12.2015
  Link yok hocam, face' de gördüm kaynağı ya da yazan kişi belli değildi ben de paylaştım, siz de kopyala yapıştır yapın istediğiniz yerde paylaşın
   
 9. ironfisk

  ironfisk
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  17 Şubat 2017
  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  66
  Şehir:
  Bursa
  Ratings:
  +127 / 10
  Kullandiginiz Cihaz:
  Smok al85
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  03.02.2019
  Kendinden daha çok sizi seven bir canlıyı nasıl bırakırsın ki? Bu nasıl bir insanlıktır ?
   
  • Beğendim Beğendim x 2
 10. Uldız

  Uldız
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  13 Ekim 2018
  Mesaj:
  39
  Alınan Beğeniler:
  255
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +698 / 11
  Kullandiginiz Cihaz:
  Dicodes Dani Box Mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  12.10.2016
  İçim sızladı resmen. 3 yıl önce petshoptan almıştım, keşke barınaktan alsaymışım çok dedim. Petshop ların hikayelerini de öğrendim ki bu hikaye kadar acı.
  Gerçek bir can dost oldu bize. Benim terapistim o. Onu bırakabilecek vicdanı mahlukat olarak bile kabul etmiyorum.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 11. Uldız

  Uldız
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  13 Ekim 2018
  Mesaj:
  39
  Alınan Beğeniler:
  255
  Şehir:
  muğla
  Ratings:
  +698 / 11
  Kullandiginiz Cihaz:
  Dicodes Dani Box Mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  12.10.2016
 12. conan34

  conan34
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  1 Aralık 2015
  Mesaj:
  434
  Alınan Beğeniler:
  1,068
  Şehir:
  kocamustafapaşa
  Ratings:
  +2,137 / 37
  Kullandiginiz Cihaz:
  ASPİRE PEGASUS MİNİ KİT
  Bence dünyanın en büyük sorunu bu ...
  hayvanlardada insanlardada Nufus planlaması ......
  O kadar gereksiz bir çoğalma varki sıkıntılarda beraberinde geliyor ....
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 13. MuratDundar

  MuratDundar
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  18 Ağustos 2019
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +0 / 0
  Türkiye'de 72 saatte imha (ötenazi) diye birşey yok. Yurtdışında olan bir uygulama. İstanbul'daki barınaklarda köpekler genellikle küçük kafeslerde tutuluyor. Şikayet üzerine toplayıp dağın kellesine bırakan şerefsizler de bir hayli çok.

  Herkese tavsiyem çoluğunuza çocuğunuza eşinize kedi köpek sevgisi aşılayın. Köpeklerin toplanmasının genellikle sebebi kadınların ve çocukların gereksiz ve yersiz korkuları sonucunda belediyeye şikayet edilmeleri.
   
 14. drog

  drog
  Expand Collapse
  ☾✰ 2die4 ☾✰
  ESF Veteran ESF Güru ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  17 Şubat 2013
  Mesaj:
  2,216
  Alınan Beğeniler:
  3,532
  Şehir:
  Mars
  Ratings:
  +6,818 / 35
  Kullandiginiz Cihaz:
  TGT + GUS Zest V2 (2x0.8)
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  10.09.2012
  Üstadım çok hassas bir konuya değinmişsin.
  Ellerine ve emeklerine sağlık.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
 15. CeCHeN

  CeCHeN
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  12 Ekim 2017
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  27
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +61 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Gus
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  16.10.2017
  Bu yazıyı petshopların tam karşısına asmak lazım
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 2
 16. Belgin

  Belgin
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  22 Aralık 2015
  Mesaj:
  65
  Alınan Beğeniler:
  491
  Şehir:
  Muğla/Bodrum
  Ratings:
  +870 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Justfog C601,Pico,Troy
  inanmayanlar varmış, gidip bir barınağı ziyaret etsinler de görsünler rezilliği
  Bodrum da yaşadığım için insansıların her yaz eğlence olsun diye alıp kışın giderken sokağa attıkları canlarla beraberiz, evimde 6 kedi bir sokak köpeği var, böyle kurtarılmış. Sokakta onlarca cana bakıyorum, ama yetemiyoruz hepsine maalesef, emekli maaşım neredeyse çoğu mamaya gidiyor, feda olsun canlara
   
  • Samimi Samimi x 3
  • Galip Galip x 1
 17. Paixlost

  Paixlost
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki

  Katılım:
  16 Ekim 2016
  Mesaj:
  296
  Alınan Beğeniler:
  1,295
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +3,591 / 96
  Kullandiginiz Cihaz:
  MTL
  Gözlerim doldu vallahi. Hayvanları çok seviyorum. O kadar saf ve masumlar ki.

  Dini meseleleri bir yana bırakın.
  Yeterince zekaya sahip değil diye aynı sizin gibi bir canlı olan bir hayvanın hayatı ve sıhhati sizden önemsiz değildir!

  Bırakın siz onu, öyle tipler tanıdım ve görüyorum ki, safi oksijen israfı... Bu tipler, bana süt veren, yalnızlığımı paylaşıp bana terliklerimi getiren bir hayvandan daha değerli olamazlar benim gözümde.

  Bu yazı özellikle hayvanları çok seviyorum; evcil hayvan edinmek istiyorum diyenlere yönelik dikkate değer bir uyarı olmuş. Hayvanları sevmek demek, ille de bir hayvan edinmekle olmuyor. Yalnızlığınızı bir hayvan yerine güvenilir dostlar edinerek veya ailenizle kapatınız. İnsan sosyal bir varlıktır, ancak hemcinsleriyle sosyalleşebilir. Hayvanları sevmek istiyorsanız barınaklara gönüllü olarak yardım edebilirsiniz. Aynı insafı yetimhaneler ve bakımevlerindekilere de gösteriniz. Aklınızı başınıza alınız ey hayvan dostları!
   
  • Beğendim Beğendim x 2
  • Samimi Samimi x 1
 18. resulkybs

  resulkybs
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  14 Eylül 2017
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  96
  Şehir:
  Tokat
  Ratings:
  +253 / 7
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  02.03.2018
  Evde 1 kedim var sokakta ve şehirdeki gönüllülere gücümün yettiğince yardım ederek yaşamalarını sağlamaya çalışıyorum. Evdeki kedim bazen akşama kadar tek kalıyor eve gittiğimizde gözündem üzüntüsü okunuyor ondan çok üzülüyorum.Bir canı alıp sonra onu terketmek mi? Bunu yapan herkes umarım çöplük içerisinde kimsesiz ölür.

  Son olarak ;
  Önce tüm Hayvanları Sevin ondan sonra hak ederlerse insanları seversiniz!
   
  • Galip Galip x 1
  • Samimi Samimi x 1
 19. Beyaz©

  Beyaz©
  Expand Collapse
  Flavour Boss
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  16 Aralık 2015
  Mesaj:
  858
  Alınan Beğeniler:
  3,622
  Şehir:
  Sıcak memleket
  Ratings:
  +7,691 / 30
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico*Hastur mini
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  31.12.2015
  Soldaki bizim Beyaz, sağdaki barınağa bırakılan bir can.

  IMG_20190721_194357-tile.jpg
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Samimi Samimi x 1
 20. agolhon

  agolhon
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  21 Aralık 2016
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  8
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +19 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  VT75 Nano + Troy 1x v3
  Hayvan satışları yasaklanmalı satış amacı ile üretimlerde yasaklanmalı .
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Galip Galip x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.