Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
 1. Tum uyelerimizin dikkatine. Site adresi :http://www.esigaram.eu/

Ateşli, buharlama ve corona virüs (COVID-19) salgını: Söylentiler ve Kanıtlar

'Elektronik Sigara ve Sağlık' forumunda Mr. Ocean tarafından 10 Mart 2020 tarihinde açılan konu

Ateşli, buharlama ve corona virüs (COVID-19) salgını: Söylentiler ve Kanıtlar 5 5 1votes
5/5, 1 oy

 1. Konu
 2. Yorumlar (1)
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
 1. Mr. Ocean

  Mr. Ocean
  Expand Collapse
  E-Sigara Profesör
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  29 Ocak 2018
  Mesaj:
  509
  Alınan Beğeniler:
  5,407
  Şehir:
  Bodrum
  Ratings:
  +12,607 / 21
  Dr. Farsalinos, 09.03.2020 dün itibarı ile e-sigara kullanımı ve Covid-19 salgını ile ilişkili haberleri konu alan bir makale yayınladı.

  Konu son derece önemli olduğundan dolayı forumda okunması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden çevirdim elimden geldiğince:

  http://www.ecigarette-research.org/...vzt87NFhmCf8I8Z17T3JNsIXZ9ki3CRTgZ7PwVnZ_KY6g

  Hepinize iyi okumalar ve sağlıklı günler dilerim.

  Çeviri:

  Birçok insanın, özellikle de vape camiasının koronavirüs salgını hakkında tartıştığı ana konulardan biri, e-sigara kullanımının (ve sigara içmenin) koronavirüs enfeksiyonuna karşı yatkınlığı ve hastalık seyri üzerindeki etkileri ile ilgilidir. Son zamanlarda, New York City (NYC) Belediye Başkanı Bill de Blasio bir haber brifinginde, sigara içenlerin ve buharlayanların risklerinin daha yüksek olduğunu belirtti. Mucizevi bir şekilde, bu ifade Reuters tarafından servis edildi. Acaba halk sağlığı konularında hiçbir altyapıya sahip olmayan kişiler tarafından yapılan açıklamaların geçerli sayılmasının ve bültenlere konu yapılmasının sebebi nedir?

  Sigara ve koronavirüs enfeksiyonu arasında ilk bağlantı, kadınlardan daha fazla erkek enfekte olduğu için önerilmiştir. Bir hipotez (Kanıtlanmamış), bunun Çinli erkekler arasında (% 48,4) sigara içme yaygınlığının kadınlardan (% 1,9) çok daha yüksek olmasından kaynaklandığıydı. Sadece 78 hastayı kapsayan küçük bir çalışma Çin Tıp Dergisi'nde yayınlandı. Bunlardan 67'si (% 85,9) 2 hafta sonra iyileşme/ stabilizasyon gösterirken 11'inde (% 14,4) hastalık ilerleme gösterdi. Çalışma, sigara kullanım geçmişi olan kişilerde hastalığın ilerleme katsayısının 14 kat daha yüksek olduğunu bildirmektedir. Ancak çalışma örneğinde sadece 5 sigara içicisi vardı ve bunlardan sadece 3ünde hastalık ilerlemesi vardı. Veriler herhangi bir öneri yapmak için çok zayıftır. Karakteristik olarak, sigara içme öyküsünün hastalık ilerlemesine yol açan olasılık oranı 14,285 idi, ancak güvenirlik aralıkları büyüktü (1,157-25,000) bu da belirsizlik düzeyinin yüksekliğini göstermektedir.

  DOLAYLI olarak sigaranın etkilerini incelemek için kullanılabilecek bir başka çalışma, New England Journal of Medicine'da yayınlanmış olan 1099 vakanın analiziydi. İlginç bir şekilde, vakaların sadece %12,6'sı halen sigara içiyordu ve %1,9'u eski sigara tiryakisi idi. Aşağıdaki iki faktör göz önüne alındığında araştırmadaki tiryaki sayısı gerçekten düşüktür:
  1. Vakaların% 99,1'i 15 yaşında veya daha büyüktü. Bu nedenle sigara içen bir nüfus grubunu temsil ediyorlar.
  2. Vakaların% 58,1'i erkektir.

  Erkeklerde yaklaşık %50 sigara içme eğilimi göz önüne alındığında, vakaların en az %29'unun sigara içicisi olması beklenir (sigara içmenin enfektivite üzerinde olumsuz bir etkisi olmasa bile). Bu nedenle, çalışmadaki sigara içen vakaların oranı düşüktür. 1099 vakanın 926'sı düşük şiddette (%11,8'i halen sigara içen) ve 173'ü şiddetli (% 16,9'u halen sigara içen) olarak sınıflandırılmıştır. Birincil bileşik sonlanım noktası (yoğun bakım ünitesine kabul, mekanik ventilasyon kullanımı veya ölüm) 67 vakada meydana geldi ve bunların %25,8'i halen sigara içiyordu. Bu bilgilerle ilgili çok değişkenli analiz yapamayacağımı vurgulamalıyım (örn. Sigara tiryakisinin durumunun yaş, KOAH, kardiyovasküler hastalık, diyabet vb. gibi diğer etkenlerin varlığı ile birlikte değerlendirilmesi). Ancak öyle görünüyor ki; vakalar arasında sigara tiryakisi bulunma oranı düşük olmasına rağmen ciddi vakalarda sigara tiryakisi bulunma eğilimi daha yüksektir. Yine de, rakamlar beklenenden çok daha düşüktür. Çalışma seçici vakaların bir analizi olduğundan, doğrulanmış hastalık vakalarını içeren tüm popülasyonunu temsil edemez ve kesin sonuç çıkarılamaz. Yine de, ikinci çalışmadaki vaka sayısı, bir önceki çalışmada analiz edilen 78 hastadan çok daha fazladır.

  Şimdi e-sigaralar hakkında konuşalım. Tüm söyleyebileceğim bu (yani hiçbir şey), e-sigara kullanımının koronavirüs enfektivitesini ve hastalık ilerlemesini nasıl etkilediğine dair sıfır kanıtımız var. Propilen glikolün (PG) (e-sigara sıvılarındaki ana bileşenlerden biri) aerosol formunda anti-bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahip olduğuna dair birçok kanıt vardır. Aşağıda, diğer meslektaşlarım ile birlikte yazdığım e-sigaralarla ilgili 2017 kitabında alıntıladığım çalışmaların bir listesi mevcuttur:

  Henle W, Zellat J. Effect of propylene glycol aerosol on air-borne virus of Influenza. Proc Soc Exper Biol Med 1941;48:544.

  Robertson OH, Loosli CG, Puck TT, Bigg E, Miller BF. The protection of mice against Infection with air-borne Influenza virus by means of propylene glycol vapour. Science 1941;94:612.

  Harris TH, Stokes Jr. J. The effect of propylene glycol vapour on the incidence of respiratory infections in a convalescent home for children: preliminary observations. Am J Med Sci 1942;204:430.

  Harris TH, Stokes Jr. J. Air-borne cross infection in the case of the common cold: a further clinical study of the use of glycol vapours for air sterilization. Am J Med Sci 1943;200:631.

  Robertson OH, Bigg E, Puck TT, Miller BF, Technical Assistance of Elizabeth A. Appell. The bactericidal action of propylene glycol vapor on microorganisms suspended in air. I. J Exp Med 1942;75:593 610.

  Puck TT, Robertson OH, Lemon HM. The bactericidal action of propylene glycol vapor on microorganisms suspended in air: II. the influence of various factors on the activity of the vapor. J Exp Med 1943;78:387 40

  (ÇN: Alıntı yapılan makalelerin çevirisini yapmadım. Böylece bu makaleleri araştırmak isteyen kişiler daha kolay bulabilirler)


  Bu çalışmalar, PG'nin şu anda küresel salgın olan koronavirüs (COVID-19) üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırmamışlardır. Dolayısıyla, e-sigara ve propilen glikol (PG) kullanımının hastalık yayılımını ve şiddetini nasıl etkileyebileceğine dair kanıtımız yok. Dahası, e-sigara kullanıcılarının büyük çoğunluğunun ya çift kullanıcı (ÇN: Hem ateşli hem e-sigara kullanan) ya da eski sigara tiryakileri olduğunu biliyoruz. Bu nedenle mevcut ve geçmiş sigara tiryakiliğinin olumsuz etkilerini yaşamaktalar ve halihazırda ateşli sigarayla ilişkili hastalıkları da olabilir. Bu nedenle, daha yüksek bir risk grubunda olabilirler, ancak bu durum e-sigara kullanımlarına bağlı değildir. Sigara içmenin enfektiviteyi ve hastalık şiddetini arttırdığı tespit edilirse, e-sigaraya geçiş yapan sigara içenlerin kesinlikle daha iyi prognoza sahip olması gerekir (sürekli sigara içmeye kıyasla).


  Sonuç olarak, bazı erken fakat kesin olmayan kanıtlar, COVID-19 vakaları arasında sigara tiryakilerinin bulunma eğiliminin beklenenden daha düşük olduğunu (tüm popülasyonda sigara içme eğilimi göz önüne alındığında), ancak sigara içen kişi bir kez enfekte olduğunda hastalığın şiddeti ve ilerlemesinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak kanıtlar zayıf ve yetersizdir, bu nedenle dikkatli olmalıyız. E-sigaraların koronavirüs enfektivitesi ve hastalık ilerlemesi üzerindeki etkileri hakkında hiçbir kanıt yoktur ve propilen glikol kullanımının bazı faydalı etkileri olabileceği ihtimalini göz ardı edemeyiz.


  Sonuç olarak, sigara, e-sigara kullanımı ve koronavirüs salgını ile ilgili makul öneriler şöyledir:
  1. Sigarayı bırakmayı deneyin.
  2. Sigarayı kendi başınıza ve/veya şu anda onaylanmış yöntemlerle bırakamıyorsanız, bırakmak için e-sigara kullanabilirsiniz.
  3. E-sigara ve ateşli sigarayı ikili olarak kullanıyorsanız, ateşli sigarayı tamamen bırakmayı deneyin.
  4. Eski bir sigara tiryakisi ve mevcut bir e-sigara kullanıcısıysanız, e-sigara kullanımını da bırakmayı deneyebilirsiniz. Ancak, e-sigarayı bırakmanın sizin ateşli sigaraya dönmenize yol açma ihtimali varsa e-sigara kullanmaya devam etmelisiniz.
  5. Hiç sigara içmediyseniz, e-sigara kullanımına başlamanın koronavirüs enfeksiyonunu önleyeceğine veya hastalık şiddetini azaltacağına dair bir kanıt yoktur. E-sigara kullanmaya başlamayınız.

  Ayrıca laboratuvar ortamlarında koronavirüs vakalarına ve virüse erişimi olan tıp topluluğunu acil çağrımdır:
  1. Vakaların hem sigara hem de e-sigara kullanım geçmişini kayıt altına alın.
  2. COVID-19'un propilen glikol maruziyetine verdiği tepkileri incelemek için bir laboratuvar çalışması yapın.
  3. Terapötik rejime nebulize propilen glikol ekleyerek, hastaneye yatırılan vakalar arasında klinik bir çalışma yapın.

  Koronavirüs salgınının siyasi arenada kullanıldığını (ve kötüye kullanıldığını) görmek üzücü. Reuters'te bildirilen ifadeler halk sağlığı konusunda hiçbir altyapıya sahip olmayan kişilerden gelmekle kalmıyor; tütün zararlarının azaltılması ve e-sigaralara karşı dogmatik, önyargılı siyasi duruşu ile tanınan insanlardan geliyorlar. Bu, topluma rehberlik eden kişilerin hiçbir kanıtla desteklenmeyen sorumsuz davranışlarına bir başka örnektir. ABD'de son yaşanan EVALI (ÇN: ABD'de yakın zaman evvel yaşanan Akciğer sorunları ve ölümler kastediliyor) salgını unutmamalıyız. Bu insanlar o zamanlarda sürekli olarak akciğer hastalığı salgınına neden olanın e-sigaralar olduğu hakkında açıklamalar yapıyordu. Açıklamalar o zaman da bir anlam ifade etmiyordu. Şimdi EVALI'nin uygunsuz içerikler içeren yasadışı es.rar yağlarından kaynaklandığı açık olarak bilinmektedir. Bu insanlar kamuoyu önünde özür dilememiş veya kamuoyu önünde yanlışlarını itiraf etmemişlerdir. Bu durum halen Amerikalıların, salgının sorumlusunun kaçak esr.ar yağları değil e-sigaralar olduğuna inanmasına neden olmaktadır.
  Hiçbiri, geçmişte yapılan bu açıklamaların neden olduğu halk sağlığı zararını umursamıyor. Politikacılar tarafından yayılan benzeri görülmemiş yanlış bilgilere dayanarak birçok kişi e-sigara kullanmayı bırakarak ateşli sigaralara geri döndü ve sigara tiryakileri e-sigaraya geçmekten vazgeçmekte.

  Koronavirüs salgınına da aynı sorumsuzluk düzeyine yaklaşılması ve siyasi oyunlarda kullanılması gerektiğine inanan varsa, o zaman geleceğe dair iyimser değilim.
   
  • Faydalı x 34
  • Beğendim x 12
  • Katılıyorum x 1
  • Galip x 1
  • Samimi x 1
 2. RamBo007

  RamBo007
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  21 Kasım 2016
  Mesaj:
  223
  Alınan Beğeniler:
  758
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +2,144 / 41
  Kullandiginiz Cihaz:
  pico+phenomenon lite+ka-6
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  20.06.2015
  bizdeki siyasileri uyandırmamış olmanızı diliyorum. hiç bir kanıt olmasa da, "e-sigara korona yapıyor" :ROFLMAO.: demelerine sanırım çeyrek var.
   
  • Katılıyorum Katılıyorum x 3
  • Samimi Samimi x 1
 3. Father's Son

  Father's Son
  Expand Collapse
  #EVDEKALTR#
  ESF Profesör ESF Tecrübeli

  Katılım:
  28 Kasım 2016
  Mesaj:
  609
  Alınan Beğeniler:
  14,540
  Şehir:
  Aydın-Söke/Geyikli
  Ratings:
  +28,389 / 190
  Kullandiginiz Cihaz:
  vtwo-SpicaPro--Pico-İdaRd
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  12.10.2016
  Ne desem bilemedim, emeğine sağlık abi :ThumbsUp.:
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Samimi Samimi x 1
 4. Halfcress

  Halfcress
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  4 Mart 2020
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Tekirdağ / Edirne / Karabük
  Ratings:
  +16 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Vaporesso Switcher
  Emeğine sağlık, kaliteli bir yazı, kaliteli bir sunum.
   
  • Samimi Samimi x 1
 5. Radrez

  Radrez
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  14 Mayıs 2019
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Purgatory
  Ratings:
  +80 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Dicodes Dani Extreme v3
  Üstadım elinize sağlık. Çok guzel bir noktaya değinmişsiniz.

  Redditteki vaper gruplarindan bririnde çok önce propilen glikolun anti-bakteriyel ve anti-viral etkisi uzerine (muhtemelen sizin bahsettiginiz) arastirma paylasilmisti. Ilgimi cektigi icin sonuna kadar arastirmayi okumustum ama tum detaylar aklimda kalmamis. Ozetle ;

  Farelerden olusan deney gruplarina grip (influenza) enfekte ediliyor;
  propilen glikol aerosol formda (buhar,sis,gaz ne derseniz artik) verilen grup, grip enfeksiyonunda iyilesme gosterirken,

  pgye maruz birakilmayan gruptaki fareler enfeksiyon devamliligi gostermisti.

  Yuzdeleri ve sayilari net hatirlamiyorum ama bariz bir fark vardi. Ilgili arastirmaya ulasacaginiz kaynaklari @Mr. Ocean belirtmiş zaten.

  Daha da ilginc olani arastirmanın cok eski tarihli olmasi ve esigaradan tamamen bağımsız bir sekilde, hatta esigara kesfedilmeden once yapılmış olmasidir.
   
  • Beğendim Beğendim x 1
  • Samimi Samimi x 1
 6. burakiliccc

  burakiliccc
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  9 Kasım 2016
  Mesaj:
  24
  Alınan Beğeniler:
  71
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +220 / 2
  Kullandiginiz Cihaz:
  Expromizer & Spica Pro
  Ee biz PG kullanmayanlar olarak korkmalı mıyız ? :astonished:
   
  • Komik Komik x 1
 7. Ozuma

  Ozuma
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  10 Mayıs 2018
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  856
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +2,192 / 35
  Kullandiginiz Cihaz:
  Ijoy Shogun Univ
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  23.04.2018
  PG'nin virüse karşı kalkan olduğu kanıtlanırsa neler olur tahmin edemiyorum. Reis elinde Pico ile meydanlara çıkıp buharlayabilir
   
  • Komik x 18
  • Galip x 2
  • Beğendim x 1
  • Katılıyorum x 1
  • Samimi x 1
 8. RamBo007

  RamBo007
  Expand Collapse
  E-Sigara Tecrübeli

  Katılım:
  21 Kasım 2016
  Mesaj:
  223
  Alınan Beğeniler:
  758
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +2,144 / 41
  Kullandiginiz Cihaz:
  pico+phenomenon lite+ka-6
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  20.06.2015
  ateşli içen korksun, siz niye korkuyorsunuz.
   
 9. Bshcrft

  Bshcrft
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  17 Eylül 2019
  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeniler:
  213
  Şehir:
  Antalya
  Ratings:
  +553 / 2
  Kullandiginiz Cihaz:
  Swag&galaxies
  Hocam kalkandı, sağlıktı hikaye... Vergilendirme yapılırsa yerli ve milli "özpiko" nun tanıtımını yapabilir.

  - Eyyyy tütün lobisi.... Bakın burası çok önemli....
   
  • Komik Komik x 6
 10. 404notfound

  404notfound
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  4 Nisan 2017
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  11
  Şehir:
  Malatya
  Ratings:
  +34 / 4
  Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş.
   
  • Samimi Samimi x 1
 11. obsessio

  obsessio
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  22 Mayıs 2019
  Mesaj:
  0
  Alınan Beğeniler:
  67
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +119 / 0
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pil
  İlk başta paylaşım için teşekkür ederim.
  Kaynakçada gösterilen özellikle aşağıdaki çalışmayı bulmak istedim ama bulamadım. Eğer bulan olur ise bağlantıyı bizlerle de paylaşırsa sevinirim.
  Bulma isteğimin diğer bir sebebi de dün şirket içi bir corona virüs bilgilendirmesi sırasında üst solunum yolları enfeksiyonları hakkında bilgilendirme idi.

  Harris TH, Stokes Jr. J. The effect of propylene glycol vapour on the incidence of respiratory infections in a convalescent home for children: preliminary observations. Am J Med Sci 1942;204:430.

  Araştırıken başka bir çalışma denk geldi: Current Progress in Sterilization of Air AJPH.34.6.578
  Şu kısım ilgimi çekti, zamanım olmadığı için çeviremedim. Ama ilk fırsatta çevirisini yapıp paylaşacağım.

  "Exploration of the possibilities of continuous disinfection of air by chemical substances has made and is making rapid progress in America through the work of 0. H. Robertson and his associates. They determined that certain of the glycols alone, notably propvlene glycol and triethylene glycol, provided promising means for continuous disinfection of air. They demonstrated that the germicidal action depended, not, as earlier supposed, upon collision of fluid droplets with air-borne bacteria, but upon condensation of hygroscopic glycol molecules upon air-borne droplets containing bacteria. One gram of propylene glycol dispersed as vapor in 5 or 10 million ml. of air and 1 gram of triethylene glycol vapor in several hundred million ml. of air was found to kill pathogenic respiratory bacteria and the virus of influenza in air in seconds or minutes. Rat and monkey colonies kept constantly in atmospheres saturated with vapors of propylene glycol for periods up to 18 months, and triethylene glycol up to a year suffered no ill effects detectable by observation or microscopic examination."
   
  • Samimi Samimi x 1
 12. Ozuma

  Ozuma
  Expand Collapse
  E-Sigara Kullanıcısı

  Katılım:
  10 Mayıs 2018
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  856
  Şehir:
  İzmir
  Ratings:
  +2,192 / 35
  Kullandiginiz Cihaz:
  Ijoy Shogun Univ
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  23.04.2018
  PG'nin sağladığı buharın bakterileri ve kimi virüsleri öldürdüğünü söylüyor ama COVID-19 için geçerli olup olmadığını doğrulamak için testlerin yapılması gerekir.
   
  • Komik Komik x 1
 13. “By_ChOw'

  “By_ChOw'
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  8 Aralık 2018
  Mesaj:
  68
  Alınan Beğeniler:
  823
  Şehir:
  Konya
  Ratings:
  +1,389 / 32
  Kullandiginiz Cihaz:
  Pico
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  17.01.2019


  :D
   
  • Komik Komik x 2
 14. mustafaak83

  mustafaak83
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  2 Şubat 2016
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  160
  Şehir:
  İstanbul
  Ratings:
  +220 / 0
  Elinize sağlık, çeviri ve bilgilendirme için teşekkür ederim.
   
  • Samimi Samimi x 1
 15. Belgin

  Belgin
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  22 Aralık 2015
  Mesaj:
  65
  Alınan Beğeniler:
  489
  Şehir:
  Muğla/Bodrum
  Ratings:
  +863 / 7
  Kullandiginiz Cihaz:
  Justfog C601,Pico,Troy
  teşekkürler
   
  • Samimi Samimi x 1
 16. akibeel

  akibeel
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  1 Kasım 2015
  Mesaj:
  7
  Alınan Beğeniler:
  1
  Şehir:
  izmir
  Ratings:
  +1 / 0
  likit sipariş verdim. bu likitin içinde yaşama şansı varmı virüsün acaba?
   
 17. fourgreatangels

  fourgreatangels
  Expand Collapse
  E-sigara Meraklısı

  Katılım:
  28 Mart 2019
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  42
  Şehir:
  istanbul
  Ratings:
  +115 / 4
  Emeğine sağlık
   
  • Samimi Samimi x 1
 18. altinayar

  altinayar
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  29 Eylül 2016
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  78
  Şehir:
  Istanbul
  Ratings:
  +220 / 12
  Kullandiginiz Cihaz:
  Eleaf
  pg oranı %50 olan likit kullanıyorum . Yazılanlara tamamen katılıyorum .Bilimsel olarak da pg antiviral ve antibakteriyel etki göstermekte . Çok fazla içip mukozalarda tahriş etmemek kaydıyla koruyucu etkisi olduğunu düşünüyorum bir sağlıkçı olarak .
   
  • Galip Galip x 2
 19. Frantikk

  Frantikk
  Expand Collapse
  E-Sigara Tiryaki
  ESF Tecrübeli

  Katılım:
  27 Mart 2017
  Mesaj:
  328
  Alınan Beğeniler:
  2,355
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +4,306 / 36
  Kullandiginiz Cihaz:
  Şaka değil cidden PICO
  Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
  01.01.2017
  • Faydalı Faydalı x 1
  • Galip Galip x 1
 20. rap06

  rap06
  Expand Collapse
  E-Sigara Acemi

  Katılım:
  26 Kasım 2018
  Mesaj:
  37
  Alınan Beğeniler:
  240
  Şehir:
  Ankara
  Ratings:
  +550 / 21
  Kullandiginiz Cihaz:
  Aşkmodus ♥️
  Elinize emeğinize sağlık kaptanım :)
   
  • Samimi Samimi x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.